Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Prevod nehnuteľnosti na neplnoleté

Online právna poradňa
Oblasť práva: Zahraničie

Otázka: Prevod nehnuteľnosti na neplnoleté

Dobrý deň, mám dom na Slovensku a chcem ho prepisat na dcéru, ktorá má 14 rokov. Umožňuje zákon tento krok? Ďakujem.

Odpoveď: Prevod nehnuteľnosti na neplnoleté

Dobrý deň,

Na Slovensku je možné darovať nehnuteľnosť aj maloletému dieťaťu, teda aj vašej dcére, ktorá má 14 rokov. Tento právny úkon však podlieha určitým podmienkam a postupom, ktoré je potrebné dodržať:

Darovacia zmluva musí byť vyhotovená písomne a musí obsahovať všetky podstatné náležitosti, ktoré sa vyžadujú pre darovaciu zmluvu. Uveďte v nej najmä predmet daru, teda nehnuteľnosť, ktorú darujete, a vôľu obdarovať a prijať tento dar.

Keďže vaša dcéra je maloletá, bude za ňu darovaciu zmluvu podpisovať zákonný zástupca, typicky jej rodičia. Ak by ste boli zároveň darcom aj zákonným zástupcom, mohla by nastať kolízia záujmov, pri ktorej by bolo potrebné ustanoviť kolízneho opatrovníka. Takže bude treba podať návrh na ustanovenie opatrovníka,ktorý potom uzatvorí zmluvu za dieťa.

Každý úkon, ktorý presahuje bežné majetkové záležitosti maloletého, vyžaduje schválenie súdom. Prevod vlastníctva nehnuteľnosti na maloleté dieťa je považovaný za nebežnú majetkovú záležitosť. Preto je potrebné po uzavretí darovacej zmluvy podať návrh na súd na schválenie tohto právneho úkonu. Súd schváli tento úkon len za podmienky, že je v záujme maloletého.

Vklad do katastra nehnuteľností: Posledným krokom je podanie návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. K návrhu na vklad je potrebné priložiť aj rozhodnutie súdu o schválení právneho úkonu za maloletého.

Teda, podľa slovenského práva je darovanie nehnuteľnosti maloletému možné, ale vyžaduje dodržanie správneho postupu vrátane schválenia súdom.

 Postup v skratke:
1. Príprava darovacej zmluvy a podanie navrhu na ustanovenie opatrovníka na podpis zmluvy
2. Podpis zmluvy zástupcom (opatrovníkom).
3. Podanie návrhu na schválenie právneho úkonu na súd.
4. Po získaní schválenia súdu podanie návrhu na vklad do katastra.

Ak budete potrebovať akúkoľvek pomoc s vyhotovením týchto dokumentov alebo s podaním na súd, odporúčam konzultovať u nášho odborníka.