Pridelenie dieťaťa otcovi


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 1. 1. 2017

Otázka: Pridelenie dieťaťa otcovi

Dobry deň, potrebujem poradiť v nasledovnej veci. Som rozvedený od roku 2010, a mam dceru vo veku 13 rokov, ktorá je v opatere byvalej manželky, tak ako to stanovil súd. Ja som mal súdom stanovený styk s dcerou na vikendy. Problem nastal cca pred 3 rokmi, kedy moja bývalá manželka začala pracovať v zahraničí ako opatrovatelka a na zaklade vzajomnej ustnej dohody som si spočiatku dcéru brával k sebe na tyždeň, kým bola v práci a ten týždeň, keď bola doma tak dcéra bola s ňou. Toto fungovalo ale iba krátky čas. V posledný deň teda deň jej príchodu mi bývala manželka oznamila bez opýtania sa, že proste ona ostáva ešte tyždeň v práci. A dokonca bolo aj také, že tyždeň pracovala, ten tyždeň čo mala byť doma išla s priateľom na dovolenku a následne nato ten ďalší tyždeň zasa pracovala. Takže z daneho mesiaca bola dcera u mňa 3 tyždne. Na základe týchto skutočností, ktorých bolo nespočetne veľa, by som si rád vzal dcéru do svojej opatery. Ďakujem

Odpoveď: Pridelenie dieťaťa otcovi

Dobrý deň, pridelenie dieťaťa do opatery otcovi, ak už bolo súdne konanie je možné, aj keď nie vždy je to jednoduché. 

Vo Vašom prípade by som povedal, že je to veľmi pravdepodobné. 

V prvom rade je potrebné, aby ste mali skvelý vzťah s dcérou, pretože na zmenu rozsudku z roku 2010 bude potrebné v konaní vykonať znalecké dokazovanie. Dcéra bude podrobená znaleckému dokazovaniu, rovnako aj obaja rodičia. Súd bude skúmať, či je zmena v prospech dieťaťa. Ak zistí, že áno, potom rozhodne o zmene. 

Ak viete, že by dcéra mohla povedať, že by bola radšej s matkou, potom nie je správny čas na podanie návrhu na zmenu rozsudku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Pridelenie dieťaťa otcovi (Rodinné právo)

Dobrý deň, potrebovala by som sa poradit. 10 rokov som zila v taliansku, kde som aj vychovavala 7. rocnu dcerku s partnerom talianom. Na vianoce som s nou odisla na slovensko a povedala partnerovi, ze sa uz nevratime. Aj ja ja dcerka ma slovenske obcianstvo so slovenskym trvalym pobytom. Neviem ako dalej postupovat, pretoze ex partner povedal, ze ide na policiu, ze som malu uniesla. Nikdy sme povolenia neriesili. Vzdy som s malou chodila na sk. Moze mi ju nejaky urad vziat? Dakujem za poradenstvo.

Odpoveď: Pridelenie dieťaťa otcovi

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 08.01.2017)

Dobrý deň, polícia ani žiadny úrad Vám dieťa nemôže vziať bez súdneho rozhodnutia. Ak má otec dieťaťa za to, že ste maloletú dcéru premiestnila neoprávnene, môže na slovenský súd podať žiadosť o návrat dieťaťa do talianska. Takéto súdne konania trvajú zväčša aj niekoľko rokov. Ak by otec dieťaťa do jedného roka od Vášho odsťahovania nepodal žiadosť o návrat dieťaťa, bude sa mať za to, že premiestnenie dieťaťa bolo oprávnené.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk