Máte
otázku?

Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

Dobrý deň. Som jedným zo spoluvlastníkov v podielovom spoluvlastníctve. Jeden spoluvlastník vlastní podiel 4/7 na nehnuteľnosti a preto prakticky o spoločnej veci rozhoduje sám. Voči jeho rozhodnutiam máme s ostatnými spoluvlastníkmi časom výhrady, ale doteraz sme sa vždy podriadili. Najnovšie sa nám vyhráža drahým súdom. Môže nás tento spoluvlastník žalovať kvôli rozhodnutiam, ktorým sme sa nakoniec aj tak vždy podriadili?

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

Dobrý deň. Ak väčšinový spoluvlastník platne rozhodol o otázke týkajúce sa hospodárenia so spoločnou vecou a toto rozhodnutie menšinový spoluvlastníci akceptovali, nie je možné, aby sa v tej istej veci obrátil na súd. Jeho návrh by v takomto prípade súd zamietol. Rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 1812/2001:

 Pri rozhodovaní o hospodárení so spoločnou vecou je určujúcim činiteľom veľkosť spoluvlastníckych podielov, tzv. majoritný princíp. Z ustanovenia § 139 ods. 2 OZ vyplýva, že ktorýkoľvek spoluvlastník môže podať návrh na súd len vtedy, ak nastane rovnosť hlasov alebo ak sa nedosiahne väčšina alebo dohoda. Prehlasovaní spoluvlastníci sa musia rozhodnutiu väčšiny podrobiť. Väčšinový spoluvlastník, pokiaľ právne relevantne rozhodol o spôsobe či rozsahu užívania spoločnej veci, nemá dôvod domáhať sa, aby takúto (už danú) úpravu urobil súd, a teda nie je aktívne legitimovaný na podanie žaloby o úpravu užívania spoločnej veci.

Trápi vás "Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, bývam v dome, kde sú spoločné priestory a nádvorie riešené formou spoluvlastníctva. Piati spoluvlastníci máme spolu, podľa listu vlastníctva, celkovo 53 % podielu, zatiaľ čo šiesty spoluvlastník má sám 47 % podielu. Jeden z prvých piatich spoluvlastníkov sa dlhodobo nezúčastňuje rozhodovania, čo umožňuje šiestemu spoluvlastníkovi, ktorý má najväčší podiel, nerešpektovať vlastnícke práva minoritných spoluvlastníkov. Nám tým znemožňuje presadiť svoje názory a snaží sa rozhodovať o užívaní nehnuteľnosti aj bez nadpolovičnej väčšiny, ktorá by ho oprávňovala samostatne rozhodovať. Najnovšie navrhuje časť spoločných priestorov, ako sú parkovacie miesta na nádvorí či priestory na chodbe, vyčleniť a prenajať tretej osobe, pričom nám ostatným chce znemožniť ich užívanie a z nájmu profitovať iba on. Je možné, že si získa na svoju stranu jedného z minoritných spoluvlastníkov, čo by im po spojení poskytlo viac ako 50 % podielu. Tak by mohli legitímne rozhodnúť o prenájme časti priestorov bez ohľadu na názory ostatných spoluvlastníkov. Chcem vedieť, či v prípade, že sa spojí so šiestym spoluvlastníkom, máme nárok na náhradu za užívanie našich podielov podľa ich výšky. Čo ak sa dohodnú, že takéto užívanie bude bez odmeny, alebo že majoritný vlastník poskytne náhradu iba tomu spoluvlastníkovi, ktorý mu prenájom umožní? Môže nás takouto dohodou zbaviť nároku na náhradu za užívanie našich podielov?

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 08.12.2024)

Dobrý deň,

vzmysle ustanovení Občianskeho zákonníka (najmä § 137 a nasl. a § 139) platí, že podieloví spoluvlastníci sa v zásade podieľajú na právach a povinnostiach k spoločnej veci podľa veľkosti svojich spoluvlastníckych podielov. Rozhodovanie o bežných záležitostiach správy spoločnej veci sa uskutočňuje väčšinovým súhlasom (nadpolovičná väčšina vypočítaná podľa podielov), avšak užívanie, plody a úžitky z veci patria všetkým spoluvlastníkom pomerne k ich podielu, a to bez ohľadu na to, ako sa jednotliví spoluvlastníci rozhodnutí účastnili.

 

Možnosť prenájmu a rozhodovanie:

Ak dvaja spoluvlastníci, ktorí spolu predstavujú nadpolovičnú väčšinu spoluvlastníckych podielov, prijmú rozhodnutie prenajať časť spoločných priestorov tretej osobe, takéto rozhodnutie bude (z hľadiska správy bežných vecí) právne účinné a bude zaväzovať aj zvyšných spoluvlastníkov. To znamená, že prenájom sa uskutoční, aj keď vy s tým nesúhlasíte.

 

Nárok na pomernú časť výnosu:

Podstatné však je, že všetci spoluvlastníci majú právo na pomerný podiel z výnosov plynúcich zo spoločnej nehnuteľnosti – teda z nájmu. Toto právo nie je viazané na to, či ste s rozhodnutím súhlasili alebo nie. Výnosy (nájomné) sa musia rozdeliť medzi všetkých spoluvlastníkov podľa veľkosti ich spoluvlastníckych podielov. Ak by sa dvaja spoluvlastníci pokúsili dohodnúť na tom, že všetok zisk (resp. celý nájom) pripadne iba im, prípadne, že jednému z vás ostatných bude nahradená časť a vám nie, taká dohoda by v princípe nemala právne účinky voči ostatným spoluvlastníkom, ktorí sa na nej nepodieľali, pretože by bola v rozpore so zákonným princípom pomerného delenia plodov a úžitkov.

 

Náhrada za obmedzenie užívania:

Pokiaľ vám prenájmom vznikne faktický stav, že určitú časť spoločnej nehnuteľnosti nemôžete užívať tak, ako predtým (napríklad parkovacie miesto), máte nárok na primeranú náhradu. Táto náhrada v praxi znamená, že z výnosu (nájmu) by ste mali dostať svoj pomerný diel, a to bez ohľadu na to, že ste prenájmu nevyjadrili súhlas. Naopak, ak by vám dohodou medzi väčšinovými spoluvlastníkmi bola nepriznaná primeraná časť z výnosu, mali by ste právo domáhať sa svojho podielu súdnou cestou.

 

Zhrnutie:

Ak väčšina spoluvlastníkov rozhodne o prenájme spoločných priestorov, toto rozhodnutie je záväzné pre všetkých.

Všetci spoluvlastníci však majú nárok na pomerné rozdelenie výnosu z prenájmu podľa ich podielu.

Dvaja spoluvlastníci, hoci vo väčšine, vás nemôžu platne pripraviť o tento nárok len tým, že sa medzi sebou dohodnú inak.

V prípade, že vám náhradu odoprú, máte možnosť domáhať sa svojich práv na súde.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, ak som väčšinový vlastník bytu po otcovi a jeho druhá manželka je menšinový vlastník, viaže sa k tomu rozhodovacie právo? Môžem predať byt bez súhlasu manželky a vyplatiť ju z jej podielu? Ďakujem

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 17.10.2024)

Dobrý deň,

v podielovom spoluvlastníctve nehnuteľností nie je možné rozhodovať o predaji samotnej nehnuteľnosti bez súhlasu všetkých spoluvlastníkov, vrátane menšinového. To znamená, že ani ako väčšinový vlastník nemôžete predať byt bez súhlasu otcovej druhej manželky, ak má ona spoluvlastnícky podiel. Predaj bytu by vyžadoval dohodu so všetkými spoluvlastníkmi, inak by bol neplatný.

Pokiaľ sa nedokážete dohodnúť, existuje možnosť podať návrh na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd potom rozhodne, komu nehnuteľnosť prikáže a ak by ju nikto z vlastníkov nechcel, môže prísť k predaju na dražbe. Po zrušení spoluvlastníctva je možné vyplatiť menšinového vlastníka na základe znaleckého posudku určujúceho trhovú hodnotu podielu.

Vy ako väčšinový vlastník máte právo žiadať zveriť nehnuteľnosti do svojho vlastníctva. Máte väčšie právo ako menšinový spoluvlastník. Tiež máte právo rozhodovať o tom, kto a či vôbec sa bude nehnuteľnosť užívať. Menšinový spoluvlastník to musí rešpektovať. 


Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, ja by som rada vedieť, aký mám urobiť prvý krok, keď si chcem zobrať pozemok do užívania. Som vlastníčka rozkúskovaných podielov pôdy. Ten najväčší by som mala záujem dať si vymerať. Sme tam traja spoluvlastníci a ja som vlastníčka väčšieho podielu. Zaujímalo by ma, či sa musím s nimi dohodnúť. Ďakujem

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 26.09.2024)

Dobrý deň,

keďže ste spoluvlastníkom pozemku a vlastníte najväčší podiel, máte viacero možností, ako postupovať pri záujme o užívanie konkrétneho pozemku. Hlavnými krokmi sú:

Najprv by som vám odporučil pokúsiť sa dohodnúť so spoluvlastníkmi. Môžete im vysvetliť váš záujem o užívanie konkrétneho pozemku a navrhnúť, aby ste vy merali a užívali túto časť. Dohoda spoluvlastníkov je najjednoduchším a najrýchlejším riešením.

Ak sa dohodnete, bude potrebné zabezpečiť vymeranie pozemku. Najmite geodeta, aby vykonal vytýčenie hranice časti pozemku, ktorú chcete užívať. Tento krok je dôležitý, aby boli hranice jasné a všetci spoluvlastníci mali o nich presnú predstavu.

Súdne rozhodnutie:

Ak sa s ostatnými spoluvlastníkmi nedokážete dohodnúť, môžete podať návrh na súd o povolenie užívania alebo dokonca o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Súd môže rozhodnúť, ktorú časť pozemku budete užívať vy, alebo môže pozemok rozdeliť medzi spoluvlastníkov.

Zmluva o užívaní: Ak sa dohodnete so spoluvlastníkmi, je vhodné uzatvoriť písomnú dohodu o užívaní konkrétnej časti pozemku, aby ste mali právneho istotu. Takáto dohoda by mala obsahovať podrobnosti o tom, ktorá časť pozemku bude užívaná kým a príslušné hranice.

Dohoda so spoluvlastníkmi vždy predstavuje najrýchlejšiu a najjednoduchšiu cestu. Súdy sú však k dispozícii, ak dohoda nie je možná. Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete konkrétne právne rady, odporúčam konzultovať s právnikom špecializujúcim sa na majetkové právo.


Trápi vás "Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, s manželkou nás rozviedli minulého roku. Teraz sa snažíme dohodnúť o rozdelení BSM. Problém sa týka chaty, ktorej polovicu sumy nám vyplatili moji rodičia na kúpu rodinného domu ako manželom. Máme síce zmluvu, ale nie je overená notárom, takže je neplatná. Chatu vlastnia moji rodičia, ja a exmanželka. Do chaty bolo preinvestovaných veľa finančných prostriedkov zo strany rodičov, momentálne aj mojich. Je nejako možné, pokiaľ nedôjde k dohode, sa s daným spoluvlastníkom vysporiadať? Pretože keby došlo k súdu, bude si nárokovať terajšiu hodnotu chaty a pozemku, aj keď do nehnuteľnosti neinvestovala ani euro. Ďakujem.

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 16.09.2024)

Dobrý deň,

v prípade rozdelenia BSM je dôležité všetko dôkladne zvážiť a majetkové pomery si riadne ujasniť. Podľa § 150 Občianskeho zákonníka platí, že pri vyporiadaní BSM sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Zároveň má každý nárok na náhradu za to, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť to, čo zo spoločného majetku sa vynaložilo na jeho osobný majetok.

Keďže chata je spoluvlastníctvom viacerých osôb, je dôležité identifikovať, aký podiel patrí do BSM. Ak financie vašich rodičov boli použité na nákup nehnuteľnosti, môže byť relevantné, či išlo o dar alebo pôžičku. Ak vaša exmanželka neinvestovala do nehnuteľnosti žiadne financie, môžete sa snažiť v rámci súdneho konania preukázať proporcie vnosov z vašej strany a zo strany vašich rodičov.

Ak sa nedohodnete, máte možnosť podať návrh na súd o vyporiadanie BSM, kde súd môže zohľadniť všetky faktory, vrátane vnosov do majetku a špecifických okolností.

Je vhodné konzultovať vašu situáciu s advokátom, ktorý vám pomôže pripraviť potrebné návrhy a preukázať vnosy a iné relevantné skutočnosti pred súdom.


Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, mám takú otázku. Rodičia majú dom s pozemkom, kde na každom m² majú prsty ešte ďalší štyria súrodenci. Samozrejme, podielovo to nie je rovnaké, ale budiš. Nestarajú sa o to už viac než 20 rokov, kosenie atď. Dá sa ich nejako zbaviť, ak by nesúhlasili s navrhovanou sumou odkúpenia?

