Dobrý deň,
vzmysle ustanovení Občianskeho zákonníka (najmä § 137 a nasl. a § 139) platí, že podieloví spoluvlastníci sa v zásade podieľajú na právach a povinnostiach k spoločnej veci podľa veľkosti svojich spoluvlastníckych podielov. Rozhodovanie o bežných záležitostiach správy spoločnej veci sa uskutočňuje väčšinovým súhlasom (nadpolovičná väčšina vypočítaná podľa podielov), avšak užívanie, plody a úžitky z veci patria všetkým spoluvlastníkom pomerne k ich podielu, a to bez ohľadu na to, ako sa jednotliví spoluvlastníci rozhodnutí účastnili.
Možnosť prenájmu a rozhodovanie:
Ak dvaja spoluvlastníci, ktorí spolu predstavujú nadpolovičnú väčšinu spoluvlastníckych podielov, prijmú rozhodnutie prenajať časť spoločných priestorov tretej osobe, takéto rozhodnutie bude (z hľadiska správy bežných vecí) právne účinné a bude zaväzovať aj zvyšných spoluvlastníkov. To znamená, že prenájom sa uskutoční, aj keď vy s tým nesúhlasíte.
Nárok na pomernú časť výnosu:
Podstatné však je, že všetci spoluvlastníci majú právo na pomerný podiel z výnosov plynúcich zo spoločnej nehnuteľnosti – teda z nájmu. Toto právo nie je viazané na to, či ste s rozhodnutím súhlasili alebo nie. Výnosy (nájomné) sa musia rozdeliť medzi všetkých spoluvlastníkov podľa veľkosti ich spoluvlastníckych podielov. Ak by sa dvaja spoluvlastníci pokúsili dohodnúť na tom, že všetok zisk (resp. celý nájom) pripadne iba im, prípadne, že jednému z vás ostatných bude nahradená časť a vám nie, taká dohoda by v princípe nemala právne účinky voči ostatným spoluvlastníkom, ktorí sa na nej nepodieľali, pretože by bola v rozpore so zákonným princípom pomerného delenia plodov a úžitkov.
Náhrada za obmedzenie užívania:
Pokiaľ vám prenájmom vznikne faktický stav, že určitú časť spoločnej nehnuteľnosti nemôžete užívať tak, ako predtým (napríklad parkovacie miesto), máte nárok na primeranú náhradu. Táto náhrada v praxi znamená, že z výnosu (nájmu) by ste mali dostať svoj pomerný diel, a to bez ohľadu na to, že ste prenájmu nevyjadrili súhlas. Naopak, ak by vám dohodou medzi väčšinovými spoluvlastníkmi bola nepriznaná primeraná časť z výnosu, mali by ste právo domáhať sa svojho podielu súdnou cestou.
Zhrnutie:
Ak väčšina spoluvlastníkov rozhodne o prenájme spoločných priestorov, toto rozhodnutie je záväzné pre všetkých.
Všetci spoluvlastníci však majú nárok na pomerné rozdelenie výnosu z prenájmu podľa ich podielu.
Dvaja spoluvlastníci, hoci vo väčšine, vás nemôžu platne pripraviť o tento nárok len tým, že sa medzi sebou dohodnú inak.
V prípade, že vám náhradu odoprú, máte možnosť domáhať sa svojich práv na súde.