Spoluvlastník, dedičstvo po manželovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Bratislava

Otázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželovi

Dobrý deň, spolu s manželom sme vlastnili dom. V januári 2023 manžel zomrel a ja som sa stala jedinou majiteľkou domu. Potrebovala by som vedieť, či musím podať daňové priznanie. Mám 70 rokov a orientácia v zákonoch mi robí problémy. Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď. S pozdravom, K.

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželovi

Dobrý deň, vo vyššie uvedenej veci uvádzame, že daňové priznanie k dani z príjmov nepodávate, lebo sa na vás nevzťahuje.

Jediné čo treba urobiť, je podanie čiastkového priznanie k dani z nehnuteľností do konca januára 2024, keďže ste sa stali výlučným vlastníkom nehnuteľnosti na základe výsledkov dedičského konania. Tlačivo na podanie daň. priznania k dani z nehnuteľností nájdete na stránke obce/mesta.

Ak bol manžel platiteľom poplatku za odpad, súčasne oznámte túto zmenu platiteľa.