Musím pracovať nad rámec pracovného času?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Musím pracovať nad rámec pracovného času?

Dobrý deň, v tomto mesiaci, júli 2016, je podľa pracovného kalendára 20 pracovných dní plus jeden sviatočný deň. Základná mesačná mzda je 585 eur. Mzda a ostatné odmeny za prácu zahrňajú celkový čas potrebný na splnenie úloh stanovených zamestnávateľom. Zamestnávateľ od nás požaduje odpracovať 21 dní bez zmeny platu. Mám pocit, že pracujeme jeden deň navyše, teda nie 20, ale 21 dní. Táto situácia sa opakuje každý mesiac, kedy sú sviatky. Môžete mi poradiť?

Odpoveď: Musím pracovať nad rámec pracovného času?

Dobrý deň, práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien sa považuje za prácu nadčas. v zmysle § 122 ods. 3 Zákonníka práce (ZP), u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Podľa § 144a ZP, sa za výkon práce posudzuje aj doba, počas ktorej zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti. Na základe uvedeného, preto výkon práce, ktorú Vám zamestnávateľ nariaďuje ako náhradu za sviatok, možno posudzovať ako prácu nadčas, za ktorú Vám patri mzda a mzdové zvýhodnenie.