Dedenie a započítanie daru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie a započítanie daru

Dobrý deň, rád by som požiadal o radu. Moja mama zomrela a aktuálne prebieha dedičské konanie. Predmetom dedenia je byt a chata, ktoré vlastním spolu s otcom. Mama nezanechala žiadny závet, pretože predpokladanými dedičmi sú otec, ja a moja sestra. Pred rokmi rodičia spísali a úradne overili darovaciu zmluvu na finančnú sumu pre moju sestru s dohodou, že táto suma bude odpočítaná z jej podielu dedičstva. Chcel by som vedieť, či je možné, aby sa sestra vzdala svojho podielu na chate a zvyšok mi doplatila, alebo aby sa vzdala podielu na byte a rozdiel do hodnoty podielu bytu by som jej doplatil ja. Je takáto dohoda možná urobiť priamo u notára? Alternatívne, aký je postup, ak by som mal záujem, aby mi otec a sestra odstúpili svoje podiely na chate? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a započítanie daru

Dobrý deň, ak máte vedomosť o tom, že Vaši rodičia darovali Vašej sestre určitú finančnú sumu, je potrebné to nahlásiť do dedičského konania. V danom prípade platí ust. § 484 Obč. zákonníka :

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."

Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že suma daru v € sa Vašej sestre započíta na dedičský podiel po mame a o toľko bude menej dediť.

Uvedieme príklad na započítanie daru : Dedičstvo 100 000 € na bank. účte, predmetom darovania sestre pred úmrtím poručiteľa bola suma 50000 €, potom hodnota dedičstva je potom 150000 €, delené napr. 3 dediči = 50 000 € . Keďže jedna zo sestier už dostala dar za života poručiteľa - finančný dar v sume 50000 €, táto suma sa jej započíta na jej dedičský podiel, ktorý predstavuje 50000 € a na túto dedičku pripadne z dedičstva 0 €, keďže jej dedičský podiel je už vyčerpaný hodnotou daru - finančný dar v sume 50000 € a na ostatných dedičov pripadne po 50000 €.   Nevieme konkrétne okolnosti vo Vašom prípade hlavne pokiaľ ide o výšku finančného daru a hodnotu nehnuteľností, ktoré budú predmetom dedenia, ale je možná aj situácia, že ak sa sestre započíta finančný dar na jej dedičský podiel /aj podľa vyššie uvedeného príkladu/ sestra z dedičstva nedostane nič. V každom prípade treba žiadať, aby finančný dar, ktorý nadobudla sestra, bol započítaný na jej dedičský podiel. V závislosti od výpočtu /finančný dar, hodnoty nehnuteľností v dedičskom konaní/ je potrebné sa dohodnúť aj napr. s tým, že otec a sestra sa vzdajú dedičstva vo Váš prospech. Tu však Vy musíte rátať s tým, že otec a sestra môžu žiadať od Vás ako ustupujúci dedičia, aby ste im finančne vyporiadali ich dedičský podiel v €. V prípade záujmu vo veci môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.