Má niekto nárok na súdne trovy ak vezmem návrh späť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Má niekto nárok na súdne trovy ak vezmem návrh späť?

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či keď zo súdu stiahnem návrh, má niekto nárok na súdne poplatky. Ďakujem.

Odpoveď: Má niekto nárok na súdne trovy ak vezmem návrh späť?

Dobrý deň,

pokiaľ vezmete návrh späť konanie sa zastaví. V prípade zastavenia konania nemá nárok na náhradu trov konania žiaden účastník, okrem prípadu podľa § 146 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku: Ak niektorý z účastníkov zavinil, že konanie sa muselo zastaviť, je povinný uhradiť jeho trovy. Ak sa však pre správanie odporcu vzal späť návrh, ktorý bol podaný dôvodne, je povinný uhradiť trovy konania odporca.

Podľa judikatúry sa "zavinením" rozumie procesné zavinenie. Ak napr. navrhovateľ podať návrh a tento potom v celom rozsahu bez udania dôvodu vzal späť, v zmysle vyššie uvedeného ustanovenia, ako aj judikatúry zavinil zastavenie konania, a preto by bol povinný nahradiť trovy konania odporcovi (ak mu nejaké vznikli, napr. ak podal odpor, či sa nechal právne zastúpiť a ak sa výslovne nevzdal nároku na ich náhradu). Ak ste však boli nútená vziať návrh späť z dôvodu konania odporcu, potom je on povinný nahradiť trovy Vám.

Máte samozrejme nárok na vrátenie súdneho poplatku v zmysle § 11 ods.3 a 4 zákona o súdnych poplatkoch:

Poplatok splatný podaním návrhu na začatie konania, podaním odvolania alebo dovolania sa vráti, ak sa konanie zastavilo, ak sa podanie vrátane odvolania a dovolania odmietlo alebo ak sa návrh, odvolanie alebo dovolanie vzali späť pred prvým pojednávaním bez ohľadu na to, či bol vydaný platobný rozkaz alebo rozkaz na plnenie; to neplatí, ak bolo dovolanie odmietnuté z dôvodu, že smeruje proti rozhodnutiu, proti ktorému nie je dovolanie prípustné. Ak sa návrh na začatie konania o rozvode manželstva vzal späť po prvom pojednávaní na príslušnom stupni súdov, vráti sa polovica všetkých zaplatených poplatkov. V konaní o preskúmaní rozhodnutia orgánu verejnej správy sa poplatok vráti, ak sa návrh na začatie konania vzal späť pred prejednaním veci alebo ak bolo konanie zastavené z dôvodu, že účastník nebol v konaní riadne zastúpený.

Okrem poplatku v rozvodovom konaní a poplatku, ktorý sa vracia podľa odseku 1, sa poplatok alebo jeho časť (preplatok) vracia krátený o 1 %, najmenej však 6,70 eura. Ak sa návrh vzal späť pred zaplatením poplatku, poplatok sa nevyrubuje

Pre úplnosť pridávam aj rozhodnutie súdu týkajúce sa tejto otázky:

Všeobecná právna úprava platná pre rozhodovanie o náhrade trov konania v prípade zastavenia konania je ustanovená v § 146 ods. 1 písm. c/ O. s. p. tak, že žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania. Ustanovenie § 146 ods. 2 O. s. p. upravuje výnimky zo všeobecnej úpravy obsiahnutej v ustanovení § 146 ods. 1 písm. c/ O. s. p. A to osobitnú úpravu v prípade, ak niektorý z účastníkov zavinil, že sa konanie muselo zastaviť, je povinný zaplatiť trovy účastníka konania.

Zavinenie zastavenia konania spočíva predovšetkým na procesnom „zavinení“ zastavenia konania, t. j. účastník konania, ktorý podal návrh na začatie konania a bez vecného rozhodnutia súdom zobral svoj návrh na začatie konania späť (napríklad bez udania dôvodu).

Pokiaľ podanie účastníka konania výslovne neobsahuje vzdanie sa práva na náhradu trov konania, nemožno bez ďalšieho usudzovať z prejavu súhlasu so späťvzatím návrhu na začatie konania aj vzdanie sa práva na náhradu trov konania.

(uznesenie Najvyššieho súdu SR zo dňa 28. 10. 2010, sp. zn. 2M Obdo 4/2010)