Máte
otázku?

Rekonštrukcia domu a BSM


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Rekonštrukcia domu a BSM

Dobrý deň. V júli 2010 sme mali s manželom svadbu. Deti nemáme. Manžel si pred svadbou kúpil dom a aj hypotéka - milión v slovenských korunách - je na jeho meno. V októbri 2010 nám moji rodičia prispeli na rekonštrukciu domu peniazmi a tiež poskytli náležitosti do domu - celkovo asi v hodnote 10 000 eur. Manžel dom rekonštruoval spolu so svojim bratom, ktorý s nami (na manželovu žiadosť) býval. Brat bol študent, býval s nami a samozrejme sme sa o neho starali - živili sme ho a on nám "akože" pomáhal rekonštruovať dom. Bývali sme v podnájme, pretože v tom dome sa ešte bývať nedalo. Mne toto spolužitie nevyhovovalo - pretože naše manželstvo od začiatku nefungovalo správne - manžel sa venoval iba domu a bratovi. A tak som manžela, spolu so svojimi rodičmi, niekoľko kráť žiadala, aby sa brat odsťahoval. Následne sa vyskytli problémy, ktoré spôsobovalo bývanie manželovho brata s nami. Rekonštrukcia trvala nečakane dlho - manžel odmietal pomoc napr. mojich rodičov a tvrdil, že najlepšie to bude, ak to urobia oni sami a týmto celkovo predlžoval ukončenie rekonštrukcie. Absolútne nechápal a dodnes nechápe- prečo by s nami brat nemohol žiť, keď nám pomáha. Nepomohli ani návrhy zo strany mojich rodičov, keďže manželstvo nefungovalo vo svojej podstate, nech brat býva v podnájme a oni mu budú prispievať na nájom. Manželovi rodičia taktiež nevideli problém v tom, že brat s nami býva. Majú totiž v rodine problematické vzťahy, pre ktoré manžel aj jeho brat, údajne nemôžu žiť doma. Tieto dôvody mi však neboli nikdy ozrejmené. Ich rodičov sme počas 10 ročného vzťahu navštívili asi dva krát. Kvôli psychickému tlaku z ich strany a po nedodržaní niekoľkých dohôd o odsťahovaní sa manželovho brata som sa rozhodla stráviť nejaký čas u svojich rodičov. Keď som sa – v septembri 2010 - vrátila na podnájom, manžel aj švagor už boli presťahovaní do zrekonštruovaného domu – o sťahovaní som nič nevedela - a do dnešného dňa tam žijú spoločne. S manželom komunikujeme sporadicky. On vie, že mne spoločné žitie s jeho bratom vadí, no opakovane sa o tejto veci odmieta baviť a považuje tento môj problém za nepodstatný. Z týchto dôvodov veľmi reálne zväzujem podanie žiadosti o rozvod. Chcem sa ale opýtať, čí mam najakú šancu, že manžel mi peniaze vráti. Okrem peňazí, ktoré moji rodičia vložili do rekonštrukcie domu som spolu s nim niekoľko rokov splácala hypotéku na jeho dom. Dom sa ani po svadbe nerozhodol prepísať aj na mňa. Nikdy som od domu ani nedostala kľúč a od rekonštrukcie žijem v podnájme už tri roky. Obavám sa, že existuje nejaká premlčacia lehota, ktorá keď uplynie, nebudem mat nárok na žiadanie vrátenia tých investícií. Asi pred rokom - keď sme už spolu nežili takmer dva roky - som mu dala podpísať papier, v ktorom potvrdzuje, že moji rodičia mu tieto peniaze poskytli. Je tam uvedená nepresná suma a papier nebol podpísaný pred notárom. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu a BSM

Dobrý deň,

v prípade rekonštrukcie domu počas manželstva a vloženie finančných prostriedkov do tejto rekonštrukcie je možné riešiť v súdnom konaní. Je však rozdiel, či peniaze na rekonštrukciu domu poskytli Vaši rodičia len jemu, alebo obom manželom, alebo len Vám a Vy ste tie peniaze investovali do rekonštrukcie domu. BSM sa rieši odlišne ako konanie, v ktorom žiadate vydanie bezdôvodného obohatenia.

 

Podľa toho, ktorú z vyššie uvedených možností si vyberiete ako tú správnu, podľa toho sa bude riešiť aj premlčanie. Ak peniaze poskytli rodičia iba jemu, potom premlčanie nastane podľa toho, ako sa dohodli, kedy im peniaze vráti. Ak nemali uzatvorenú žiadnu dohodu a dali mu peniaze bez právneho dôvodu, potom je premlčacia lehota 2 roky odo dňa poskytnutia peňazí. Ak sa dohodli, že im peniaze vráti v určitý okamih, potom od tohto okamihu plynie premčacia lehota. 

 

Ideálny prípad je ten, keď by peniaze boli poskytnuté rodičmi Vám a Vy ste ich počas manželstva investovali do nehnuteľnosti manžela, vtedy by vyššie uvedené premlčacie lehoty neplatili, resp. nakoľko ste manželia dlh by určite nebol ešte premlčaný. 

 

Odporúčam Vám osobné konzultácie v našej kancelárii, pozrieme sa na Váš prípad. Ak máte záujem o osobné stretnutie, zavolajte mi a dohodneme si konkrétny termín stretnutia.

Trápi vás "Rekonštrukcia domu a BSM" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Rekonštrukcia domu a BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: Ak máme s manželom spoločný byt, ktorý sa predá a peniaze sa použijú na úpravu domu, ktorý manžel zdedil počas manželstva, mám v prípade rozvodu nárok na polovicu z týchto peňazí?

Odpoveď: Rekonštrukcia domu a BSM

(odpoveď odoslaná: 15.01.2021)

Dobrý deň,
áno v takom prípade máte nárok na polovicu toho, čo sa vynaložilo zo spoločného majetku na výlučný majetok jedného z manželov. Odporúčam si mať o tom ale doklady, koľko sa presne vynaložilo na úpravu domu a kedy. Pretože dôležité bude dokazovanie. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Rekonštrukcia domu a BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Môj manžel získal rodičovský byt darovacou zmluvou od svojho otca počas nášho manželstva. Po smrti svojho otca prešiel tento byt kompletnou rekonštrukciou, ktorá bola financovaná zo spoločných peňazí. Môj manžel však odmieta prepísať polovicu tohto bytu na mňa. Existuje iná cesta, ako to dosiahnuť? Ako by sa táto situácia riešila v prípade rozvodu?

Odpoveď: Rekonštrukcia domu a BSM

(odpoveď odoslaná: 06.06.2017)

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ Za súčasného právneho stavu nemôžete manžela za trvania manželstva donútiť, aby prepísal podiel na byte na Vás. Píšete, že rekonštrukciu ste  realizovali zo spoločných prostriedkov, preto prepokdlaáme, že doklady o uvedenom existujú, prípadne si ich  odložte pre prípad Vašej potreby v budúcnosti. Stav rekonštrukcie je možné zdokumentovať aj fotografiami,  prípadne aj znaleckým posudkom.

2./ V otázke nepíšete, či v predmetnom byte máte aj trvalé bydlisko.  V prípade zániku BSM v zmysle ust.  § 150 Obč. zákonníka platí, že pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

3./ V otázke nepíšete, či v predmetnom byte máte aj trvalé bydlisko. Toto uvádzame z dôvodu, že aj keď nie ste vlastníčkou bytu resp. ani jeho časti vzniká Vám zo zákona odvodené právo bývania a v prípade zániku BSM  povinnosť bývalého manžela zabezpečiť Vám  zodpovedajúcu bytovú náhradu. V tejto veci je niekoľko rozhodnutí súdov a stanovísk NS SR NS ČR /§§ 713 a  853  Obč. zákonníka/. Podobnú otázku  sme riešili v našej poradni  napr. aj tu :  https://ficek.sk/pravna-poradna/nahradny-byt-po-rozvode-757.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rekonštrukcia domu a BSM" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.