Odpoveď: Osvojenie dieťaťa novým partnerom
Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.
Osvojenie maloletého dieťaťa je proces, ktorý upravuje Zákon o rodine. Podľa § 97 ods. 1 Zákona o rodine Osvojením vzniká medzi osvojiteľom a osvojencom rovnaký vzťah, aký je medzi rodičmi a deťmi. Medzi osvojencom a príbuznými osvojiteľa vzniká osvojením príbuzenský vzťah. Osvojitelia majú pri výchove detí rovnakú zodpovednosť a rovnaké práva a povinnosti ako rodičia.
Slovenský právny poriadok pozná niekoľko spôsobov osvojenia- §100 ods. 1 Zákona o rodine: Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.
Na osvojenie sa vyžaduje súhlas rodičov, ak zákon neustanovuje inak. Informácie, ktoré uvádzate vo Vašej otázke chápem tak, že v rodnom liste absentuje záznam o otcovi maloletého dieťaťa. Ak je tomu tak, potom by prichádzal do úvahy iný postup, ako je osvojenie.
Otcovstvo sa určuje domnienkami otcovstva, kde prvou je, že otcom je manžel matky. Ak to správne chápem, syna, na osvojenie ktorého sa pýtate, ste mali s mužom, ktorý nebol Vašim manželom. V takom prípade nemožno na určenie otcovstva aplikovať prvú domnienku (otcom je manžel matky) ale je potrebné aplikovať domnienku druhú, podľa ktorej sa za otca považuje muž ktorý súhlasne s matkou vyhlási na matrike alebo na súde, že je otcom dieťaťa.
Otcovstvo určené súhlasným vyhlásením rodičov
§ 90
Ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov.
§ 91
(1) Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov.
(2) Súhlasné vyhlásenie rodičov musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom.
(3) Maloletý rodič môže urobiť súhlasné vyhlásenie iba pred súdom.
(4) Vyhlásenie matky nie je potrebné, ak nemôže pre duševnú poruchu posúdiť význam svojho konania alebo ak je zadováženie jej vyhlásenia spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.
§ 92 Súhlasným vyhlásením rodičov možno určiť otcovstvo k dieťaťu ešte nenarodenému, ak je už počaté.
§ 93
(1) Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa.
(2) Aj matka dieťaťa môže v rovnakej lehote zaprieť, že otcom dieťaťa je muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov.
(3) Ustanovenia § 86 ods. 2 a § 88 ods. 1 sa použijú primerane.
Ak ste tak s predošlím partnerom neučinili a jeho otcovstvo nebolo určené ani rozhodnutím súdu, potom by bolo možné uvažovať o tom, aby toto súhlasné vyhlásenie urobil Váš terajší partner.
Súčasná právna úprava určovania otcovstva súhlasným vyhlásením v podstate umožňuje, aby aj muž, ktorý nie je biologickým otcom dieťaťa, na matrike súhlasne vyhlásil, že je jeho otcom. Týmto spôsobom by sa bolo možné vyhnúť komplikovanejšiemu spôsobu osvojenia.
Možnosť takéhoto postupu potvrdil aj Najvyšší súd SR v konaní sp.zn. 5Cdo/492/2015. V tomto konaní vyslovil názor, že k vzniku otcovstva postačuje súhlasné vyhlásenie rodičov bez splnenia akejkoľvek ďalšej hmotnoprávnej podmienky, a to aj v prípade, ak by táto konštrukcia určenia otcovstva nezodpovedala skutočnému stavu rodičovstva a mohla prípadne viesť aj k obmedzeniu práv biologického otca.
Je však potrebné upozorniť aj na skutočnosť, že existujú aj opačné právne názory, ktoré hovoria najmä o tom, že ide o obchádzanie zákona, či neplatný právny úkon (Krajský súd v Nitre). Rovnako aj ESĽP v podobnom konaní uviedol, že by išlo o porušenie čl. 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv, teda práva na ochranu súkromného a rodinného života. Samozrejme len za predpokladu, že biologický otec mal skutočný záujem na styku s dieťaťom. Ak by sa biologický otec o dieťa nezaujímal, nebolo by možné hovoriť o porušení práva na súkromný a rodinný život.
Ak by Váš súčasný partner vyhlásil otcovstvo k dieťaťu, potom by nadobudol všetky práva a povinnosti rodiča.
§ 28 RODIČOVSKÉ PRÁVA A POVINNOSTI
(1) Súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä
a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývin maloletého dieťaťa,
b) zastupovanie maloletého dieťaťa,
c) správa majetku maloletého dieťaťa.
(2) Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa.
(3) Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.
Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, odporúčam Vám prečítať si náš článok: https://ficek.sk/ako-vybabrat-s-biologickym-otcom-62
Zhrnutie a odporúčanie
Rozhodnutie je na Vás. Odporúčam poradiť sa s advokátom osobne, nakoľko vyššie uvedený právny názor vychádza z informácií nepostačujúcich na riadne a definitívne posúdenie takejto možnosti.