Rekonštrukcia domu a BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Rekonštrukcia domu a BSM

Dobrý deň. V júli 2010 sme mali s manželom svadbu. Deti nemáme. Manžel si pred svadbou kúpil dom a aj hypotéka - milión v slovenských korunách - je na jeho meno. V októbri 2010 nám moji rodičia prispeli na rekonštrukciu domu peniazmi a tiež poskytli náležitosti do domu - celkovo asi v hodnote 10 000 eur. Manžel dom rekonštruoval spolu so svojim bratom, ktorý s nami (na manželovu žiadosť) býval. Brat bol študent, býval s nami a samozrejme sme sa o neho starali - živili sme ho a on nám "akože" pomáhal rekonštruovať dom. Bývali sme v podnájme, pretože v tom dome sa ešte bývať nedalo. Mne toto spolužitie nevyhovovalo - pretože naše manželstvo od začiatku nefungovalo správne - manžel sa venoval iba domu a bratovi. A tak som manžela, spolu so svojimi rodičmi, niekoľko kráť žiadala, aby sa brat odsťahoval. Následne sa vyskytli problémy, ktoré spôsobovalo bývanie manželovho brata s nami. Rekonštrukcia trvala nečakane dlho - manžel odmietal pomoc napr. mojich rodičov a tvrdil, že najlepšie to bude, ak to urobia oni sami a týmto celkovo predlžoval ukončenie rekonštrukcie. Absolútne nechápal a dodnes nechápe- prečo by s nami brat nemohol žiť, keď nám pomáha. Nepomohli ani návrhy zo strany mojich rodičov, keďže manželstvo nefungovalo vo svojej podstate, nech brat býva v podnájme a oni mu budú prispievať na nájom. Manželovi rodičia taktiež nevideli problém v tom, že brat s nami býva. Majú totiž v rodine problematické vzťahy, pre ktoré manžel aj jeho brat, údajne nemôžu žiť doma. Tieto dôvody mi však neboli nikdy ozrejmené. Ich rodičov sme počas 10 ročného vzťahu navštívili asi dva krát. Kvôli psychickému tlaku z ich strany a po nedodržaní niekoľkých dohôd o odsťahovaní sa manželovho brata som sa rozhodla stráviť nejaký čas u svojich rodičov. Keď som sa – v septembri 2010 - vrátila na podnájom, manžel aj švagor už boli presťahovaní do zrekonštruovaného domu – o sťahovaní som nič nevedela - a do dnešného dňa tam žijú spoločne. S manželom komunikujeme sporadicky. On vie, že mne spoločné žitie s jeho bratom vadí, no opakovane sa o tejto veci odmieta baviť a považuje tento môj problém za nepodstatný. Z týchto dôvodov veľmi reálne zväzujem podanie žiadosti o rozvod. Chcem sa ale opýtať, čí mam najakú šancu, že manžel mi peniaze vráti. Okrem peňazí, ktoré moji rodičia vložili do rekonštrukcie domu som spolu s nim niekoľko rokov splácala hypotéku na jeho dom. Dom sa ani po svadbe nerozhodol prepísať aj na mňa. Nikdy som od domu ani nedostala kľúč a od rekonštrukcie žijem v podnájme už tri roky. Obavám sa, že existuje nejaká premlčacia lehota, ktorá keď uplynie, nebudem mat nárok na žiadanie vrátenia tých investícií. Asi pred rokom - keď sme už spolu nežili takmer dva roky - som mu dala podpísať papier, v ktorom potvrdzuje, že moji rodičia mu tieto peniaze poskytli. Je tam uvedená nepresná suma a papier nebol podpísaný pred notárom. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu a BSM

Dobrý deň,

v prípade rekonštrukcie domu počas manželstva a vloženie finančných prostriedkov do tejto rekonštrukcie je možné riešiť v súdnom konaní. Je však rozdiel, či peniaze na rekonštrukciu domu poskytli Vaši rodičia len jemu, alebo obom manželom, alebo len Vám a Vy ste tie peniaze investovali do rekonštrukcie domu. BSM sa rieši odlišne ako konanie, v ktorom žiadate vydanie bezdôvodného obohatenia.

Podľa toho, ktorú z vyššie uvedených možností si vyberiete ako tú správnu, podľa toho sa bude riešiť aj premlčanie. Ak peniaze poskytli rodičia iba jemu, potom premlčanie nastane podľa toho, ako sa dohodli, kedy im peniaze vráti. Ak nemali uzatvorenú žiadnu dohodu a dali mu peniaze bez právneho dôvodu, potom je premlčacia lehota 2 roky odo dňa poskytnutia peňazí. Ak sa dohodli, že im peniaze vráti v určitý okamih, potom od tohto okamihu plynie premčacia lehota.

Ideálny prípad je ten, keď by peniaze boli poskytnuté rodičmi Vám a Vy ste ich počas manželstva investovali do nehnuteľnosti manžela, vtedy by vyššie uvedené premlčacie lehoty neplatili, resp. nakoľko ste manželia dlh by určite nebol ešte premlčaný.

Odporúčam Vám osobné konzultácie v našej kancelárii, pozrieme sa na Váš prípad. Ak máte záujem o osobné stretnutie, zavolajte mi a dohodneme si konkrétny termín stretnutia.