Máte
otázku?

Odklad na nástup do výkonu trestu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Odklad na nástup do výkonu trestu

Dobry deň, bola som právoplatne odsúdena na 3 roky na trest odňatia slobody dňa 23.2.2015 a včera som si prevzala zásielku s výzvou na nástup do výkonu trestu IHNEĎ. Prosím Vás o pomoc a radu, či sa dá niečo urobiť s odkladom. Mám doma 13 ročnu dcérku, ktorú by som nechcela pohadzovať hore dole a manžel pracuje v zahraniči na MKD a nie je možné, aby prišiel momentalne domov nakoľko pracovnú zmluvu má do konca 01/2016. Prosím Vás o radu, aj keď viem, že si to nezaslúžim.

Odpoveď: Odklad na nástup do výkonu trestu

Dobrý deň

podľa § 410 ods. 1 zák. č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok: “Výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúceho jeden rok môže predseda senátu z dôležitých dôvodov odložiť, a to na čas najviac troch mesiacov odo dňa, keď nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie podľa § 408 ods. 1.” Takto možno postupovať iba v prípade odsúdeného, ktorému bol uložený trest odňatia slobody najviac vo výmere 1 roka. Pokúste sa danú situáciu vyriešiť, pretože pri prípadnej žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody po výkone polovice trestu, by Vám vyhýbanie sa nástupu do výkonu mohlo priťažiť. 

 

Trápi vás "Odklad na nástup do výkonu trestu" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Odklad na nástup do výkonu trestu (Trestné právo)

Dobrý deň, prosím Vás chcem sa opýtať nakoľko som bol odsúdený za jazdu pod vplyvom, a prišiel mi nástup trestu 9. 4. 2018 ako mám postupovať? Prosím Vás je tam možný nejaký odklad, či žiadosť o odklad? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odklad na nástup do výkonu trestu

(odpoveď odoslaná: 07.05.2018)

Dobrý deň, odklad výkonu trestu odňatia slobody je možný iba zo striktne určených zákonných dôvodov a zákonným spôsobom. Trestný poriadok upravuje dva dôvody, pre ktoré môže byť výkon trestu odňatia slobody odložený. Prvým dôvodom sú zdravotné dôvody. Ak ste pred nástupom na výkon trestu odňatia slobody vážne ochoreli a v nemocnici pre odsúdených Vám nedokážu poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť je možné odložiť výkon trestu. Túto skutočnosť však musíte s relevantnými lekárskymi správami predložiť predsedovi senátu na rozhodnutie, pričom lekárske správy nemôže byť staršie ako 30 dní. Druhým dôvodom odkladu výkonu trestu odňatia slobody, ale iba pri trestoch neprevyšujúcich jeden rok, sú dôležité dôvody, pričom v tomto prípade môže byť výkon trestu odložený najviac na 3 mesiace odo dňa nadobudnutie právoplatnosti rozhodnutia o nástupe na výkon. Ďalší odklad alebo odklad na dlhšiu dobu je možný iba z obzvlášť dôležitých dôvodov. Pre posúdenie možnosti odkladu Vášho trestu by bolo potrebné posúdiť konkrétne dôvody odkladu vo Vašom prípade.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Odklad na nástup do výkonu trestu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku