Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu

Dobrý deň. Pred rokom som predala byt a vtedy sme sa s novým majiteľom telefonicky dohodli, že vybaví odhlásenie môjho trvalého pobytu, keďže sa stal novým majiteľom bytu. Po roku mi však volal s tým, že chce, aby som mu zaplatila pokutu za neodhlásenie trvalého pobytu. Môže si túto pokutu od mňa vymáhať, prípadne aj súdne náklady, aj keď nemá žiadnu škodu a mal to vybaviť sám? Ďakujem za váš čas a odpoveď.

Odpoveď: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu

Dobrý deň,

pokutu za neodhlásenie trvalého pobytu by ste museli zaplatiť iba vtedy, ak by ste mali v zmluve dohodnutú takúto zmluvnú pokutu a ak by ste nedokázali preukázať dohodu s novým majiteľom bytu o tom, že odhlásenie vykoná on.

 

Trápi vás "Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu (Občianske právo)

Dobrý deň, obávam sa potenciálnych sankcií, ak sa po predaji bytu nenahlásim zmenu trvalého pobytu alebo ak ma nový majiteľ bytu neodhlási. Do roka po predaji bytu plánujem sa presťahovať do rodinného domu, ktorý práve staviame. Následne si tam plánujem prihlásiť nový trvalý pobyt. Medzitým budem bývať v podnájme. Ďakujem.

Odpoveď: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu

(odpoveď odoslaná: 06.04.2021)

Dobrý deň,
ak ste sa s novým vlastníkom bytu dohodli, že na uvedenej adrese môžete mať naďalej trvalý pobyt, nie je právny dôvod, aby vám bola uložená nejaká pokuta. Trvalý pobyt totiž máte.

Podstatné pre vás je to, že keďže už v byte nebývate, aby ste sa s novým vlastníkom dohodli na tom, že v určených intervaloch vás bude informovať o pošte, alebo z vašej strany by bolo najlepšie, aby ste prísl. úradom /soc. a zdrav. poisťovňa, daň. úrad, zamestnávateľ a pod./, nahlásili, že ste máte zmenenú adresu pre doručovanie a uviesť adresu bytu, kde ste v nájme. Ďalšou možnosťou je, aby ste na pošte /za poplatok mesačný/ si zriadili schránku, kde Vám bude dochádzať pošte z pôvodnej adresy bytu.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu (Občianske právo)

Dobrý deň, môj brat má stále vpísaný v OP trvalý pobyt na našej adrese, ktorý sme mu už zrušili. Ako, prosím, postupovať, aby mu už pri obnove občianskeho preukazu nevpísali náš trvalý pobyt? Ignoruje to a ďalej používa našu adresu. Samozrejme k nám prichádzajú jeho exekútori a podobne. Viem, že tento rok mu končí platnosť občianskeho preukazu. My sme ho už odhlásili, obec ho snáď prihlásila na novú adresu. Pri výmene jeho občianskeho preukazu bude automaticky vpísaná naša adresa, alebo už je to evidované v centrálnom registri a našu adresu mu nevpíšu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu

(odpoveď odoslaná: 26.04.2019)

Dobrý deň, 

ak ste Vášmu bratovi zrušili trvalý pobyt na Vašej adrese pri výmene OP mu nemôže byť zapísané už pôvodný trvalý pobyt.

Podľa § 7 zákona o hlásení pobytu občanov SR ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu, potom je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.

T.j.: Oznámenie obce malo byť zverejnené na úradnej tabuli obce po dobu 15 dní.

Ďalej platí, že obec je povinná túto zmenu nahlásiť prísl. orgánom, vrátane centrálneho registra do 3 dni odo dňa nahlásenia zmeny, u Vás zrušenie trvalého pobytu.

Teda pri vybavovaní nového OP Váš brat nebude mať zapísaný trvalý pobyt na Vašej adrese.

Odporúčame Vám aspoň emailom oznámiť prísl. úradom, od ktorých obdržíte zásielky pre brata, že na Vašej adrese nemá trvalý pobyt.


Podotázka: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať. Som slovenský občan s trvalým pobytom na Slovensku. Už niekoľko rokov žijem v Česku a v budúcnosti plánujem sa vrátiť na Slovensko. Momentálne uvažujem nad získaním trvalého pobytu v Českej republike, nie však českého občianstva. Dôvodom je potreba českého trvalého pobytu kvôli niektorým záležitostiam, ako napríklad parkovacia karta. Je teda možné mať dva trvalé pobyty a zároveň si ponechať slovenské občianstvo? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu

(odpoveď odoslaná: 12.03.2019)

Dobrý deň, ak si budete chcieť zaregistrovať trvalý pobyt v ČR je to potrebné v prvom rade nahlásiť aj v mieste Vášho aktuálneho trvalého pobytu na tzv. ohlasovni pobytu. Na získanie trvalého pobytu však musíte v ČR splniť ich zákonné podmienky (v tomto smere býva najväčší problém s preukazovaním niekoľko rokov trvajúceho prechodného pobytu v ČR). Nakoľko nemôžete mať dva trvalé pobyty podľa našich právnych predpisov, a ani občiansky preukaz s neaktuálnym (nesprávnym) údajom o trvalom pobyte, po zápise trvalého pobytu v ČR budete musieť na obvodnom oddelení PZ SR v obvode Vášho súčasného trvalého pobytu odovzdať OP. Ako doklad totožnosti Vám bude následne slúžiť najmä cestovný pas. Samozrejme občianstvo tým nestrácate.


