Reklamácia nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Reklamácia nehnuteľnosti

Dobrý deň, koncom minulého roka sme kúpili nehnuteľnosť, konkrétne byt v trojdomove. Po nasťahovaní sme zistili, že technické riešenie domu zrejme nie je adekvátne, keďže sa k nám prenášajú výrazné zvuky od susedov. Ide bežne o rozhovory, dupot na schodoch, zvuky z toalety, sprchy či šťukanie vypínačov. Chcel by som sa opýtať, ak podáme reklamáciu, kto nesie náklady na dokazovanie nadmernej hlučnosti? Je nevyhnutné zabezpečiť merania certifikovanou spoločnosťou, alebo stačia nahrávky? Môže predávajúca firma zamietnuť reklamáciu aj po dokázaní nadmernej hlučnosti, a to aj po certifikovanom meraní? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Reklamácia nehnuteľnosti

Dobrý deň, pokiaľ má nehnuteľnosť vady, ktorými je aj nesprávne odhlučnenie, nesplnenie technologických postupov, máte nárok na zľavu z kúpnej ceny alebo na odstránenie vady. Svoj nárok si však musíte uplatniť bez zbytočného odkladu od kedy ste zistili vadu. Na neskôr uplatnené vady sa neprihliada, respektíve protistrana môže namietať neskoré uplatnenie vád. Predtým ako by si sa pustili do súdneho konania, odporúčam vykonať zisťovanie odborníkom (znalcom), ktorý zistí, či boli splnené technické normy. Súdnom konaní si môžete uplatňovať náhradu za toto znalecké dokazovanie.