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 15.09.2024)

Dobrý deň,

Vaša situácia sa týka podielového spoluvlastníctva, ktoré je upravené v Občianskom zákonníku. Prvým krokom by mala byť snaha o dohodu s ostatnými spoluvlastníkmi. Ak sa však nedohodnete na odkúpení ich podielov za navrhovanú sumu, máte možnosť podať žalobu na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.

Podľa § 142 Občianskeho zákonníka, ak nedôjde k dohode, súd môže zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo. Ak rozdelenie veci nie je dobre možné, súd ju môže prikázať jednému zo spoluvlastníkov za primeranú náhradu alebo nariadiť jej predaj a rozdelenie výťažku. Súd zohľadňuje rôzne faktory vrátane veľkosti podielov a možnosti účelného využitia veci.

Odporúčam začať s pokusom o dohodu a, ak to nebude úspešné, porozmýšľať o podaní žaloby na súd. Buďte pripravení aj na náklady súdneho konania, ktoré môže niesť spoluvlastník odmietajúci dohodu. Býva to časté. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň! Mám spoluvlastnícky podiel jednu štvrtinu na dome s pozemkom po rodičoch. Môže mi druhý vlastník, ktorý vlastní zvyšné tri štvrtiny, zamedziť prístup do domu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 21.12.2023)

Dobrý deň,

o tom ako sa disponuje s nehnuteľnosťou (a to kto ju užíva) o tom rozhodujú spoluvlastníci hlasovaním. Ak máte menšinu, tak Vás väčšinový spoluvlastník môže prehlasovať a rozhodnúť, že on bude užívať nehnuteľnosť. 

Pokiaľ ide o vstup do domu, dôležité je ale posúdiť, či nehnuteľnosť netvorí bydlisko spoluvlastníka. Pretože ak áno, nemôžete do domu len tak vstúpiť. 

Neznamená to však, že Vaše práva nie sú žiadne. Ak by ste však už nechceli v podielovom spoluvlastníctve zotrvať, môžete sa dohodnúť na jeho zrušení a vyporiadaní. Ak to nie je možné mimosúdnou cestou, môžete o to žiadať cestou súdu. Súd by pri vyporiadaní postupoval v zmysle zákona, podľa ktorého platí, že primárne sa vec vyporiadava rozdelením, ak je to možné. Pozemky sú v zásade deliteľné, ale pokiaľ ide o dom, tu to tak byť nemusí. V takom prípade, ak by rozdelenie nebolo dobre možné, súd môže rozhodnúť o prikázaní veci jednému zo spoluvlastníkov za náhradu. Iba v prípade, ak by žiaden zo spoluvlastníkov nehnuteľnosť nechcel, súd nariadi jej predaj a výťažok z predaja rozdelí medzi podielových spoluvlastníkov. 

Ak Vás spoluvlastník vylúči z užívania, musí Vám platiť náhradu za užívanie Vášho podielu a to vo výške bežného nájomného (za Váš podiel).


Trápi vás "Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím o odpoveď. Väčšinový spoluvlastník si myslí, že nehnuteľnosť, ktorá zahŕňa dom, záhradu a zastavanú plochu, patrí celá jemu a zamietol nám prístup. Okrem toho sa o nehnuteľnosť nestará, a ako sa hovorí, čoskoro mu môže spadnúť na hlavu. Ešte je tu jeden spoluvlastník, ktorý sa neangažuje. My ostatní spoluvlastníci máme záujem len o zastavanú plochu a väčšiu časť záhrady. Aké riešenie by ste navrhli? Ďakujem.

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 12.11.2023)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že ak ste podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti v určitom pomere k celku, potom najjednoduchším riešením by bolo osloviť priamo písomne ostatných spoluvlastníkov a predostrieť im návrh ako by ste chceli vyporiadať nehnuteľnosť /dom, pozemok, záhradu/ a ponúknuť aj konkrétnu cenu, ktorý ste ochotný zaplatiť za konkrétne nehnuteľnosti a ich výmery. Ak by došlo k súhlasu ostatných spoluvlastníkov, potom by ste nechali vypracovať geom. plán autorizovaným geodetom a na jeho podklade by bola spísaná dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, pričom práve geom. plán by bol podkladom pre jej vypracovanie.

