Ochrana pred slovnými útokmi a ohováraním

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Bratislava

Otázka: Ochrana pred slovnými útokmi a ohováraním

Potrebujem poradiť, na koho sa mám obrátiť alebo ako sa mám brániť. Moja dcéra sa rozviedla. Jej exmanžel, ktorý sa zadĺžil a jeho dlhy teraz vymáhajú od našej dcéry, sa ihneď oženil znova. Jeho nová manželka neustále posielá SMS, v ktorých bezdôvodne obviňuje a útočí na moju dcéru; v skratke, psychicky ju týra. Mňa označuje za bosorku. Čo je ešte horšie, povedala pred vnučkou, že my sme aj s ňou debili. Tvrdí, že my sme na ňu nedostačujúci, pretože ona je ocenená. Ako ju mám zastaviť? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ochrana pred slovnými útokmi a ohováraním

Dobrý deň, vo Vašom prípade Vám odporúčam obrátiť sa na najbližší orgán Policajného zboru SR. Nie je možné teraz bez toho, aby som mal k dispozícii všetky podklady (najmä smsky) vopred posúdiť o spáchanie akého trestného činu by mohlo ísť, resp. o aký priestupok. Jej konanie však nasvedčuje tomu, že mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného vyhrážania alebo nebezpečného prenasledovania. Ako hovorím, závisí to na presnom znení vyhrážok, smsiek... Jej konanie však budú posudzovať orgány činné v trestnom konaní, neposudzujete to priamo Vy. Orgány činné v trestnom konaní, aj keby nezačali voči nej trestné stíhanie, museli by ju predvolať a vypočuť ako osobu, ktorá sa mala dopustiť spáchania trestného činu. Takáto skúsenosť v mnohých prípadoch odradí osobu od ďalšieho konania, nakoľko zistí, že jej konanie nemusí zostať bez trestu.