Darovacia zmluva a kolácia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Darovacia zmluva a kolácia

Vnučka dostala polovicu domu darom od babky pred jej smrťou. Po smrti babky je možná kolácia pri dedičskom konaní alebo budú ostatní dediči dediť len polovicu domu a vnučke zostane druhá polovica domu, ktorú dostala darovacou zmluvou?

Odpoveď: Darovacia zmluva a kolácia

Dobrý deň, kolácia (započítanie toho, čo za života poručiteľa prešlo bezplatne z jeho majetku do vlastníctva dediča) je možné iba vtedy ak by vnučka bola dedičkou. Ak by neprichádzala do úvahy ako dedič, potom by sa kolácia neuplatnila.