Rekonštrukcia domu svokrovcov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešovský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu alebo informacie ako mam postupovat. Som rozvedena skoro 2 roky. byvalym manzelom sme sa nastahovali k jeho rodicom do rodinneho domu, ktory je napisany na nich. Zrekonstruovali sme a kompletne zariadili cele poschodie, ktore sa malo prepisovat na nas, ale to bolo klamstvo. Byvaly manzel sa dohodnut nechce a na moje naliehania mi odpovedali, ze mi vezmu aj to co este ani nemam. V dome som mala odlozene vsetky dokumenty a faktury, ktore otec byvaleho manzela odcudzil a nechcu mi to vratit. Ocividne to cele bolo za ucelom obohatenia sa. Rodicia byvaleho manzela sa obhajuju tym, ze je to ich dom a ja tam nemam co robit. Zostalo tam vsetko zrekonstruovane.... Mozte mi prosim Vas poradit ako mam postupovat a ci naozaj nemam pravo na moju cast majetku a investicie do rekonstrukcii? Dakujem velmi pekne.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Dobrý deň,

problémy s rekonštrukciou domu svokrovcov bývajú v praxi časté. Vo svojej otázke píšete, že vlastníkmi nehnuteľnosti (rodinného domu) sú rodičia Vášho manžela. Pokiaľ ste počas manželstva rekoštruovali tento dom a investovali tak finančné prostriedky z bezpodielového spoluvlastníctva do domu tretích osôb (svokrovcov), má sa za to, že tieto osoby za bezdôvodne obohatili. Vám s manželom vznikol nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia voči svokrovcom. Je potrebné dodať, že bezdôvodné obohatenie sa premlčuje v dvojročnej premlčacej lehote.

 

Ide vlastne o nárok, ktorý by sa vyporiadaval v rámci konania o vyporiadanie BSM. V tomto konaní by súd rozhodoval komu prípadne nárok voči rodičom Vášho manžela. žalobu o vyporiadanie BSM musíte podať do 3 rokov od rozvodu.

 

Najskôr však bude potrebné preukázať výšku tohto nároku vzhľadom na rozsah rekonštrukcie domu svokrovcov. Je možné, že v konaní bude ustanovený aj znalec. Súd môže tento nárok prikázať Vášmu manželovi a zaviazať ho, aby Vám vyplatil sumu rovnajúcu sa polovici vložených investícií do ich rodinného domu. Nebude to však jednoduché konanie a takisto bude zohrávať rolu aj premlčanie nároku voči svokrovcom. Nakoľko je však on ich synom, súd bude mať väčší dôvod tento nárok prikázať jemu a zaviazať ho na vyplatenie polovice sumy v prospech Vás.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. V roku 2009 moja svokra kúpila byt od mojej matky, v ktorom som bývalá. Peniaze svokra nevyplatila, nakoľko bola ústna dohoda, že musíme mojej máme kúpiť náhradný byt. Mama pol roka na to zomrela, no peniaze nešli do dedicskeho konania s tým, že si z nich byt s manželom prerobíme a keď budeme mať možnosť vziať si úver, tak jej vrátime a ona ho prepise na nás. V roku 2014 sme vzali úver a previedli dlžnú sumu svokre na účet. Kupno-predajna zmluva sa však nepodpísala, pretože svokor ako spoludlžník na jej úvere bol mimo Slovensko pracovne. V máji 2015 sa prevalila manželova nevera a v júli sme sa rozviedli. 2 dni po rozvode vymenili zámky na byte a ja som ostala s dcérou na ulici. Riešime BSM ale byt vzhľadom na to, že nebol napísaný na nás, do BSM nepatrí. Môžem niečo podniknúť voči svokrovcom? Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.04.2017)

