Problémy pri reklamácii prsteňa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Problémy pri reklamácii prsteňa

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, keďže mám takýto problém. V februári som od priateľa dostala prsteň, z ktorého neustále vypadávali kamienky. Kvôli tomu som teda musela každý týždeň chodiť do zlatníctva, kde mi ho vždy opravili. Po čase ma to už prestalo baviť, a tak ho poslali na reklamáciu a vymenili mi ho za nový. Avšak opäť sa vyskytol rovnaký problém. Reklamovať mi ho už nedali, ale automaticky mi ponúkli na výber nový prsteň. Bohužiaľ, opäť mám problém s kamienkom. Chcela by som, aby mi vrátili peniaze, pretože ma prestalo baviť neustále chodiť a čakať na opravu. Povedali mi však, že peniaze nevracajú, pretože prsteň bol mechanicky používaný. Ako mám postupovať, keď už naozaj nechcem mať s týmto zlatníctvom nič spoločné? Myslím si, že ich produkty sú nekvalitné a chcem, aby mi vrátili peniaze.

Odpoveď: Problémy pri reklamácii prsteňa

Dobrý deň,

podľa § 499 Občianskeho zákonníka Kto prenechá inému vec za odplatu, zodpovedá za to, že vec v čase plnenia má vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno použiť podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady. Podľa § 507 Občianskeho zákonníka  Ak nemožno vadu odstrániť a ak nemožno pre ňu vec užívať dohodnutým spôsobom alebo riadne, je nadobúdateľ oprávnený domáhať sa zrušenia zmluvy. Inak sa môže nadobúdateľ domáhať buď primeranej zľavy z ceny, výmeny, alebo opravy alebo doplnenia toho, čo chýba.

V zmysle vyššie uvedených ustanovení, máte nárok na to, aby bol výrobok, ktorý si zakúpite v kvalite, ktorú deklaruje predajca. Ak má vec vady (vypadávajú kamienky) môžete v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa uplatniť reklamáciu, kde môžete požadovať, aby problém vyriešili. Je povinný Vás poučiť o spôsobe a možnostiach reklamácie (oprava, výmena veci, zľava).

Vady sa delia na neodstraniteľné a odstraniteľné. Neodstraniteľné vady sú vady, ktoré sa nedajú odstrániť z technického hľadiska, potom vady, ktoré sa vyskytnú opätovne po oprave (2x ta istá vada po oprave) alebo viacero vád súčasne, alebo vady ktorých odstránenie vysoko prevyšuje cenu veci. Pri neodstraniteľných vadách môžete odstúpiť od zmluvy, pričom nepotrebujete súhlas druhej strany. Zmluva sa tým zruší od počiatku a strany sú povinné vydať si navzájom to, čo si poskytli.

Ak sa vám na prsteni vyskytuje tá istá vada, a to aj po oprave, odporúčam , (a to aj vzhľadom na to, že ide o úplne rovnaký prípad, ako pri prvom prsteni),  odstúpiť od zmluvy a žiadať vrátetenie peňazí.

Rovnako môžete podať podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu.