Podotázka: Zmena výšky výživného
(Rodinné právo)
Dobrý deň, som rozvedená a mám 15-ročnú dcéru. Rozvod prebehol pred 6 rokmi a máme rodičovskú dohodu, pričom výška výživného je 133 eur. Pretože dcéra teraz nastupuje na strednú školu, chcela by som zvýšiť výživné. Popri práci som si zohnala brigádu, zohľadňuje sa to? Pracujem teda viac ako môj exmanžel. On tiež pracuje na zmeny, ale voľný čas trávi rybárčením. Obaja sme štátni zamestnanci, takže legálne sa nesmieme inde zamestnať. Ide o to, že som šla aj do rizika, aby som zabezpečila dcére samostatné bývanie, a preto platím vysokú hypotéku. Exmanžel býva sám vo veľkom dome, ktorý mu po rozvode ostal, a platí asi o 1/4 menšiu splátku, no len na 7 rokov, zatiaľ čo ja to mám ešte na 24 rokov. On chodí do práce služobným autom, ja na vlastné náklady. Oficiálny zárobok máme obaja približne rovnaký, okolo 900 eur mesačne. Zohľadňuje sa aj to, že na účte mám časť peňazí, ktoré mi exmanžel vyplatil v rámci vysporiadania BSM (jemu predsa ostal dom, ktorý má oveľa vyššiu hodnotu, než koľko mi vyplatil), takže som musela nájsť adekvátne bývanie a znášam náklady s tým spojené. On sa bráni tým, že by som si mala kúpiť menší byt. Skúšala som ho predať, ale na dedine je v podstate nepredajný alebo s veľkou stratou, a aj menší byt v blízkosti väčšieho mesta by bol rovnako drahý.
Započítavajú sa do objektívnych nákladov pre dcéru aj drogerie, kozmetika (keď mala 9 rokov, tak ich nepotrebovala) a oblečenie vzhľadom na jej výšku a vek ako na dospelého? Nekupujeme si žiadne značkové veci a na dovolenku sa snažím našetriť z toho, čo nám vrátia za ušetrené energie, čo je zhruba 200-300 eur ročne. Na dovolenke strávime s dcérou len 3 dni niekde na výlete. Keďže mám dve práce, snažím sa jej aspoň takto vynahradiť čas, ktorý nestrávim s ňou. Väčšinou je doma sama. Môže to byť pre mňa ako rodiča, ktorý sa stará o dieťa, kontraproduktívne? Robím to vlastne v záujme zachovania bývania a nejakého štandardu. Ďakujem.
Odpoveď: Zmena výšky výživného
(odpoveď odoslaná: 27.02.2017)
Dobrý deň. Pri každej zmene výšky výživného je základnou otázkou to, či v danom prípade došlo k podstatnej zmene pomerov v porovnaní s tým, kedy sa výživné určovalo naposledy. Vychádzajúc už len z toho, že výživné sa naposledy upravovalo pred 6 rokmi, kedy mala Vaša dcéra len 9 rokov, možno považovať za zmenu pomerov. Je bežné, že s vekom dieťaťa rastú aj náklady na jeho výživu (napr. ako ste sama spomínala, predtým nepotrebovala kozmetiku, ale teraz už áno). Domnievam sa preto, že návrh na zvýšenie výživného je na mieste. Súd bude pritom skúmať možnosti, schopnosti a majetkové pomery rodičov, vývoj životných nákladov a iné skutočnosti.
To, že sa pre Vašu dcéru snažíte dvomi prácami zabezpečiť primeranú životnú úroveň by Vám nemalo byť na ťarchu. Na druhej strane v rámci súdneho konania nie je vylúčené, že protistrana by túto skutočnosť interpretovala tak, že sa dosť nevenujete dieťaťu. K tomuto by sa však už mohla vzhľadom na vek vyjadriť aj Vaša dcéra, ktorá by to mohla vyvrátiť.