Právo dieťaťa byť vypočuté na súde

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Právo dieťaťa byť vypočuté na súde

Dobrý deň, rada by som sa Vás opýtala, či je nutné, aby bolo dieťa vypočuté súdom. Ako je to vlastne s právom dieťaťa byť vypočuté na súde? Moja dcéra má len 7 rokov a nemyslím si, že by bolo vhodné ju vypočúvať na súde v tomto veku.

Odpoveď: Právo dieťaťa byť vypočuté na súde

Dobrý deň,

touto problematikou sa zaoberal aj najvyšší súd ČR, ktorý skonštatoval, že dieťa má jednoznačne právo byť vypočuté, pretože ak sa predmetná vec týka dieťaťa je dôležité, aby na vec povedalo svoj názor, akým spôsobom to vníma a podobne. Dôležité však je psychická vyspelosť dieťaťa. To je však už na uvážení súdu a tiež predmetného sporu. K odpovedi pripájam rozhodnutie NS ČR sp. zn. 30 Cod 3845/2009:

Nemôžu byť žiadne pochybnosti o tom, že dieťa má právo byť vypočuté v každom konaní, ktoré sa ho týka. To ešte neznamená, že dieťa musí byť bezpodmienečne v každom takomto konaní vypočuté, najmä v procesnej situácii, keď pre absenciu iných právne významných skutočností by takýto postup či dlhšie dokazovanie bolo zjavne nadbytočné a neúčelné. Tak to môže byť napríklad v procesnej situácii, keď súd dospeje k záveru, že v ním posudzovanej veci podmienky na pozbavenie rodičovskej zodpovednosti (ide o pozbavenie výkonu rodičovských práv) rodiča k maloletému dieťaťu nie sú preukázané. Avšak opačná procesná situácia väčšinou vyžaduje poznať u dieťaťa, ktoré je už schopné vzhľadom na stupeň svojho vývoja vytvoriť si vlastný názor a posúdiť dosah opatrení, ktoré sa ho týkajú, jeho vlastný názor k predmetnej veci.

Podľa našich skúseností súdy vypočúvajú deti priamo na súde od 12 rokov veku. Nie je však vylúčené, že by vypočuli aj dieťa v nižšom veku. Doteraz vo svojej praxi som sa stretla s vypočutím dieťaťa priamo na súde vo veku 8 rokov,čo sa mi však nezdalo vhodné. Často však výsluch vykoná detský psychológ, nie však na súde. Vtedy je to možné od 4-5 rokov.