POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Sťažnosť proti uzneseniu vyšetrovateľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Sťažnosť proti uzneseniu vyšetrovateľa

Dobrý deň, môj maloletý syn (14) sa približne pred dvoma až troma rokmi začal správať nezvládnuteľne. Skúšala som všetky možné spôsoby riešenia, ale žiaden nebol účinný. Pred približne pol rokom som sa náhodou dostala k správam, ktoré si písal s približne 30-ročným mužom, a tie boli dosť znepokojujúce. Po konzultácii s kurátorkou som na okresnej prokuratúre podala trestné oznámenie (podozrenie na sexuálne zneužívanie, ohrozenie mravnej výchovy). Neskôr som sa dozvedela, že tento pán už za obdobný trestný čin bol vo väzení. Vyšetrovateľov prístup sa mi nepozdával. Bez môjho vedomia sa najprv porozprával s chlapcom, potom s obvineným mužom a až potom so mnou. Vyšetrovanie sa začalo a práve mi prišlo uznesenie, že sa to rozdelilo, ale vypovedal iba obvinený muž, ktorý samozrejme tvrdil, že skutok sa nestal a preto to, podľa jeho slov, nenapĺňa znaky skutkovej podstaty. Okamžite som kontaktovala políciu, pretože nesúhlasím s tým, čo je v uznesení napísané. Osoba, ktorá moju situáciu rieši, je však na školení na mesiac a ja mám do troch dní podať sťažnosť. Prosím o radu, či mám podať sťažnosť a ak áno, ako? Ďakujem.

Odpoveď: Sťažnosť proti uzneseniu vyšetrovateľa

Dobrý deň. Pokiaľ považujete výrok vyšetrovateľa za nesprávny a jeho postup za nezákonný, je na mieste podať proti uzneseniu vyšetrovateľa sťažnosť. O podanej sťažnosti bude následne rozhodovať prokurátor. Pri podaní sťažnosti treba postupovať podľa § 185 a nasl. Trestného poriadku.
Spomínaná trojdňová lehota na podanie sťažnosti začína plynúť od nasledujúceho dňa po prevzatí uznesenia. Ak by koniec lehoty pripadol na deň pracovného pokoja alebo pracovného voľna, pokladá sa za posledný deň lehoty najbližší budúci pracovný deň.