Platba poplatkov aj v čase neužívania bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Žilina

Otázka: Platba poplatkov aj v čase neužívania bytu

Dobrý deň, minulý rok zomrel náš otec, ktorý obýval jednoizbový byt. Teraz sme zistili, že mal veľa dlhov, ktoré spoločne so svojím bratom splácame. Mama, brat a ja sme sa odsťahovali, keďže nás otec fyzicky a psychicky týral. Naši rodičia boli rozvedení. Okrem pohľadávok a exekúcií na plyne, elektrine, vode a podobne, eviduje bytové spoločenstvo najväčší dlh za neplatenie poplatkov za nebytové priestory do fondu spoločenstva. Suma je takmer 1300 eur (viac ako za exekúciu za plyn) a stále rastie, pretože sme povinní tieto platby uhrádzať, keďže mama je polovičnou vlastníčkou bytu. Už viac ako šesť rokov sme v byte nebývali (to je aj obdobie, za ktoré nie sú uhradené poplatky) a otec tam žil iba prvý rok pár dní v mesiaci. Po prvom roku sa odsťahoval k svojej matke do inej dediny. Napriek tomu, že spoločné priestory nevyužíval a nepoškodzoval, bol stále povinný platiť tieto poplatky. Viete mi, prosím, poradiť, či je to naozaj tak? Príde mi nelogické, že je povinný uhrádzať poplatky do fondu, pokiaľ v byte nikto nebýva, nikto nepoužíva spoločné priestory, a najmä ak sa za tých šesť rokov v bytovke nespravilo nič, žiadna zmena ani rekonštrukcia. Sme povinní platiť tieto poplatky aj po jeho smrti? Všetci exekútori a vymáhači nám pozastavili vymáhacie procesy a od dňa úmrtia neúčtujú ďalšie poplatky za oneskorenie platby, len poplatky za byt sme povinní platiť ďalej. Byt nevyužívame, chceme ho prerobiť a zbaviť sa tých najhorších spomienok, ktoré sú s ním spojené. Sme povinní zaplatiť celú dlžnú čiastku a zároveň uhrádzať poplatky až do predaja bytu? Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď a prajem vám príjemný deň.

Odpoveď: Platba poplatkov aj v čase neužívania bytu

Dobrý deň, povinnosť prispievať do fondu opráv a na úhradu energií za spoločné priestory a časti v bytovom dome sa nezakladajú na tom, či niekto byt užíva, ale na samotnom vlastníctve bytu v konkrétnom bytovom dome. Stačí ak ste vlastníkom bytu, hoci ho neužívate a musíte platiť predmetné poplatky. Neužívanie bytu sa prejaví až v minimálnej alebo nulovej spotrebe energií priamo v byte. Poplatky podľa platobných predpisov budete musieť platiť až kým byt nepredáte, t.j. kým budete vlastníkmi nehnuteľnosti (poplatky by ste mali platiť podľa spoluvlastníckych podielov). K povinnosti platiť dlhy Vášho otca si Vám dovoľujem uviesť, že okamihom smrti Vášho otca ste spolu s ostatnými dedičmi nenadobudli iba jeho majetok (aktíva), ale aj jeho dlhy (pasíva). Ak ste dedičstvo po Vašom otcovi neodmietli, tak ste povinný uhradiť všetky jeho dlhy.