Máte
otázku?

Platba poplatkov aj v čase neužívania bytu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Platba poplatkov aj v čase neužívania bytu

Dobrý deň, minulý rok zomrel otec, ktorý užíval jednoizbový byt. Teraz sme zistili, že mal veľa dlhov, ktoré s bratom splácame. Mama, ja a brat sme sa odsťahovali, keďže nás fyzicky a psychicky týral. Rodičia boli rozvedený. Okrem vymáhaní a exekúcii na plyne, elektrine, vode a pod. eviduje bytové spoločenstvo najväčší dlh za neplatenie poplatkov za nebytové priestory do fondu spoločenstva bytov. Suma je takmer 1300 eur (viac ako za exekúciu za plyn) a stále rastie, pretože sme povinní tieto platby uhrádzať, keďže mama, je polovičnou vlastníčkou bytu. My sme v byte nežili cca 6 rokov (to je aj obdobie, za, ktoré nie sú uhradené poplatky) a otec tam žil iba prvý rok pár dní v mesiaci. Po prvom roku sa odsťahoval k svojej matke do inej dediny. Napriek tomu, že spoločne priestory nevyužíval, nepoškodzoval, bol stále povinný platiť tieto poplatky. Viete mi, prosím, poradiť, či je to naozaj tak? Príde mi nelogické, že je povinný uhrádzať poplatky do fondu, pokiaľ v byte nikto nebýva, nikto nepoužíva spoločne priestory, a najmä ak sa za tých 6 rokov v bytovke nespravilo nič, žiadna zmena, či rekonštrukcia. Zároveň sme povinný hradiť tieto poplatky aj po jeho smrti? Všetci exekútori a vymáhači nám stopli vymáhačské procesy a neúčtujú ďalšie poplatky za oneskorenie platby odo dňa úmrtia. Iba poplatky za byť sme povinný platiť ďalej. Byt nevyužívame, chceme ho prerobiť a zbaviť sa tých najhorších spomienok, ktoré sú s ním spojené. Sme povinní zaplatiť celú dlžnú čiastku a zároveň uhrádzať poplatky až do predaja bytu? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem príjemný deň.

Odpoveď: Platba poplatkov aj v čase neužívania bytu

Dobrý deň, povinnosť prispievať do fondu opráv a na úhradu energií za spoločné priestory a časti v bytovom dome sa nezakladajú na tom, či niekto byt užíva, ale na samotnom vlastníctve bytu v konkrétnom bytovom dome. Stačí ak ste vlastníkom bytu, hoci ho neužívate a musíte platiť predmetné poplatky. Neužívanie bytu sa prejaví až v minimálnej alebo nulovej spotrebe energií priamo v byte. Poplatky podľa platobných predpisov budete musieť platiť až kým byt nepredáte, t.j. kým budete vlastníkmi nehnuteľnosti (poplatky by ste mali platiť podľa spoluvlastníckych podielov). K povinnosti platiť dlhy Vášho otca si Vám dovoľujem uviesť, že okamihom smrti Vášho otca ste spolu s ostatnými dedičmi nenadobudli iba jeho majetok (aktíva), ale aj jeho dlhy (pasíva). Ak ste dedičstvo po Vašom otcovi neodmietli, tak ste povinný uhradiť všetky jeho dlhy.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Platba poplatkov aj v čase neužívania bytu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku