Splátkový kalendár pri dlhu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Splátkový kalendár pri dlhu

Dobrý deň, chcela som sa opýtať. V banke mi vzniklo nepovolené prečerpanie, ktoré som neuhradila, a táto záležitosť bola posunutá inkasnému centru "Platiť sa oplatí". Dnes som toto centrum kontaktovala, keďže som našla sms správu, v ktorej mi oznámili, že neevidujú úhradu môjho záväzku. Počas hovoru mi jedna z pracovníčok povedala, že je potrebné tento dlh splatiť do nasledujúceho dňa. Hovor sa však prerušil, tak som volala znovu. Druhá pracovníčka mi potom oznámila, že mi termín splatenia vie posunúť o týždeň. Pokiaľ danú sumu neuhradím, pošlú túto záležitosť na súd a spustia proti mne exekučné konanie. Rada by som sa opýtala, nie je mi dané inkasné centrum povinné po mojej žiadosti vystaviť splátkový kalendár, keďže je pre mňa v súčasnej situácii takmer nemožné uhradiť potrebnú sumu do týždňa? Ďakujem.

Odpoveď: Splátkový kalendár pri dlhu

Dobrý deň, veriteľ (inkasné centrum) nie je povinné pristúpiť na splátkový kalendár. Komunikáciu s pracovníkmi inkasného centra je potrebné brať vždy s rezervou, pretože títo pracovníci majú naučené texty, ktoré opakujú každému jednému dlžníkovi.

Vždy sa snažia vymôcť čo najviac. Pokiaľ budete uhrádzať dlh, vždy do poznámky napíšte, že ide o úhradu istiny, aby Vám nezapočítavali úhradu na úroky alebo zmluvné pokuty. Dlh by sa potom neznižoval.

Dlhh teda splácajte ako môžete. Obyčajne platí, že pokiaľ dlh splácate, veriteľ to nerieši súdnou cestou ale čaká.