Podvod cez internetový bazár

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Podvod cez internetový bazár

Dobrý večer. Bola som podvedená cez internetový bazár, keď som si objednala mobil a vopred som poslala 180 eur na účet, ale mobil mi neprišiel. Moja otázka je, či mám ísť na políciu a či oni hneď zistia meno vlastníka tohto bankového účtu a či je možné potom získať peniaze späť. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Podvod cez internetový bazár

Dobrý deň,

podvody cez internetový bazár sú pomerne časté, nakoľko však nejde o škodu najmenej 266,- € (t.j. podľa trestného práva tzv. malá škoda), potom nejde o trestný čin, môže ísť maximálne o priestupok. Pokiaľ podáte trestné oznámenie, Vaše podanie bude postúpené na priestupkové oddelenie.

Máte možnosť sa obrátiť priamo na banku, kam ste poskytli peniaze, aby požiadali vlastníka účtu, aby Vám poslal peniaze späť. Banka to robí vtedy, ak omylom prevediete peniaze na cudzí účet. Ak dlžník peniaze nevráti, potom Vám banka poskytne údaje o tejto osobe, následne budete môcť svoju pohľadávku vymáhať súdnou cestou.

Podvodu cez internetový bazár je ťažké sa vyhnúť, vždy je lepšie dohodnúť si stretnutie s predávajúcim a vec si prezrieť. Zabránite tak podvodu. Často sa stáva, že objednávajúci dostane úplne niečo iné, ako si objednal.