Dobrý deň, mám 54 rokov a pred 25 rokmi mi rodičia darovali dom s bremenom bezplatného užívania domu doživotne. V dome je samostatný dvojizbový byt s nezávislým kúrením plynom. Dohodli sme sa na podielovom platení za energie. V roku 2008 mama zomrela, všetko fungovalo ďalej až kým sa otec (81 rokov) nedozvedel, že som dom daroval manželke v roku 2018. Som živnostník a súd vyhovel mojej žiadosti o zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Nedá sa mu to vysvetliť a začal konflikt, že chce vrátiť dar a nechce mi prispievať na energie. Medzi nami vznikla nevraživosť a z princípu nechcem platiť jeho výdavky. Aj pretože sa ku mne nikdy nesprával ako k synovi. Už ako učeň som mal príjem a musel som mu prispievať na všetko. Navštívil právnickú kanceláriu a písomne mi oznámili, že je v práve a nemusí nám nič prispievať, a že ani súdy nám nepomôžu. Zistil som, že zámerne zapol viaceré elektrické ohrievače, aby nám spôsobil čo najviac nákladov. Moja otázka je, či "bezodplatné užívanie nehnuteľnosti" naozaj znamená, že môže bývať zadarmo, čo ho vedie k maximálnemu plytvaniu energiami, a či to ja resp. moja rodina musíme znášať?
Dobrý deň,
Rozumiem, že situácia môže byť veľmi náročná. Pozrime sa na to logicky. Bezodplatné užívanie nehnuteľnosti, ktoré bolo dohodnuté vo forme práva na doživotné užívanie, znamená, že osoba, ktorá má toto právo, môže nehnuteľnosť užívať bez nutnosti platiť za jej nájom. Avšak, to sa zvyčajne nevzťahuje na prevádzkové náklady, ak nebolo inak dohodnuté.
Pretože náklady na energie sú niečo úplne iné ako bezodplatné užívanie.
Bremeno bezodplatného užívania vo všeobecnosti znamená, že dotyčná osoba má právo na bývanie bez platenia nájmu, ale náklady na energie a podobné výdavky sa často delia medzi vlastníka a užívateľa nehnuteľnosti, ak nebola uzatvorená iná dohoda. Pokiaľ ide o vrátanie daru, podľa právnej úpravy môže darca žiadať vrátenie daru, ak bol darca voči nemu nevďačný alebo ak dôjde k extrémne sporným okolnostiam. Ale nie je to možné, ak je už dar ďalej prevedený, už sa nedá žiadať vrátiť späť, lebo nie je vo vlastníctve obdarovaného.
V tejto situácii by bolo vhodné pokúsiť sa o mimosúdne vyriešenie problému prostredníctvom advokáta, kde by ste mohli dospieť k dohodnutiu nových pravidiel pre úhradu za energie. Neviem ako posúdili v inej kancelárii tú zmluvu, odporúčam požiadať o druhý právny názor inú kanceláriu. Nevideli sme podklady, preto nedokážeme posúdiť správnosť ich právnych záverov.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
25. júla
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie
13. mája
Ďakujem za rýchlu odpoveď, pomohla mi do budúcna s riešením môjho problému, ľudský a profesionálny prístup, odporúčam !
recenzie
6. augusta
Reakcia na moju otázku bola veľmi rýchla a profesionálna. Som rada, že existujú aj takéto advokátske kancelárie, ktoré svojim profesionálnym prístupom ..
recenzie
6. júla
Mám len dobrú skúsenosť. Môžem iba odporučiť.
recenzie
17. januára
Veľmi oceňujem ponúknutú možnosť, obrátiť sa na odborníka online. Odpoveď som dostala v krátkom čase a veľmi mi pomohla, ďakujem a odporúčam.
recenzie
4. mája
Ďakujem srdečne za rýchlu odpoveď. Veľmi ste mi pomohli. Už len veriť, že sa môj problém skončí v súlade so zákonom. Profesionálne jednanie má veľmi vysokú úroveň. Rada vás budem odporúčať
recenzie
9. apríla
Som velmi spokojna s rychlou odpovedou! Odporucam vsetkym ci uz platenu, alebo neplatenu sluzbu ( Vyuzila som obidve)
recenzie
2. januára
Veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu a odbornú odpoveď na moju otázku. Veľmi ste mi pomohli a vyhla som sa tak zbytočným nedorozumeniam. Ešte raz ďakujem a určite Vás odporúčam.
recenzie