Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Sfalšovaný podpis na zmluve


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Trenčín

Otázka: Sfalšovaný podpis na zmluve

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, ako postupovať v prípade zmluvy, na ktorej figuruje moje meno, avšak nikdy som ju nepodpísal. Jedná sa teda o podvod. V skratke, na moje meno bola vzatá pôžička vo výške 600 eur s falošným podpisom a teraz mi hrozí nebanková spoločnosť súdom a exekúciami. Neposkytli mi ani kópiu zmluvy, na ktorej figurujem. Mám podať trestné oznámenie na túto firmu, aby som sa mohol brániť a vyhnúť sa tak aj nákladom na grafológa v prípade súdu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

Dobrý deň. Ak podať trestné oznámenie, tak skôr na neznámeho páchateľa, ktorý zneužil Vaše údaje a sfalšoval Váš podpis. Pokiaľ ide o nebankovku, tejto písomne oznámte, že Vy ste si pôžičku od nich nezobrali. Ak aj nebankovka podá na súd žalobu, môžete poprieť pravosť podpisu na zmluve a potom bude na žalobcovi, aby preukázal, že podpis je Váš. Náklady na prípadného grafológa v civilnom konaní by preto mala znášať nebankovka.

Trápi vás "Sfalšovaný podpis na zmluve" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Sfalšovaný podpis na zmluve (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, pán Ficek, S manželkou plánujeme kúpiť byt cez realitnú kanceláriu od tretej osoby. Realitná kancelária nám však pripravila namiesto rezervačnej zmluvy zmluvu o budúcej kúpe, v ktorej je zahrnutý aj rezervačný poplatok. Chcel by som sa opýtať, či je to v poriadku, keďže ešte nebol zvolený znalec a nemáme schválenú hypotéku? V zmluve je stanovená pokuta v prípade jej nesplnenia, a to vo výške rezervačného poplatku - polovica by išla majiteľovi nehnuteľnosti a polovica realitnej kancelárii. Chcem sa taktiež spýtať, či by sme v prípade neschválenia hypotekárneho úveru prišli len o tento rezervačný poplatok, alebo by mohlo hroziť aj iné penále? Existuje možnosť, že by mohli vzniesť túto záležitosť na súd a súd by mohol rozhodnúť v ich prospech? Realitná kancelária nám oznámila, že štandardne pracuje so zmluvou o budúcej kúpe, pretože sa ich klienti pri rezervačných zmluvách často pýtali, aký bude obsah budúcej zmluvy a cítili sa v neistote. Nechcú preto vytvoriť rezervačnú zmluvu, keďže majú zaužívaný postup s formou zmluvy o budúcej kúpe. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, P.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

(odpoveď odoslaná: 22.12.2019)

Dobrý deň,
činnosť realitných kancelárií predstavuje viazanú živnosť podľa ust. zákona o živnostenskom podnikaní a predstavuje "sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť)". Z uvedeného textu vyplýva, že realitná kancelária, pokiaľ zmluvu Vám nepredložil advokát alebo notár, môže predložiť len návrh zmluvy a Vy ako prípadný budúci kupujúci ju môžete akceptovať, pripomienkovať alebo s ňou nesúhlasiť a teda ju nepodpísať.
Podľa ust. zákona o advokácii spisovanie listín o právnych úkonoch patrí do výkonu advokácie a teda zmluvu o prevode vlastníctva nehnuteľnosti je oprávnený spisovať len advokát prípadne notár. 
"Zaužívaný postup" realitnej kancelárie v tom, že podpíšete ňou predloženú zmluvu o budúcej zmluve s tým, že v prípade v nej uvedených prípadoch prepadá zaplatená záloha titulom rezervačného poplatku realitnej kancelárií je značne diskutabilné a v podstate zrejme záver podľa obsahu zmluvy o budúcej zmluve, ktorá Vám bola predložená,  je ten, že ide o rezervačnú zmluva resp. zmluva o sprostredkovaní kúpy nehnuteľnosti. 

