Prenajať alebo predať byt


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banskobystrický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Prenajať alebo predať byt

Dobrý den. Chcel by som sa opytat som vlastnikom 3 izboveho bytu, kde ma trvaly pobyt aj moj otec, ktory uz 8 rokov v nom nezije a brat ktory je sest rokov v zahranici a ja som tiez dlhodobo v zahranici. Rad by som ho prenajal alebo predal potrebujem tam nejaky suhlas od brata alebo otca. O byt sa staram sam a aj najom dlhodobo platim len ja.

Odpoveď: Prenajať alebo predať byt

Dobrý deň. Ak ste výlučným vlastníkom nehnuteľnosti tak môžete túto nehnuteľnosť sám kedykoľvek previesť na inú osobu, alebo nehnuteľnosť prenajať. Nepotrebujete k tomu súhlas žiadnej ďalšej osoby. Trvalý pobyt nemá žiadny vplyv na vlastníctvo nehnuteľnosti a preto môže vlastník nehnuteľnosti kedykoľvek požiadať o zrušenie trvalého pobytu osobám, ktoré majú trvalý pobyt na adrese, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Prenajať alebo predať byt (Občianske právo)

Dobrý den dakujem za Vasu odpoved a este by som sa chcel opytat v pripade predaja musim peniaze za predaj rozdelit na tri casti alebo ich mozem rozdelit ja podla uvazenia. Aby ste ma pochopil nechcem vybabrat s bratom ani s otcom ide len o  to ze uz takmer desat rokov sa len ja staram o ten byt Posledne dva alebo tri roky platim aj najom len sam kedze brat my odmieta prispievat. Otec je uz skoro desat rokov u svojej priatelky a brat robi poslednych sest rokov na ibize takze odchadza na osem, devät mesiacov a potom je doma cize v byte Ja som v Nemecku a som dokopy mesiac doma za celý rok. Predtym sme ho platili na polovicu, ale posledne tri roky odmieta platit. Asi je 50 euro vela. Aj tento rok som robil malu prerabku a daval ho dokopy stalo to zhruba 3000 euro. A v prípade prenajmu ak podpisem zmluvu s najomnikmi povedzme na rok nemoze brat robit ziadne problemy v pripade ze sa nahle vrati z ibizi ?

Odpoveď: Prenajať alebo predať byt

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.11.2016)

Dobrý deň. Ako už bolo vyššie uvedené v prípade ak ste výlučným vlastníkom bytu, t.j. na liste vlastníctva ste uvedený ako jediný vlastník bytu v spoluvlastníckom podiely o veľkosti 1/1, môžete so svojou nehnuteľnosťou nakladať podľa Vášho uváženia a bez súhlasu a vyplatenia iných osôb. Okrem prípadu, ak by ste mali napríklad ústnu alebo písomnú dohodu o tom, že ste v prípade predaja bytu povinný vyplatiť napríklad brata alebo otca, prípadne oboch. Podľa toho, čo ste napísali mi z toho však vychádza, že nie ste sám výlučným vlastníkom bytu, ale spoluvlastníkom je aj Váš brat a aj Váš otec. Ak tomu tak je, tak na liste vlastníctva ste potom evidovaní všetci ako podieloví spoluvlastníci nehnuteľnosti. Pri podielovom spoluvlastníctve nemôžete bez súhlasu ostatných podielových spoluvlastníkov nakladať s nehnuteľnosťou, napríklad ju predať alebo prenajať. V prípade predaja musia súhlasiť a podpísať zmluvu všetci podieloví spoluvlastníci, kde sa presne určí komu pripadá aký podiel a kto dostane cenu za podiel a v akej výške. V prípade nájomnej zmluvy by ste mali mať tiež súhlas všetkých vlastníkov inak by sa nájomná zmluva mohla považovať za neplatný právny úkon. A taktiež majú ostatní podieloví spoluvlastníci právo na časť nájomného, ktorý pripadá na ich podiel. Samozrejme tiež sú povinní sa o nehnuteľnosť starať a platiť platby s tým spojené. Pokiaľ sa neviete dohodnúť napríklad na nájme alebo na predaji je potrebné vyporiadať podielové spoluvlastníctvo a to dohodou alebo prostredníctvom súdu. V rámci vyporiadania sa presne určí komu pripadne nehnuteľnosť a kto je povinný ostatných podielových spoluvlastníkov vyplatiť. Keďže nie je jasné o aké vlastníctvo vo Vašom prípade ide, odporúčam Vám objednať si konzultáciu u advokáta, ktorý Vám pomôže riešiť celú záležitosť.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku