Môže byť udelená občianskemu združeniu pokuta za neodovzdanie daňového priznania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Môže byť udelená občianskemu združeniu pokuta za neodovzdanie daňového priznania?

Dobrý deň. Môže byť udelená pokuta občianskemu združeniu (teda neziskovej organizácii) za neodovzdanie daňového priznania aj v prípade, že toto združenie počas svojej existencie zaznamenalo nulový obrat a nebolo zaregistrované na daňovom úrade? Ďakujem.

Odpoveď: Môže byť udelená občianskemu združeniu pokuta za neodovzdanie daňového priznania?

Dobrý deň, podľa § 15 ods. 1 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní, daňové priznanie je povinný podať každý, komu táto povinnosť vyplýva z osobitných predpisov, alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Týmto osobitným predpisom je aj zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Podľa § 41 ods. 1 tohto zákona, občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, a príjmy oslobodené od dane. Vzhľadom na skutočnosť, že podľa Vášho príspevku občianske združenie nemalo žiadne príjmy, nebolo povinné podať daňové priznanie.