Trápi vás "Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu (Občianske právo)

Dobrý deň, ako definuje zákon trvalé bydlisko? Už šiesty rok pracujem výhradne v zahraničí, avšak mám v pláne sa jedného dňa vrátiť, preto som sa neodhlásila z trvalého pobytu. V zahraničí mám len registrovaný pobyt. V jednom online fóre som objavila informáciu, že pri dlhodobom pobyte v zahraničí som povinná sa odhlásiť z trvalého pobytu a vrátiť občiansky preukaz. Na Slovensku mám banku a tiež každý rok podávam daňové priznanie, hoci mám len príjmy plynúce zo závislej činnosti v zahraničí. Hrozí mi nejaká pokuta, ak sa neodhlásim a občiansky preukaz nevrátim? Ďakujem.

Odpoveď: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu

(odpoveď odoslaná: 09.09.2018)

Dobrý deň,

podľa § 6 ods. 1 zákona o hlásení pobytu občanov 

Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.

Ak ste nemali a nemáte zámer trvalo žiť v zahraničí, potom sa na Vás odhlásiť sa z trvalého pobytu nevzťahuje. Zákon o hlásení pobytu občanov neupravuje za nesplnenie povinnosti žiadne sankcie.


Podotázka: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu (Občianske právo)

Dobrý večer. Rád by som sa opýtal, ako mám postupovať a čo mi hrozí, keď mám viac ako päť rokov dva trvalé pobyty - jeden na Slovensku a druhý v Rakúsku. Môžete mi, prosím, poradiť, ako by som mal postupovať a aké sankcie sú spojené s oneskorením? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu

(odpoveď odoslaná: 31.10.2016)

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že podľa slovenského právneho poriadku máte len jeden trvalý pobyt - a to na adrese na území Slovenskej republiky. Podľa zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky môže byť trvalý pobyt totiž výlučne na území Slovenskej republiky. Z pohľadu slovenského právneho poriadku sa preto ná Váš pobyt v Rakúsku nenazerá ako na trvalý pobyť podľa zákona č. 253/1998 Z. z. V tomto smere preto neporušujete povinnosť mať v danom čase len jeden trvalý pobyť.

Naviac je ale pre úplnosť potrebné uviesť, že vyššie uvedený zákon v súčasnosti neustanovuje žiadne sankie za porušenie akýchkoľvek povinností ustanovených v uvedenom zákone, preto, aj keby ste si odhlásili Váš trvalý pobyt na území Slovenskej republiky až v súčasnosti, alebo by ste porušovali akúkoľvek inú povinnosť upravenú uvedeným zákonom, nehrozí Vám žiadna sankcia.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu (Občianske právo)

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, čo mám robiť v situácii, keď ma nová majiteľka môjho bývalého bytu odhlásila z trvalého pobytu a momentálne žijem len na prechodnom pobyte, kde mi majiteľka nechce umožniť trvalý pobyt. Mám na mysli možnosť stáť sa občiankou našej obce, ale predpokladám, že by som musela zmeniť aj občiansky preukaz, je to správne? A ak si ponechám svoj pôvodný občiansky preukaz a napríklad o pol roka si nahlásim trvalý pobyt niekde inde, koľko by som musela zaplatiť pokutu na polícii? Ďakujem Vám za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu

(odpoveď odoslaná: 06.02.2016)

Dobrý deň, áno, do občianskeho preukazu Vám zapíšu iba obec. Polícia bude mať vedomosť o tom, že ste mali zrušený trvalý pobyt.

Zmenu trvalého pobytu (zrušenie) je potrebné nahlásiť na zdravotnej poisťovni, za to Vám hrozí podľa § 26 ods. 1 písm. b/ o zdravotnom poistení pokuta až do výšky 331 €.

Ak sa zmení niektorý údaj, ktorý je zapísaný v občianskom preukaze, je občiansky preukaz neplatný. Do 15 dní od tejto zmeny je občan povinný požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu. Inak hrozí pokuta do 33 €.

Pokuta Vám však nemusí byť uložená, pokiaľ voči Vám nezačne správne konanie.

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pokuta za neodhlásenie trvalého pobytu" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.