Dobrý deň, je zrejmé, že viaceré dohody o nakladaní s predmetným bytom resp. s kúpnou cenou boli uzavreté ústnou formou, v dôsledku čoho nemajú žiadnu právnu relevanciu alebo sú v prípadnom súdnom konaní prakticky nepreukázateľné. Je potrebné poznamenať, že Vaša matka mala voči Vašej svokre nárok na zaplatenie kúpnej ceny z titulu uzavrete kúpnej zmluvy k predmetnému bytu. Jej smrťou toto právo nezaniklo a domáhať zaplatenia kúpnej ceny ste sa ako dedič mohli domáhať, avšak v trojročnej premlčacej dobe od jej splatnosti. Kedže byt patril najprv Vašej nebohej matke a následne jeho vlastníčkou bola Vaša svokra, nemôže tvoriť predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Keďže ste investovali spoločné prostriedky do rekonštrukcie bytu patriaceho tretej osobe (svokry), máte právo domáhať sa náhrady z titulu bezdôvodného obohatenia. V zmysle § 107 Občianskeho zákonníka však platí, že právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, ja by som sa chcel spýtať pri dedičskom konaní, keď budeme dediť ja a môj brat byt. Keď ja za investujem do rekonštrukcie bytu a môj brat nedá nič. Tak ako sa to bude dediť, či rovnakým dielom alebo nie.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.03.2017)

Dobrý deň,

pokiaľ investujete do nehnuteľnosti, ktorá nie je vo Vašom výlučnom vlastníctve a ste napríklad podielovým spoluvlastníkom, tak máte nárok žiadať od ostatných vlastníkov to, čo ste vynaložili na rekonštrukciu nehnuteľnosti. Rozdiel je ale v tom, o aké investície ide. Ak ide o nevyhnutné investície, máte nárok žiadať od brata náhradu v čase vynaloženia. Ak ide o iné, ako nevyhnutné investície, náhradu môžete požadovať až pri zániku právneho vzťahu, teda napríklad pri zániku spoluvlastníctva. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý večer, ešte raz Vás prosím o radu. Ja totiž akosi tomu nerozumiem, v darovacej zmluve je uvedené, že som vlastníkom všetkých 3 izieb, 4 balkónov, je tam spomínaná kúpeľňa plus WC, kuchyňa. Avšak darca je povinný platiť 1/3 nájmu, z spomínaných 3 izieb, sme v jednej my ako 4-clenna rodina, jednu ma darca ako spálňu a tretiu izbu neustále blokuje, zatvára ju, nechce nás do nej púšťať a tu svoju využíva len na spanie (podotýkam tú, zamyká). Ako v tejto zložitej veci treba postupovať? Chcela by som deťom zriadiť vlastnú detskú izbu, no nemôžem pretože darca všetko obsadzuje (naschvál). Už som na nervy, lebo byt patrí mne ale nemôžem, teda darca mi nič v ňom nedovolí. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem za Vašu radu. S pozdravom Simona.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.12.2016)

Dobrý deň, keď ste nadobudli byt nadobúdali ste ho celý, nie iba niektoré izby, preto máte právo vstúpiť do izby a v nej zariadiť detskú izbu. Darca Vám v  tom nemôže zabrániť. Dávajte si však pozor, aby ste sa k darcovi nesprávali v hrubom rozpore s dobrými mravmi, pretože v tom prípade by darca mohol žiadať vrátiť dar. Otvorenie jednej izby a zariadenie tam izby pre deti nie je správanie sa v rozpore s dobrými mravmi.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň prajem. Chcela by som sa informovať, ohľadom darovania bytu s vecným bremenom. Môj starý otec čiže darovateľ, mi daroval byt s tým, že má doživotné právo v spomínanom byte dožiť. Avšak máme doma problém, ja ako obdarovana a zároveň jediná majiteľka bytu, chcem byt prerobiť, vymeniť starý nábytok za nový, proste rekonštrukciu bytu. On teda darovateľ stále tvrdí, že všetko čo je v byte je jeho, až po jeho smrti si mam s bytom robiť čo chcem. Platím nájom, tak ako mám všetko, no platím ho za celý byt a nie za jednu izbu, byt je rozlohou obrovský - 90m štvorcových. V byte žijem aj so svojím priateľom a našimi 2 deťmi. Prosím Vás, môžte mi vysvetliť, ci ja ako jediná majiteľka mam právo s bytom narábať podľa vlastného uváženia konkrétne rekonštrukcie bytu. Ďakujem Vám, dúfam že mi poradíte :) S pozdravom Simona.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.12.2016)

Dobrý deň, zriadenie vecného bremena na nehnuteľnosti nemá vplyv na vaše právo robiť rekonštrukciu bytu. Byt Vám vlastnícky patrí a preto môžete s ním narábať podľa svojho uváženia. Čo sa týka nábytku, tak pokiaľ tento nebol predmetom darovacej zmluvy, tak zostáva vo vlastníctve darcu. Nemôžete teda vyhodiť jeho nábytok.

