Reklamacia farby betonoveho plotu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Reklamacia farby betonoveho plotu

Dobrý deň, 25.5.2016 som si u pani obchodnej zástupkyne pre dodávku betónových plôťov objednala spomínaný betónový plot. Pani u mňa doma spravila záväznú objednávku, pri ktorej sme dojednali základné parametre. Farbu sme si vybrali tak, aby sa čo najviac podobala už predtým postavenému múru. Plot prišiel v stanovenom termíne, no moje prekvapenie bolo obrovské, keď som zistila, že namiesto odtieňa hnedý prišiel v odtieni ružový. Samozrejme som ju kontaktovala nasledujúci deň. Povedala mi, že ona s tým nemá nič spoločné a že aký vyrobili v Senici, taký nám dodali. Začala hovoriť o prímiesiach strku piesku a o technologických postupoch. Po niekoľkých rozhovoroch cez mobilný telefón mi poslala opis procesu výroby, ktorému ako laik nerozumiem. Úplne sa vzdala zodpovednosti za objednávku, aj napriek tomu, že za plot bolo už riadne zaplatené. Dokonca pri našom poslednom rozhovore mi povedala, že ak sa mi nepáči, nemusí plot ani osadiť. Chcela by som sa na Vás obrátiť s otázkou, ako by som mala ďalej postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Reklamacia farby betonoveho plotu

Dobrý deň, ak Vaša záväzná objednávka znela na odtieň hnedej farby, mali Vám dodať betonový plot s odtieňom hnedej farby a nie ružovej. Neuviedli ste, či ste uzatvorili aj písomne zmluvu o dielo alebo len ústne, pričom ste ju potvrdili predmetnou objednávkou. Odstúpiť od zmluvy je totiž možné iba v prípadoch, kedy to upravuje zmluva alebo umožňuje zákon. Nakoľko nie je možné posúdiť, čo umožňuje zmluva uzatvorená medzi Vami, tak budem vychádzať iba zo zákona. Vo Vašom prípade, by som Vám odporúčal postupovať podľa ustanovenia § 642 ods. 2 Občianskeho zákonníka. Toto ustanovenie umožňuje odstúpiť od zmluvy o dielo v prípade, ak nebude dielo riadne vykonané (vzhľadom na výrazný rozdiel vo farbe mám za to, že nie je možné hovoriť o riadne vykonanom diele). V takýchto prípadoch je však potrebné, aby ste zhotoviteľovi dali primeranú lehotu na nápravu. Ak túto nápravu nevykoná v primeranej lehote, odporúčam Vám od predmetnej zmluvy odstúpiť. Odstúpením od zmluvy zanikajú práva a povinnosti zmluvných strán od počiatku, tzn. že si budete musieť vrátiť všetky poskytnuté plnenia (Vy im betonové tvárnice a ona Vám zaplatenú cenu). Ak by Vám zaplatenú cenu nevrátila, môžete následne túto sumu od nej vymáhať. Odstúpenie od zmluvy Vám odporúčam zaslať im písomne, poštou, doporučenou poštou (najlepšie v obálke s doručenkou). Budete mať dostatočné dôkazy o doručení odstúpenia od zmluvy.