Dobrý deň,
pokiaľ je váš obvyklý pobyt momentálne na Slovensku, na konanie o rozvode Vášho manželstva bude mať právomoc slovenský súd príslušný podľa vášho posledného spoločného bydliska. Uvedené upravuje čl. 3 NARIADENIA RADY (ES) č. 2201/2003 z 27. novembra 2003 o právomoci a uznávaní a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1347/2000. K návrhu na rozvod je potrebné priložiť sobášny list. Ak ste sobáš uzavreli v zahraničí, potom bude potrebné najprv sobášny list apostillovať a takýto apostillovaný ako predložiť súdu.
Ak tu spoločne vychovávate aj svoje maloleté deti, potom konanie o rozvod manželstva bude spojené s konaním o úpravu práv a povinností k mal. deťom na čas po rozvode, nakoľko pokiaľ vaše deti majú na Slovensku obvyklý pobyt, má vo veciach starostlivosti o ne právomoc slovenský súd.
V prípade, ak má manžel udelený trvalý pobyt na 5 rokov na účel zlúčenia rodiny, nakoľko sa oženil za vás ako Slovenku, rozvodom dôjde k strate účelu, na ktorý mu bol trvalý pobyt udelený. Dôsledkom je, že cudzinecká polícia začne konanie o zrušenie jeho pobytu.
Uvedené ustanovuje § 50 ods .1 písm. d) zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, podľa ktorého „Policajný útvar zruší trvalý pobyt, ak manželia nevedú spoločný rodinný život, ak ide o trvalý pobyt podľa § 43 ods. 1 písm. a).“
Akonáhle sa teda cudzinecká polícia dozvie skutočnosť, že došlo k rozvodu, začne konanie o zrušenie pobytu. Dňom právoplatnosti rozsudku o rozvode nedochádza teda automaticky k zrušeniu trvalého pobytu, ale je potrebné, aby prebehlo konanie o zrušenie pobytu na cudzineckej polícii. Riešením by bolo, ak by si váš manžel do rozvodu vybavil pobyt na iný účel, napríklad na účel zamestnania, samozrejme za predpokladu, že chce aj po rozvode zostať pracovať na Slovensku. Alebo kvôli synovi.
Ak by však mal váš manžel na Slovensku neobmedzený pobyt, tento sa mu nezruší a v tomto prípade by mohol na území SR zotrvať aj naďalej.