Byt môžete rekonštruovať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, dcéra sa s manželom rozviedla teraz v novembri. Mali stavebný úver, ktorý ešte stále nie je splatený a platí ho dcéra, ale manžel tvrdí, že investoval do môjho domu, ktorý nechal zdevastovaný. Neprispel ani k maľovke izieb. Peniaze zo stavebného úveru minul na svoje dlžoby a koníčky v rokoch 2006-9. Dcéru nechal v dlžobách, ešte chce od nej peniaze za zhodnotenie domu, ktorý zničil.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.12.2016)

Dobrý deň, Vašej dcére odporúčam, čo najskôr vyporiadať BSM s jej bývalým manželom, aby sa nemusela na splátkach spoločného dlhu podieľať sama. Ak vzali stavebný úver spoločne, obaja sú povinní podieľať sa na splátkach úveru v rovnakom podiele 1/2, ak nie je dohodnuté inak. Tzn. že Vaša dcéra má nárok na náhradu 1/2 každej zaplatenej splátky. Ak oni investovali do Vašej nehnuteľnosti, tak im vznikol z tejto investície nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia (ak nebola medzi Vami žiadna dohoda o zhodnotení Vašej nehnuteľnosti). Vy ste sa na ich úkor bezdôvodne obohatili, ak investovali do Vašej nehnuteľnosti. Preto jej bývalý manžel nemá právo žiadať od Vašej dcéry peniaze. Ak by chcel požadovať náhradu za investície, mal by ich požadovať od Vás, ako vlastníka nehnuteľnosti. Ak by chcel tieto investície vymáhať prostredníctvom súdu, musel by preukázať každú jednu investíciu a výšku tejto investície. Z tohto nároku na vydanie bezdôvodného obohatenia však vzniká právo obom manželom, t.j. nielen jemu, ale aj Vašej dcére.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobry den pan Dr Ficek, precital som si hore napisane clanky , ktore podobne ako pripad mojej dcery. Pozicka investovana do svokrovcov za ucelom spolocneho byvania, Potom ju vyhodili a teraz ziadaju od nej 8000 eura neviem za co. Dakujem 

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.09.2016)

Dobrý deň,

odporúčam, aby Vaša dcéra požiadal svokrovcov o dôvod na základe, ktorého požadujú uvedenú sumu. Pokiaľ vykonala do ich domu investície, má právo žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia. Bude však musieť preukázať, že ich skutočne vynaložila.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, naozaj sama neviem posúdiť, či toto nie je práve platená otázka... Partner kúpil byt. Je v jeho úplnom vlastníctve. Ja som sa podujala, že budem financovať kompletnú rekonštrukciu. Obaja sme otvorení tomu, aby sme dali tento deal na papier pre prípad rozchodu alebo nebodaj úmrtia jedného z nás. Moja otázka znie, či odporúčate zmluvu, kde bude presne vypísané, prípadne zdokladované čo som financovala ja, alebo len dohodnutá suma, ktorú použijem na rekonštrukciu, prípadne postačí napr. finančná zmenka, ktorú v prípade uzavretia manželstva zlikvidujeme...? Je potrebné takéto dokumenty napr. potvrdiť notárom? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.11.2015)

Dobrý deň, toto je otázka, na ktorú Vám odpovieme zadarmo. 

Odporúčam Vám spísať dohodu (nie zmenku), v ktorej sa dohodnete, na tom, že budete financovať rekonštrukciu bytu a uvediete tam aj sumu, za ktorú budete byt rekonštruovať. Ak budete vkladať do bytu viac peňazí postupne, vždy len urobíte dodatok, ktorým rozšírite rozsah investície do jeho bytu.

Zároveň sa v tejto zmluve dohodnite, že ako sa táto investícia vysporiada a kedy. Pretože ak sa nedohodnete na tom, ako sa táto investícia vysporiada, potom by zanikla. Môžete sa dohodnúť aj na tom, že Vám prevedie niekedy v budúcnosti nejaký podiel na tomto byte, pričom ak by tak neurobil, potom Vám vráti investíciu. Byt musí byť ale riadne špecifikovaný. 

Môžete sa s pomocou vo vypracovaní zmluvy obráiť aj na advokáta, takáto jednoduchá zmluva môže stáť len pár desiatok eur.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, po rodičoch som zdedila polovičku chaty. Aké sú moje možnosti, ak brat niečo urobí na chate bez môjho vedomia /výkop studne, výstavba novej pece atd/? Musí mi brat sprístupniť prístup na pozemok, pred ktorým sa nachádza pozemok, ktorý kúpil bez môjho vedomia?

