POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Pridelenie dieťaťa otcovi


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Pridelenie dieťaťa otcovi

Dobrý deň, potrebujem poradiť v nasledujúcej veci. Som rozvedený od roku 2010 a mám dcéru vo veku 13 rokov, ktorá je v opatere bývalej manželky, tak ako to stanovil súd. Mám súdom stanovený styk s dcérou na víkendy. Problém nastal približne pred 3 rokmi, keď moja bývalá manželka začala pracovať v zahraničí ako opatrovateľka. Na základe vzájomnej ústnej dohody som si spočiatku dcéru brával k sebe na týždeň, kým bola v práci, a ten týždeň, keď bola doma, dcéra bola s ňou. Toto fungovalo len krátky čas. V posledný deň - teda deň jej príchodu - mi bývala manželka oznamila bez konzultácie, že ostáva ešte týždeň v práci. Dokonca sa stalo, že po týždni práce strávila týždeň, ktorý mala byť doma, na dovolenke s priateľom, a následne opäť ďalší týždeň pracovala. V dôsledku toho bola dcéra u mňa tri týždne v mesiaci. Na základe týchto skutočností, ktorých bolo nespočetne veľa, by som si rád vzal dcéru do svojej opatery. Ďakujem.

Odpoveď: Pridelenie dieťaťa otcovi

Dobrý deň, pridelenie dieťaťa do opatery otcovi, ak už bolo súdne konanie je možné, aj keď nie vždy je to jednoduché. 

Vo Vašom prípade by som povedal, že je to veľmi pravdepodobné. 

V prvom rade je potrebné, aby ste mali skvelý vzťah s dcérou, pretože na zmenu rozsudku z roku 2010 bude potrebné v konaní vykonať znalecké dokazovanie. Dcéra bude podrobená znaleckému dokazovaniu, rovnako aj obaja rodičia. Súd bude skúmať, či je zmena v prospech dieťaťa. Ak zistí, že áno, potom rozhodne o zmene. 

Ak viete, že by dcéra mohla povedať, že by bola radšej s matkou, potom nie je správny čas na podanie návrhu na zmenu rozsudku.

Trápi vás "Pridelenie dieťaťa otcovi" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Pridelenie dieťaťa otcovi (Rodinné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Desať rokov som žila v Taliansku, kde som vychovávala sedemročnú dcéru s partnerom, ktorý je Talian. Na Vianoce som s ňou odcestovala na Slovensko a povedala partnerovi, že sa už nevrátime. Ako ja, tak aj moja dcéra máme slovenské občianstvo so slovenským trvalým pobytom. Neviem, ako ďalej postupovať, pretože môj bývalý partner povedal, že pôjde na políciu s tvrdením, že som dcéru uniesla. Nikdy sme si nevybavovali žiadne povolenia. Vždy som s dcérou chodila na Slovensko. Môže mi ju nejaký úrad zobrať? Ďakujem za poradenstvo.

Odpoveď: Pridelenie dieťaťa otcovi

(odpoveď odoslaná: 08.01.2017)

Dobrý deň, polícia ani žiadny úrad Vám dieťa nemôže vziať bez súdneho rozhodnutia. Ak má otec dieťaťa za to, že ste maloletú dcéru premiestnila neoprávnene, môže na slovenský súd podať žiadosť o návrat dieťaťa do talianska. Takéto súdne konania trvajú zväčša aj niekoľko rokov. Ak by otec dieťaťa do jedného roka od Vášho odsťahovania nepodal žiadosť o návrat dieťaťa, bude sa mať za to, že premiestnenie dieťaťa bolo oprávnené.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pridelenie dieťaťa otcovi" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.