Ako môžem vymáhať peniaze od spoludlžníka?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako môžem vymáhať peniaze od spoludlžníka?

Som spoludlžníčka - uhradila som za dlžníka viac ako 2000 €. Rada by som vedela, či mám nejaké právne možnosti, napriek tomu, že nemám podpísané uznanie dlhu. Ďakujem.

Odpoveď: Ako môžem vymáhať peniaze od spoludlžníka?

Dobrý deň

nepíšete na základe čoho ste spoludlžníčka.

Pokiaľ ste uhradili dlh, ktorý mal splatiť druhý dlžník, túto sumu si môžete od neho vymáhať. Pokiaľ nebol dohodnutý podiel na spoločnom dlhu, tak každý je povinný splácať polovicu.

Akste boli zaviazaní spoločne a nerozdielne a Vy ste zaplatili za druhého dlžníka, vzniká Vám regresný nárok, teda vrátenie finančných prostriedkov, ktoré ste uhradili za druhého dlžníka.

Vprvom rade skúste druhého dlžníka vyzvať na zaplatenie dlhu. Pokiaľ dlh neuhradí, môžete podať návrh na vydanie platobného rozkazu na príslušný súd. V upomínacom konaní sa platí polovičný poplatok.