Mám nárok na náhradu trov konania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Trnava

Otázka: Mám nárok na náhradu trov konania

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, či mám nárok na náhradu troškov konania, keď žalobca stiahol žalobu v deň súdu a ja som už tieto trošky právnemu zástupcovi zaplatila. Ďakujem za vašu odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Mám nárok na náhradu trov konania

Dobrý deň. V sporovom súdnom konaní platí ohľadom trov konania zásada úspechu vo veci, tzn. že úspešná strana sporu má nárok na náhradu trov konania voči neúspešnej strane. Pokiaľ žalobca zobral žalobu späť, pričom späťvzatie nebolo zapríčinené správaním žalovaného, potom by mal mať žalovaný voči žalobcovi nárok na náhradu trov konania. Súd iba výnimočne neprizná náhradu trov konania, ak na to existujú dôvody hodné osobitného zreteľa. Len pre úplnosť uvádzam, že pokiaľ ste boli v konaní zastúpená advokátom, potom medzi trovy konania patria aj trovy právneho zastúpenia spočívajúce v tarifnej odmene advokáta.