Ústna dohoda o darovaní nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Ústna dohoda o darovaní nehnuteľnosti

Dobrý deň! Potrebujem poradiť v nasledujúcej situácii. Môj manžel daroval svoju tretinu rodičovského bytu svojmu bratovi, zatiaľ čo tretiu tretinu vlastnila naša sestra, ktorá žije v USA. Pred smrťou brat plánoval darovať svoje dve tretiny späť manželovi. No vzhľadom na to, že sme mali vynikajúce vzťahy s našou sestrou, dohodli sme sa, že ich daruje jej. Súhlasila s tým, že v tom byte budeme môcť bývať - môj manžel tam chce dožiť svoj vek (má 69 rokov). Tu však nastáva problém - dohodli sme sa ústne. Spolu s manželom sme vybavili všetky právne záležitosti. Starali sme sa o umierajúceho brata a poskytli sme mu pohreb. Byt, ktorý bol vtedy v dezolátnom stave, sme vlastnoručne upratali a urobili sme mnoho práce svojpomocne. Vzťahy boli stále dobré, takže sestra z USA poslala 10 000 eur na ďalšiu rekonštrukciu bytu. Manželovi poslala splnomocnenie na všetky právne úkony. Na základe tohto splnomocnenia máme tu trvalý pobyt a náležite platíme nájom a energie. Dokonca sme spoločne plánovali predaj tohto bytu a kúpu väčšieho, aby keď príde na Slovensko, mohli sme spolu pohodlne bývať. Od júna 2015 má manžel ďalšie splnomocnenie, ktorým je oprávnený k predaju spomínaného bytu. Teraz sme sa, bohužiaľ, pohádali a komunikujeme len cez Skype. Sestra napísala, že od 1. januára 2016 sa máme vysťahovať. Na základe uvedených skutočností ma zaujíma, či môže porušiť našu ústnu dohodu a vyhodiť nás z bytu. Ďakujem za odpoveď!

Odpoveď: Ústna dohoda o darovaní nehnuteľnosti

Dobrý deň, ústna dohoda o darovaní nehnuteľnosti je neplatná, pretože nie je dodržaná forma (písomná zmluva). Sestra je v súčasnosti vlastníčkou bytu a preto má právo s bytom disponovať a rozhodovať o tom, kto bude v byte bývať. Ak sa rozhodne, že máte byt vysťahovať, potom to budete musieť urobiť, pretože inak sa môže obrátiť na súd a žiadať Vaše vysťahovanie. Súdne konanie a celé vypratanie však môže trvať aj 1-2 roky.

Ak ste do bytu investovali peniaze, potom Vám vznikol voči sestre nárok na náhradu investovaných peňazí. Tento nárok sa však premlčí v lehote 2 rokov odo dňa investovania peňazí.

Ak by sa Vám však neporadilo preukázať, že ste sa dohodli na tom, že môžete byt užívať zadarmo, potom by sestra mohla od Vás požadovať náhradu za užívanie jej bytu (tiež za obdobie 2 rokov spätne kvôli premlčaniu).