Podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu

Dobrý deň, Dňa 3.8.2013 mi bol zadržaný vodičský preukaz na dobu 18 mesiacov za jazdu pod vplyvom alkoholu. Po uplynutí polovice trestu som podal žiadosť o podmienečné odpustenie zvyšku trestu, ktorá bola zamietnutá. Mám právo opätovne požiadať o odpustenie? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 69 a nasl. Trestného zákona ste v návrhu na podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti (spočívajúceho v zákaze viesť motorové vozidlá) boli povinný preukázať, že ďalší výkon tohto trestu nie je potrebný. Nakoľko z Vašej otázky vyplýva, že návrh ste podali až po uplynutí polovice trestu a návrh bol napriek tomu zamietnutý, zrejme sa Vám nepodarilo preukázať práve to, že ďalší výkon trestu zákazu činnosti by vo Vašom prípade nebol potrebný. Podľa ustanovenia § 437 v spojení s § 415 Trestného poriadku, ak bol návrh odsúdeného o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti zamietnutý, môže ho odsúdený opakovať až po uplynutí jedného roka od zamietnutia okrem prípadu, že návrh bol zamietnutý len preto, že ho odsúdený podal predčasne. Pokiaľ by ste súd opätovne požiadali o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu, s poukazom na uvedené by súd Vášmu návrhu nevyhovel a opäť by ho zamietol. Rovnako tak nie je potrebné, aby ste návrh po roku opakovali, nakoľko v tom čase už budete mať trest vykonaný.