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.08.2015)

Dobrý deň, vzájomný vzťah podielových spoluvlastníkov upravuje ustanovenie § 137 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci. Taktiež je podstatný § 139 ods. 2, že o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd. Váš brat tak na rekonštrukciu spoločnej nehnuteľnosti potrebuje Váš súhlas, v opačnom prípade porušuje citované ustanovenia zákona a teda koná protiprávne, v dôsledku čoho sa môžete obrátiť na súd o poskytnutie ochrany. 

Čo sa týka druhej časti Vašej otázky, Váš brat Vám nie je povinný sprístupniť pozemok patriaci do jeho výlučného vlastníctva. Pokiaľ však v dôsledku toho ste obmedzená v užívaní stavby, môžete sa v zmysle § 151o Občianskeho zákonníka domáhať na súde zriadenia zodpovedajúceho vecného bremena.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dcéra sa s manželom rozviedla 13.5.2013. Bývala s ním u nás, vlastne u jeho svokrovcov. Nechcel pristúpiť na dohodu o vysporiadaní BSM. Nechcel jej z ich majetku nič vyplatiť/postavená chata, kúpený pozemok a materiál na stavbu /kvadre, škridla/ preto podala návrh na súd o vysporiadanie BSM. Najprv chceli ostať bývať u nás, preto si začali trochu vylepšovať náš dom, vymenili niektoré obloky za plastové, plávajúce podlahy, rozstavali krb v obyvačke/nedokončili/. Teraz sa vedie súdne konanie, robia sa znalecké posudky na nábytok, auta a tiež pozemok a tú chatu, a on zrazu cez advokáta žiada nás o úhradu sumy 30000,- € za stavebné práce, ktoré spolu s dcérou vykonali v našom dome. Pritom sme s manželom hradili elektrinu, plyn a vlastne sme ich 18 rokov živili, neprispievali nám na domácnosť. Čítala som na internete, že ak dcéra s manželom počas manželstva investovali s BSM do domu tretích osôb /svokrovcov/, že sme sa bezdôvodne obohatili a že bezdôvodné obohatenie sa premlčuje v dvojročnej premlčacej dobe. Táto doba sa počíta od podania na súd, alebo od doby kedy nás jeho právnik oslovil ohľadom vyplatenia sumy 30000,- € za tie práce, ktoré u nás vykonal. Môžem si ja žiadať od neho peniaze za elektrinu a plyn, ktorú za 18 rokov u nás spotrebovali a neplatili?

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.08.2015)

Dobrý deň, je to presne tak, ako píšete v maili. Ak sa investuje do domu tretej osoby, tak tá osoba, ktorá peniaze investovala (v tomto prípade dcéra a zať) majú právo na náhradu týchto peňazí, nakoľko ide o bezdôvodné obohatenie. Nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia sa premlčuje v 2 ročnej lehote. Táto 2 ročná lehota začína plynúť odo dňa, kedy boli investície vykonané. Ak bývali u Vás do roku 2013 (predpokladám, že po rozvode už spolu nebývali), tak jeho nárok bude premlčaný. 

Je tu však ešte jedna vec, kedy by nárok nemusel byť premlčaný. Je možné namietať, že vznesená námietka je v rozpore s dobrými mravmi, toto platí najmä v prípade blízkych osôb. To, či sa to vzťahuje aj na Vás by sme vedeli posúdiť, ak by sme Vašu situáciu poznali bližšie. 
Pokiaľ ide o Vašu druhú otázku ohľadom spotreby elektriny a plynu za 18 rokov, tak v tomto prípade tiež platí 2 ročná premlčacia lehota a preto by Vám súd po vznesenej námietke premlčania tento nárok nepriznal.

Pokiaľ sa rozhodnete reagovať na list advokáta, potom Vám odporúčam nepomáhať mu tým, že mu popíšete práce alebo budete reagovať na všetky ním vykonané práce. Zať by to potom mohol zneužiť voči Vám.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, vznikla taká situácia, že som zrekonštruoval dom, ktorý patrí môjmu bratrancovi, on mi za to mal poskytnúť protislužbu, ale neposkytol. Tento dom bol v takom stave, že prakticky išlo o stavbu nového domu. Môžem si teda nárokovať to, že som vlastníkom takto zrekonštruovaného domu?