Na vypracovanie zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta, ktorý samozrejme spíše aj návrh na vklad do katastra nehnuteľností.


Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, sme piati súrodenci a naši rodičia žili v rodinnom dome, ktorý nadobudli spoločne. Ja som najmladšia zo súrodencov, otec zomrel, keď som bola ešte neplnoletá. Ostatní súrodenci, ktorí boli po smrti otca už plnoletí, po dohode s mamou prepísali čiastku po otcovi na ňu. Keďže som bola vtedy ešte neplnoletá, nemohla som tak urobiť a preto mi po otcovej smrti bola pridelená 1/6 z polovice, teda z podielu po otcovi. Súrodenci sa teraz dožadujú, aby som sa toho vzdala, aby sme všetci mali rovnaký podiel. Navrhla som, že po zaplatení výdavkov spojených s prepisom na mňa, budem ochotná to urobiť. Ale keďže som bola vtedy neplnoletá a nemohla som ovplyvniť situáciu, nechcem znášať náklady spojené s prepisom. Nesúhlasili. Chcem sa opýtať, aké poplatky sa platia v prípade dedičstva. Keďže oni mali väčší podiel, konkrétne 1/5 z celej sumy domu a ja som mala 1/6 z polovice sumy, som ochotná urobiť ústupok za podmienky, že nebudem mať žiadne výdavky. Ďakujem.

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 01.09.2023)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že nevieme vám uviesť aké boli výdavky spojené s dedičským konaním po úmrtí vášho otca, lebo toto závisí od hodnoty rodinného domu, z ktorého sa vypočítava odmena notára.

Aj keď v čase úmrtia otca ste boli maloletá a nadobudli ste podiel na nehnuteľnosti, nie ste teraz povinná vašim súrodencom podiel na dome darovať a oni to od vás ani nemôžu žiadať resp. vás k tomu donútiť ani právnou cestou.

V otázke uvádzate, že ste ochotná "prepísať" svoj podiel na súrodencov, neuvádzate, či za odplatu alebo na základe darovacej zmluvy. Ohľadom darovanie vášho podielu súrodencom sme sa vyjadrili vyššie. Predpokladáme súčasne, že vy dom neužívate, ale vaši súrodenci prípadne len vaša mama.

Vo veci preto odporúčam kontaktovať advokáta za účelom vyporiadania podielového spoluvlastníctva, pričom na základe dohody by ste svoj podiel predali ostatným súrodencom v rovnakom pomere. Uvádzame súčasne, že je potrebné splniť aj ponuku predkupného práva pre všetkých súrodencom, ktorí sú spoluvlastníkmi domu. Hodnota podielu by sa stanovila na základe znaleckého posudku. Otázka znášania nákladov na vypracovanie dohody o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva, ako aj návrhu na vklad bude vecou dohody jej účastníkov.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, som vlastník 3/4 nehnuteľnosti a môj syn vlastní 1/4. Ak by som túto nehnuteľnosť chcel predať, musím mať synov súhlas?

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 08.06.2023)

Dobrý deň,
so svojím podielom o veľkosti 3/4 môžete disponovať ľubovoľne, avšak synov podiel predať nemôžete, nakoľko nieste vlastníkom predmetného podielu. Ak sa rozhodnete svoj podiel predať, tak je potrebné dať si pozor na predkupné právo, ktoré má Váš syn, a teda najprv ste povinná v zmysle zákona ponúknuť podiel na predaj jemu.


Trápi vás "Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, väčšinový vlastník ma chce súdom vyvlastniť, pretože nechcem predať svoju časť pozemku. Je to možné?

Odpoveď: Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 04.06.2023)

Dobrý deň,
v takomto prípade zrejme nemáte na mysli vyvlastnenie, ale zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V prípade, ak sa spoluvlastníci nevedia dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva, tak spoluvlastníctvo zruší a vyporiada súd, ktorý postupuje v zmysle ust. § 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka: 

Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.   Ako prvé teda bude súd skúmať či je vec možné rozdeliť, a ak áno, tak by mal vec rozdeliť podľa výšky spoluvlastníckych podielov. Ak by nebolo vec dobre možné rozdeliť, tak spravidla je vec prisúdená jednému spoluvlastníkovi, ktorý je súčasne zaviazaný na vyplatenie hodnoty podielov ostatných spoluvlastníkov. 

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Práva väčšinového spoluvlastníka nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.