POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Prvá novela tzv. lex corona - poskytnutie ochrany podnikateľom

Rozoberieme si, čoho sa týka prvá novela tzv. lex corona, ide o poskytnutie ochrany podnikateľom. Podmienkou poskytnutia pomoci je žiadosť, nejde o tzv. "helikopterove" peniaze (helicopter money).

 

Súčasná bezprecedentná situácia ohľadom hrozby spojenej s ochorením COVID-19 sa premietla do každodenných životov, nevynímajúc ani normotvorbu. Vláda aj zákonodarný zbor sú tak nútení vytvárať rýchlu právnu úpravu, ktorej tvorba by za iných podmienok nebola legitímna.

Naopak v súčasnosti sa však čo najrýchlejší prístup žiada a je vlastne úplne nevyhnutný.

 

Dňa 14. apríla 2020 schválila vláda návrh zákona, ktorým sa bude prvýkrát meniť tzv. lex corona (zákon č. 62/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony) a poslala ho do skráteného legislatívneho konania. Účinnosť tejto novely sa pritom navrhuje hneď dňom vyhlásenia.

 

Táto legislatívna zmena vnesie do spomenutého zákona istú systematiku, keď súčasnú podobu paragrafového znenia (§ 1 až 7) združí do prvej časti po názov „VŠEOBECNÉ USTANOVENIA“ a následne doplní ďalšie ustanovenia združené v druhej časti s označením „DOČASNÁ OCHRANA PODNIKATEĽOV“.

 

Z praktického poňatia ochrany podnikateľov je ale dôležitejšia koncepcia, kde predkladateľ nezvolil plošný prístup k ochrane ale k systému, kde pre poskytnutie zákonnej ochrany musí ten ktorý subjekt požiadať.

 

O poskytnutie dočasnej ochrany má byť oprávnený žiadať podnikateľ so sídlom alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky, ktorého oprávnenie na podnikanie vzniklo pred 12. marcom 2020, a to za súčasného splnenia predpokladu, že k 12. marcu 2020 nebol v úpadku.

 

Z možnosti poskytnutia dočasnej ochrany budú tiež určité subjekty vyňaté, pričom ide o presne vymedzené subjekty z finančného sektora  ako napr. banky, poisťovne, zdravotné poisťovne a iné zákonom vymedzené subjekty.

 

O poskytnutí dočasnej ochrany budú rozhodovať kauzálne príslušné súdy podľa sídla resp. miesta podnikania žiadateľa, a to:

  1. Okresný súd Trnava pre obvod Krajského súdu v Trnave a pre obvod Krajského súdu v Bratislave,
  2. Okresný súd Žilina pre obvod Krajského súdu v Žiline a pre obvod Krajského súdu v Trenčíne,
  3. Okresný súd Banská Bystrica pre obvod Krajského súdu v Banskej Bystrici a pre obvod Krajského súdu v Nitre,
  4. Okresný súd Prešov pre obvod Krajského súdu v Prešove a pre obvod Krajského súdu v Košiciach.

Žiadateľ by mal pritom venovať určeniu príslušnosti súdu náležitú pozornosť, pretože ak sa žiadosť podaná na súd, ktorý nie je príslušný, nebude sa na ňu prihliadať.

 

Žiadosť sa bude môcť účinne podať jedine prostredníctvom na to určeného formulára, ktorý zverejní Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky na svojom webovom sídle.

Na žiadosť, ktorá nie je podaná podľa prvej vety, sa neprihliada.

Pri právnických osobách sa bude žiadosť podávať výlučne elektronicky, pri fyzických osobne alebo poštou.

 

Z hľadiska náležitostí rozlišuje navrhovaná právna úprava všeobecné a osobitné.

