Ako postupovať, ak je sfalšovaný môj podpis na zmluve o pôžičke?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Ako postupovať, ak je sfalšovaný môj podpis na zmluve o pôžičke?

Dobrý deň. Moja manželka, s ktorou som v rozvodovom konaní, bez môjho vedomia vzala pred približne tromi rokmi úver z nebankovej spoločnosti aj v mojom mene. Sfalšovala môj podpis a bez môjho vedomia sfotografovala môj občiansky preukaz, ktorého kópiu potom použila na tento účel. Teraz ma daná spoločnosť vyzýva na zaplatenie dlhu ako spoludlžníka. Môžete mi prosím poradiť, ako sa proti tomu mám brániť? Vopred ďakujem za každú radu. Prajem pekný deň.

Odpoveď: Ako postupovať, ak je sfalšovaný môj podpis na zmluve o pôžičke?

Dobrý deň, predmetná zmluva o pôžičke je v dôsledku sfalšovania Vášho podpisu neplatná, a to absolutne. Z uvedeného dôvodu Vám preto odporúčam podať žalobu o neplatnosť právneho úkonu (zmluvy o pôžičke). Z neplatného právneho úkonu preto ani nemôže existovať nárok nebankovej spoločnosti, ktorý voči Vám vymáha. Vaša manželka sa teda bezdôvodne obohatila a to s následkami, ktoré môžu mať trestnoprávny charakter. Podľa § 220 Trestného zákona, sa trestného činu Podvodu dopustí ten, kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu. Na zváženie Vám preto dávam aj možnosť podania trestného oznámenia.