Predvolanie na výsluch počas PN

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Predvolanie na výsluch počas PN

Dobrý deň, mám otázku. Môj priateľ bol predvolaný na výsluch týkajúci sa platenia alimentov, no momentálne je na pracovnej neschopnosti. Policajt ho však stále predvoláva, hoci ešte nemá ukončenú pracovnú neschopnosť. Ako by sme mali postupovať? Ďakujem Vám za odpoveď. S úctou.

Odpoveď: Predvolanie na výsluch počas PN

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že samotná skutočnosť, že Váš priateľ je toho času práceneschopný neznamená, nemá bez ďalšieho vplyv na zánik jeho povinnosti dostaviť sa na výsluch.

Na to, aby sa Váš priateľ nemusel dostaviť na výsluch, musel by ospravedlniť svoju neúčinnosť spolu s predložením vyjadrenia ošetrujúceho lekára o tom, že mu jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na úkone, na ktorý bol predvolaný, bez ohrozenia života alebo závažného zhoršenia zdravotného stavu alebo z dôvodu nebezpečenstva rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Pokiaľ je Váš priateľ síce práceneschopný, avšak účasť na výsluchu by neohrozila jeho život alebo by závažné nezhoršil jeho zdravotný stav, príp. ak nemá nebezpečnú nákazlivú ľudskú chorobu, je povinný sa na úkon dostaviť.

V opačnom prípade by sa nedostavenie na úkon pokladalo za neospravedlnené a orgán činný v trestnom konaní by mohol za účelom výsluchu použiť proti Vášmu priateľovi závažnejšie prostriedky - predvedenie útvarom policajného zboru s obmedzením osobnej slobody a pod.