 

Všeobecnými náležitosťami sú:

  1. označenie súdu, ktorému je určená,
  2. označenie žiadateľa v rozsahu
    1. meno, priezvisko, miesto podnikania a identifikačné číslo organizácie, ak ide o fyzickú osobu,
    2. názov alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo organizácie, ak ide oprávnickú osobu,
  3. označenie emailovej adresy žiadateľa, ak žiadateľ, ktorý je fyzickou osobou, nemá elektronickú schránku aktivovanú na doručovanie,
  4. vyhlásenie, že údaje a vyhlásenia uvedené v žiadosti sú pravdivé a že sa žiada o poskytnutie dočasnej ochrany podľa tohto zákona,
  5. dátum podania žiadosti a podpis žiadateľa.

 

Osobitné náležitosti sú spojené s povinnosťou žiadateľa žiadosti vyhlásiť, že spĺňa predpoklady pre poskytnutie dočasnej ochrany, a to že:

  1. je oprávnený podať žiadosť,
  2. k 12. marcu 2020 nebol v úpadku,
  3. ku dňu podania žiadosti nie sú u neho dôvody na jeho zrušenie a vo vzťahu k nemu nepôsobia účinky vyhlásenia konkurzu alebo povolenia reštrukturalizácie,
  4. v kalendárnom roku 2020 nerozdelil zisk alebo iné vlastné zdroje, alebo následky takýchto úkonov odstránil,
  5. v kalendárnom roku 2020 okrem opatrení smerujúcich k zmierneniu následkov šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19 neurobil iné opatrenie ohrozujúce jeho finančnú stabilitu alebo jeho následky odstránil,
  6. vedie riadne účtovníctvo a neporušuje povinnosť podľa § 40 ods. 2 Obchodného zákonníka.


Z hľadiska rozhodovania o dočasnej ochrane novela určuje, že ak podnikateľ žiadosť spĺňa predpísané náležitosti, súd mu bezodkladne poskytne dočasnú ochranu, a to tak, že vydá potvrdenie o poskytnutí dočasnej ochrany.

Potvrdenie o poskytnutí dočasnej ochrany sa doručuje uložením v spise a zverejňuje v Obchodnom vestníku, po ktorom sa žiadateľ označuje ako podnikateľ pod dočasnou ochranou.
 

Pokiaľ sa na žiadosť neprihliada alebo žiadateľ nespĺňa predpísané náležitosti vyšší súdny úradník vydá bezodkladne potvrdenie o odmietnutí žiadosti.

Proti potvrdeniu o odmietnutí žiadosti je v lehote 15 dní od jeho doručenia prípustná námietka, o ktorej rozhodne bezodkladne sudca.

 

Zákonné účinky poskytnutia dočasnej ochrany majú byť nasledovné:

  1. Konanie o návrhu veriteľa na vyhlásenie konkurzu na majetok podnikateľa pod dočasnou ochranou podanom po 12. marci 2020 sa prerušuje; tento účinok sa uplatňuje rovnako na návrhy veriteľov podané počas dočasnej ochrany.
  2. Podnikateľ pod dočasnou ochranou nie je po dobu trvania dočasnej ochrany povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu na svoj majetok; to platí rovnako na osoby, ktoré sú povinné podať návrh na vyhlásenie konkurzu v jeho mene.
  3. Exekučné konanie začaté po 12. marci 2020 voči podnikateľovi pod dočasnou ochranou pre uspokojenie nároku z jeho podnikateľskej činnosti sa po dobu trvania dočasnej ochrany prerušuje; ak sa exekučné konanie prerušilo po začatí exekúcie, ustanovenia osobitného predpisu o odklade bez blokovania sa použijú primerane.
  4. Voči podnikateľovi pod dočasnou ochranou nemožno začať výkon záložného práva vzťahujúceho sa na podnik, vec, právo alebo inú majetkovú hodnotu patriacu k podniku. Ak bola dočasná ochrana poskytnutá počas plynutia lehoty, po uplynutí ktorej možno takéto záložné právo vykonať, účinky oznámenia o začatí výkonu záložného práva nastávajú zánikom dočasnej ochrany.
  5. Proti pohľadávke, ktorá podnikateľovi pod dočasnou ochranou vznikla po poskytnutí dočasnej ochrany, nie je možné započítať pohľadávku, ktorá vznikla voči podnikateľovi pod dočasnou ochranou skôr, ak ide o pohľadávku, ktorá patrí alebo patrila osobe s ním spriaznenej podľa predpisu o konkurznom konaní.
  6. Druhá zmluvná strana nemôže vypovedať zmluvu uzatvorenú s podnikateľom pod dočasnou ochranou alebo od nej odstúpiť pre omeškanie s plnením, na ktoré druhej zmluvnej strane vznikol nárok pred poskytnutím dočasnej ochrany; vypovedanie zmluvy alebo odstúpenie od zmluvy z tohto dôvodu je neúčinné.
  7. Lehoty na uplatnenie práva voči podnikateľovi pod dočasnou ochranou vrátane lehôt na uplatnenie nárokov z odporovateľných právnych úkonov počas trvania dočasnej ochrany neplynú.
  8. Podnikateľ pod dočasnou ochranou je povinný v rozsahu, v ktorom to možno od neho spravodlivo požadovať, vynaložiť úprimnú snahu, aby jeho veritelia boli uspokojení v čo najvyššej miere a je povinný uprednostniť spoločný záujem veriteľov pred vlastnými záujmami alebo záujmami iných osôb; najmä nesmie rozdeliť zisk alebo iné vlastné zdroje a zdržať sa nakladania s majetkovou podstatou podniku a s majetkom, ktorý do nej môže patriť, pokiaľ by malo ísť o podstatné zmeny v skladbe, využití alebo určení tohto majetku alebo o jeho nie zanedbateľné zmenšenie. Povinnosť podľa predchádzajúcej vety platí od podania žiadosti a vzťahuje sa rovnako na štatutárny orgán alebo členov štatutárneho orgánu podnikateľa pod dočasnou ochranou.
  9. Záväzky bezprostredne súvisiace so zachovaním prevádzky podniku, ktoré vznikli po poskytnutí dočasnej ochrany, je podnikateľ pod dočasnou ochranou po dobu jej trvania oprávnený uhrádzať prednostne pred skôr splatnými záväzkami.
  10. Úver a obdobné plnenia, ktoré úveru hospodársky zodpovedajú, poskytnuté bezhotovostne počas trvania dočasnej ochrany a bezprostredne súvisiace so zachovaním prevádzky podniku sa neposudzujú podľa ustanovení Obchodného zákonníka o kríze a neuplatnia sa na ne ustanovenia predpisu o konkurznom konaní o ich uspokojení v poradí ako podriadené. Na ich zabezpečenie v konkurze sa neprihliada.


Dočasná ochrana zanikne:

  1. dňa 1. októbra 2020, ak  vláda Slovenskej republiky jej trvanie paušálne nepredĺži, najdlhšie však do dňa 31. decembra 2020,
  2. ak o jej ukončenie podnikateľ pod dočasnou ochranou požiada, alebo
  3. rozhodnutím súdu o zrušení dočasnej ochrany (súd, ktorý rozhodol o poskytnutí dočasnej ochrany, môže z vlastného podnetu alebo na základe kvalifikovaného podnetu rozhodnúť o zrušení dočasnej ochrany, ak na dočasnú ochranu neboli predpoklady, predpoklady na jej poskytnutie zanikli alebo podnikateľ pod dočasnou ochranou porušil povinnosti vyplývajúce z dočasnej ochrany. Kvalifikovaný podnet môže podať každý a musí obsahovať opis skutočností odôvodňujúcich dôvodnú pochybnosť o predpokladoch pre poskytnutie alebo trvanie dočasnej ochrany.)

Autor
JUDr. Milan Ficek, advokát


Najnovšie články:
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.