Predpoklady na striedavú starostlivosť

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Predpoklady na striedavú starostlivosť

Zdravím, s bývalou manželkou sme po vzájomnej dohode podali návrh na rozvod manželstva. Máme spolu päťročného syna, ktorého súd určil do výchovy matky. S exmanželkou vychádzame dobre, nemáme medzi sebou žiadne väčšie konflikty. Syna mám veľmi rád a aj keď mi súd priznal právo stretávať sa s ním, tento čas nepovažujem za dostatočný a rád by som s ním trávil viac času. Je možné, že by súd vyhovel mojej žiadosti o zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti? Čo bude súd skúmať pri posudzovaní takejto žiadosti? Aké sú predpoklady na striedavú starostlivosť?

Odpoveď: Predpoklady na striedavú starostlivosť

Dobrý deň,

ak už súd rozhodolo o zverení dieťaťa jednému z rodičov a od tohto rozhodnutia súdu nenastala podstatná zmena pomerov, súd by Vášmu návrh na zmenu zverenia do striedavej starostlivosti s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhovel. Je to takmer vylúčené, ak by od posleného rozhodutia prebehol len veľmi krátky čas (pár mesiacov resp. rok).

Pokiaľ ide predpoklady na striedavú starostlivosť, pripájam Vám nález Ústaveného súdu ČR. Odporúčam však prečítať si viaceré odpovede a články na našej stránke ohľadom striedavej starostlivosti (v pravom hornom rohu je "vyhľadávanie", tam vložte slovné spojenie "striedavá starostlivosť").

I. ÚS 48/04

Zverenie dieťaťa do striedavej výchovy rodičov nesmie byť ústupkom ich vzájomnej rivalite, ale vyjadrením kvalitného a pozitívneho vzťahu rodičov k dieťaťu; to predpokladá toleranciu, vyspelosť a dobrú vôľu všetkých zúčastnených. Rozhodnutie o striedavej výchove maloletého dieťaťa by malo vychádzať z ich spoločnej vôle a dohody, zo schopnosti spolu komunikovať a spolupracovať a nezapájať dieťa do svojich vzájomných problémov.