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.12.2013)

Dobrý deň, ak ste sa s vlastníkom nehnuteľnosti, ktorú ste zrekonštruovali, nedohodli na tom, že po vykonaní rekonštrukcie sa stanete jej vlastníkom alebo podielovým spoluvlastníkom, nemôžete požadovať určenie vlastníckeho práva k tejto nehnuteľnosti na základe toho, že ste ju zrekonštruovali. Môžete sa však domáhať vydania bezdôvodného obohatenia. Uvedenému nasvedčuje aj rozhodnutie R 29/1989:

 

Ak ide o prestavbu pôvodnej stavby a nebolo medzi jej vlastníkom a stavebníkom (spoločnými stavebníkmi) dohodnuté niečo iné, pri posudzovaní vlastníckeho vzťahu k tejto nehnuteľnosti treba spravidla vychádzať z toho, že to, čo prirástlo k pôvodnej neodstránenej stavbe, patrí vlastníkovi pôvodnej stavby. V dôsledku zhodnotenia pôvodnej stavby vykonanou prestavbou však možno voči vlastníkovi pôvodnej stavby uplatňovať nárok na vydanie takto získaného neoprávneného majetkového prospechu (v zmysle ustanovenia § 451 a nasl. OZ).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rekonštrukcia domu svokrovcov (Spoluvlastníctvo)

Dobry vecer, mám otázku ako dokázať rekonštrukčné práce na dome. mam brata ktory predal byt.  Ten byt bol pisany na neho a jeho zenu.jeho zena za vsetky peniaze aj jeho aj jej prerobila dom jej mamy a jeho vyhodila na ulicu. Byt sa predal takto pred rokom , ten dom jej matky, ked ho prerobili, tak mu zbalìla igelitky a poslala ho na ulicu, na ktorej doslova byva. V nehnuteľnosti, ktorú prerabali tak tam nemal ani trvale bydlisko. Ako dokazeme rekonštrukčné práce na dome jej matky? Ona sa nam stale smeje, ze to nedokazeme, ze je to tvrdenie proti tvrdeniu,dakujem za radu sme bezmocní.

Odpoveď: Rekonštrukcia domu svokrovcov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.11.2013)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odpoveď ako dokázať rekonštrukčné práce na dome jej matky, odpoveď je pomerne jednoducha aj keď realita môže byť o niečo komlikovanejšia.

 

Dôležité je, aby Váš brat nezmeškal lehotu 3 rokov odo dňa rozvodu manželstva. Ak ju zmešká, potom sa svojh práva nedomôže. 

 

Pokiaľ ide o dokázanie rekonštrukčných prác na dome, často to riešime tak, že v podanej žalobe o vyporiadanie BSM uvedieme všetky rekonštrukčné práce na dome, ktoré boli vykonané. V konaní pred súdom bude vypočutá nielen bývalá manželka, ale aj svedkovia, ktorí boli prítomní pri týchto rekonštrukciách. Súd si ich predvolá na návrh účastníka. Klamať pred súdom je trestné, aj keď sa stretávame s tým, že svedok klame a nie je mu to možné dokázať. Veľa ľudí, pokiaľ majú na súde svedčiť a obyčajne neklamú, majú veľký problém klamať na súde, pretože za klamstvo hrozí trest odňatia slobody. Preto by som sa veľmi neobával toho, čo Vám hovorí bývalá manželka Vášho brata. 

 

Súd nechá ustanoviť znalca, ktorý ohodnotí všetky rekonštrukčné práce na dome. Ako svedok na súde môže byť vypočutý ktokoľvek, dokonca aj ten, kto sa rozprával  s bývalou manželkou a komu manželka potvrdila, že rekonštrukcie boli vykonané, avšak sa to nedokáže. Teda aj Vy, ak ste takéto niečo počuli. Čím viac svedkov o tom bude vedieť, tým lepšie.

 

V súdnom konaní môže byť vypočutá aj matka bývalej manželky, ktorej sa môže Váš brat opýtať, odkiaľ mala peniaze na rekonstrukciu svojej nehnuteľnosti. Je bežné, že starí ľudia ťahšie klamú. 

 

Ako dokázať rekonštrukčné práce na dome je teda v realite zložitejšie, ale ak zvolíte správne postupy, môže sa to podariť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku