Počítanie lehôt v trestnom práve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Počítanie lehôt v trestnom práve

Dobrý deň. Bol mi doručený nástup výkonu trestu. Výzva uvádza, že mám nastúpiť do 10 dní. Chcem sa opýtať, odkedy sa počítajú tých 10 dní. Ďakujem.

Odpoveď: Počítanie lehôt v trestnom práve

Dobrý deň. Pokiaľ ide o počítanie lehôt v trestnom práve, tak podľa ustanovenia § 63 ods. 3 Trestného poriadku platí: „do lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, v ktorom sa stala udalosť určujúca začiatok lehoty“. Vzhľadom na uvedené ustanovenie mám za to, že lehota 10 dní sa počíta odo dňa nasledujúceho po doručení výzvy na nastúpenie do výkonu trestu. V rámci uvedenej lehoty musíte do výkonu trestu nastúpiť, inak budete do výkonu trestu dodaný (viď. ustanovenie § 408 ods. 4 Trestného poriadku).