V otázke uvádzate, že úver vybavený nemáte, preto neodporúčame zmluvu podpisovať. 

Otázkam realitných kancelárií a spisovaniu zmlúv o sprostredkovaní sa venujeme v mnohých našich odpovediach, ktoré by Vám mohli byť nápomocné.
Odporúčame najprv zistiť v banke, či Vám bude poskytnutý úver a na spísanie zmluvy kontaktovať advokáta, prípadne samotnú zmluvu predloženú bankou konzultovať s advokátom.

O výhodách spisovania zmlúv advokátom sa venujeme v článkoch o autorizácii. Medzi výhody autorizácie zmluvy o prevode nehnuteľností advokátom patrí zvýšená ochrana práv a právom chránených záujmov zmluvných strán, podrobná znalosť znenia zmluvy o prevode nehnuteľností vďaka poučovacej povinnosti advokáta, odstránenie potreby úradného overovania podpisov (zníženie nákladov) a skrátenie trvania katastrálneho konania, ako aj to, že advokát musí byť poistený pre prípad zodpovednosti pri výkone povolania a teda za obsah zmluvy a jej súlad so  zákonom zodpovedá advokát.

V prípade záujmu nás kontaktujte.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Sfalšovaný podpis na zmluve (Iné oblasti práva)

Dobrý deň. V práci sa ma chceli zbaviť kvôli môjmu veku. Následne sme sa dohodli, že dostanem výpoveď s odstupným. Toto sa stalo pred mesiacom. Teraz mi štátny zamestnávateľ oznámil, že zriaďovateľ odmieta poskytnúť potrebné financie a núti ma odstúpiť od dohody. Ja, však, už nechcem odstúpiť. Mám obavy, že moj vedúci zamestnanec je tak oddaný zriaďovateľovi, že by mohol sfalšovať môj podpis na súhlase s odstúpením. Existuje nejaký spôsob, ako sa tomuto môžem vyhnúť? Pôvodný exemplár výpovede mám u seba. Ďakujem.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

(odpoveď odoslaná: 14.06.2017)

Dobrý deň. Z vašej otázky nie je jasné, či ste skončili pracovný pomer dohodou (podpísanou zamestnancom aj zamestnávateľom) k nejakému dňu, alebo Vám skončil pracovný pomer na základe výpovede, ktorú ste dostali od zamestnávateľa. Pokiaľ ste podpísali dohodu o skončení pracovného pomeru a táto dohoda je podpísaná aj Vami ako zamestnancom aj zamestnávateľom, mala by byť platná a záväzná. Pokiaľ nesúhlasíte s odstúpením od dohody zamestnávateľ nemá právny nárok niečo také od Vás požadovať, ak už raz dohodu podpísal. Pokiaľ by došlo k falšovaniu podpisu, prípadne k zmenám dokumentov a Váš pacovný pomer by sa skončil iným spôsobom o ktorom by ste nemali vedomosť máte právo podať trestné oznámenie a taktiež podať žalobu na neplatnosť skončenia pracovného pomeru. V prípade občianskoprávneho konania však platia lehoty a preto ak dôjde k skončeniu pracovného pomeru iným spôsobom aj napriek Vášmu nesúhlasu, odporúčam ihneď kontaktovať advokáta a podať žalobu na súd na neplatnosť skončenia pracovného pomeru. V prípade, ak ste dostali písomnú výpoveď, plynie Vám zo zákona výpovedná doba a po jej uplynutí sa Váš pracovný pomer skončí. Nárok na odstupné vzniká priamo zo zákona po splnení zákonných dôdovov. Zákonník práce presne uvádza za akých podmienok vzniká nárok na odstupné


Podotázka: Sfalšovaný podpis na zmluve (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Som matkou 16-ročnej dcéry. Priateľ mojej dcéry tvrdí, že má súdne rozhodnutie, podľa ktorého je moja dcéra zverená do starostlivosti jeho matky. Dcéra mi neverí, že takéto niečo nie je možné, nechápe, že súd nemohol rozhodnúť o nej bez toho, aby som o tom vedela. Žiadne predvolanie alebo rozhodnutie súdu mi neprišlo, avšak dcéra mi tvrdí, že priateľ má súdne rozhodnutie o jej zverení do starostlivosti jeho matky. Pracujeme s predpokladom, že moju dcéru spoločne s matkou jej priateľa psychicky manipulujú a nabádajú k odsťahovaniu sa od mňa. O tomto pláne sa mi dostalo poznatku z informácií na Facebooku, kde jej o tom obaja písali. Ja si uvedomujem, že je to len ich výmysel, ale dcéra tomu verí a tvrdí, že to rozhodnutie videla. Požiadala som priateľa, aby mi rozhodnutie ukázal, ale stále má výhovorky a obohacuje sa na mojej dcére, ktorá je už z nich tak zdeptaná, že som bezradná. Neviem, ako mám postupovať, a koho by som mohla požiadať o pomoc. Priateľ dcéry a jeho matka zjavne nemajú v hlave všetko v poriadku a bojím sa o svoju dcéru, ktorá je zaľúbená a nechce počúvať nikoho okrem tých dvoch. Obávam sa o svoju dcéru a potrebujem odbornú pomoc, aby som ju dokázala chrániť pred týmito dvoma osobami. Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

(odpoveď odoslaná: 12.06.2017)

Dobrý deň.

Odporúčam obrátiť sa na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý Vám v danej veci môže pomôcť. Zároveň by som sa obrátila aj na psychológa, ktorý by s Vašou dcérou porozprával a vysvetlil jej situáciu. Následne sa môžete obrátiť aj na políciu, ktorej oznámite falšovanie súdneho rozhodnutia. Polícia prešetrí celú udalosť, bude vypočutá tak Vaša dcéra ako aj jej priateľ s matkou, ktorí budú musieť polícii predložiť rozsudok, ak pravdaže nebudú tvrdiť, že nič také Vašej dcére nepovedali. 

 


Trápi vás "Sfalšovaný podpis na zmluve" a chcete pomôcť?

Podotázka: Sfalšovaný podpis na zmluve (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, vlastním nehnuteľnosť, konkrétne jej polovicu, ktorú sa rozhodla darovať. Oslovila som spoluvlastníka a ten dar súhlasí prijať. Chcela by som sa spýtať na darovaciu zmluvu. Keďže ja bývam v Bratislave a spoluvlastník v Košiciach, je nutné byť pri podpise spolu? Alebo stačí, keď môj podpis bude overený, tak ako som sa dočítala, a zmluvu potom môžem jednoducho odoslať do Košíc kuriérom? Záležitosti s katastrom potom vyrieši spoluvlastník. Vopred ďakujem za radu. S pozdravom, Denisa K.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

(odpoveď odoslaná: 30.03.2017)

Dobrý deň, pokiaľ ide o Vašu otázku, koho podpis sa overuje úradne pri darovacej zmluve, tak tu je odpoveď: 

Overuje sa iba podpis darcu (t.j. osoby, ktorá daruje). Podpis druhej osoby nemusí byť úradne overený.

Podpisy však musia byť na jednej listine. 

Zmluvu môžete potom. Poslať postou alebo kuriérom

Návrh na vklad sa podáva v mieste, kde sa nachádza nehnuteľnosť. Návrh na vklad môže podať aj len obdarovaný sám bez Vášho podpisu.


Podotázka: Sfalšovaný podpis na zmluve (Iné oblasti práva)

Dobrý deň. Potrebujem sa informovať, či je pre zastupovanie maloletého syna (6 rokov) potrebné súdne schválenie, ak jeho rodičia chcú kúpiť byt a zapísať ho na neho. Rodičia sú spolu a žijú spolu, spoločne vychovávajú tohto jediného vlastného syna. Ako by sme mali postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

(odpoveď odoslaná: 20.02.2017)

Dobrý deň. Na schválenie právneho úkonu, t.j. podpísania kúpnej zmluvy je potrebný súhlas súdu. Postup nie je jednoduchý. Najprv treba požiadať o ustanovenie opatovníka, ktorý za maloletého kúpnu zmluvu podpíše, následne súd ustanoví kolízneho opatrovníka, ktorý sa vyjadrí k tomu, či je to v záujme maloletého a následne ak nebudú iné prekážky a súd usúdi, že tento právny úkon je v záujme maloletého právny úkon schváli. Až po právoplatnom rozhodnutí súdu je možné kúpnu zmluvu podať na kataster s návrhom na vklad. Odporúčam Vám vyhľadať advokáta, ktorý Vám pomôže v celej záležitosti, aby celý proces prebehol v poriadku. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Sfalšovaný podpis na zmluve (Iné oblasti práva)

Dobrý deň. V roku 2013 som si zobral úver od spoločnosti P. F. Kvôli niekoľkým okolnostiam som postupne nedokázal splácať plné splátky podľa zmluvy. Napriek tomu som vždy po výplate platil sumu, ktorú som momentálne dokázal uhradiť. P. F. postúpila moju pohľadávku inej spoločnosti, ktorá akceptuje moje nižšie splátky. Avšak, požadujú odo mňa podpísanie splátkovej dohody. S dohodou však nesúhlasím, pretože je formulovaná ako úver vo forme odloženej platby. Táto spoločnosť sa volá K. Č. a S. r. Bohužiaľ, nenašiel som o nej veľa informácií na internete. Pesto mám strach, že moja dlžoba bude nakoniec niekoľkokrát zvýšená, aj keď sa snažím dlh vysporiadať. Ďakujem vám vopred za vašu odpoveď.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

(odpoveď odoslaná: 13.02.2017)

Dobrý deň, na splácanie Vášho dlhu v splátkach nemusíte mať za každých okolností podpísanú dohodu s veriteľom. Dohoda s veriteľom o možnosti splácať Váš dlh splátkach je skôr zaistením toho, aby veriteľ nezačal skôr exekučné konanie, nakoľko nebudete splácať svoj dlh v plnej výške. Ak však veriteľ uviedol, že tieto splátky akceptuje (napr. potvrdenie v e-maile), nie je nutná písomná dohoda. Určite Vám predmetnú dohod neodporúčam podpísať skôr, ako jej obsah dáte spripomienkovanie právnikovi alebo advokátovi. Takáto dohoda môže byť naozaj aj vo Váš neprospech a v konečnom dôsledku Vám môže viac uškodiť ako pomôcť. Rovnako môže dohoda obsahovať ustanovenia, kvôli ktorým by bola dohoda neplatná.


Trápi vás "Sfalšovaný podpis na zmluve" a chcete pomôcť?

Podotázka: Sfalšovaný podpis na zmluve (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, rád by som sa opýtal- nedávno som podpísal dohodu o ukončení brigádnickej práce študenta s bývalým zamestnávateľom. Obsah dohody je skoro celý na prvej strane, a podpisy sú až na druhej. Strany dokumentu nie sú číslované. Chcel by som vedieť, či je číslovanie strán pre platnosť dokumentu výhradne potrebné, alebo je dokument platný aj tak, pokiaľ sú podpisy na druhom liste? Ďakujem.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

(odpoveď odoslaná: 18.12.2016)

Dobrý deň,

číslovanie strán nie je nevyhnutnou náležitosťou zmluvy z hľadiska jej platnosti. Pokiaľ má dokument viac strán (listov), je dôležité aby boli tieto listy pevne spojené, aby nemohla nastať pochybnosť o výmene, resp. chýbajúcom liste. Ak je Váš právny úkon zachytený na viacerých listoch, ktoré sú pevne spojené, nie je z hľadiska jeho platnosti podstatná skutočnosť, že podpisy sú na samostatnom liste. 

 


Podotázka: Sfalšovaný podpis na zmluve (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na dnes pomerne bežnú tému, a tou je "Zmluva o uzavretí budúcej kúpnej zmluvy na dom". Keďže takýto typ zmluvy nepodpisujeme každý deň, ocenila by som názor odborníka. Konkrétne v pripravenej zmluve, ktorú nám poskytla realitná kancelária, figuruje neznáma tretia osoba ako predávajúci (nie staviteľ domu, s ktorým sme komunikovali všetky detaily). Je to bežný postup alebo by sme si mali dávať pozor? Vopred veľmi pekne ďakujem za Vaše rady.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

(odpoveď odoslaná: 01.07.2016)

Dobrý deň, je potrebné si uvedomiť, že v našom právnom prostredí nie je nutné, aby staviteľ bol zároveň vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti. Na základe toho je možné, že osoba, s ktorou ste doteraz komunikovali a ktorý je staviteľom predmetnej nehnuteľnosti nie je jeho vlastníkom. Ak ste s ním doteraz komunikovali ohľadom predaja nehnuteľnosti a teraz ste zistili, že nie je vlastníkom nehnuteľnosti, odporúčam Vám zistiť od neho, či mal vôbec splnomocnenie alebo poverenie na vybavovanie záležitostí ohľadom predaja nehnuteľnosti. Rovnako Vám odporúčam požiadať o vyjadrenie RK, ohľadom osôb vystupujúcich vo Vašej právnej veci, nakoľko vznikla táto situácia, kedy ste zistili, že osoba s ktorou ste celý čas rokovali nie je vlastníkom nehnuteľnosti. V prípade, ak budete mať záujem po vysvetlení vzniknutej situácie o spripomienkovanie zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.


Podotázka: Sfalšovaný podpis na zmluve (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, ráda by som Vás požiadala o právnu radu. Môj svokor neoprávnene získal podpisy svojho otca krátko pred jeho smrťou. Jeho matka je ešte nažive, avšak nie je v dobrom zdravotnom stave. Môj svokor jej navrhol, že určité právne konanie vyžaduje jej podpis, a tak nevedomky podpísala papier, ktorý v skutočnosti predstavoval kúpno-predajnú zmluvu. Môj svokor ani nebol na dedičskom konaní, pretože jeho otec zomrel iba minulý týždeň. Existujú tam dve poškodené strany a celý ich majetok je blokovaný, a my nevieme, čo je možné urobiť, aby sa k nemu nedostal. Minulost svedčí o tom, že už v minulosti sa takto neoprávnene dostal k 3-izbovému bytu, ktorý vlastnila jeho teta. O tomto konaní teta ani nevedela. Ďakujem.

Odpoveď: Sfalšovaný podpis na zmluve

(odpoveď odoslaná: 06.10.2015)

Dobrý deň

podľa § 37 ods. 1 Občianskeho zákonníka prejav vôle v zmluve musí byť zrozumiteľný a určitý. V prípade, že to tak nie je, má to za následok absolútnu neplatnosť takejto zmluvy. Účastníci zmluvy musia jasne prejaviť, aká je ich vôľa, teda nestačí iba označenie zmluvy, že ide o kúpnu zmluvu, ale rozhodujúci je urobený prejav vôle. Prejavy vôle musia byť pri kúpnej zmluve na nehnuteľnosť na jednej listine vrátane podpisov účastníkov zmluvy. Prejav vôle musí byť vážny a slobodný, inak je zmluva neplatná. Prejav vôle nie je urobený slobodne, ak účastník koná pod nedovoleným nátlakom zo strany druhého účastníka zmluvy, alebo zo strany tretej osoby, ak o tom druhý účastník vedel a aj to využil. Právny úkon nie je urobený vážne, ak konajúci nechcel svojím prejavom vôle vyvolať právne následky, ktoré by inak v dôsledku jeho nastali. Takisto ak účastník zmluvy koná v dôsledku omylu, je zmluva neplatná. Zmluva nemôže svojím obsahom alebo účelom odporovať zákonu alebo ho obchádzať, alebo byť v rozpore s dobrými mravmi. Takáto zmluva je neplatná. Je možné podať žalobu na súd (o neplatnosť právneho úkonu), avšak je tu potrebné vedieť aj ďalšie podrobnosti veci. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Sfalšovaný podpis na zmluve" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.