Občianske spolunažívanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Občianske spolunažívanie

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu, ako postupovať v nasledujúcom prípade. Susedia z vedľajšieho vchodu si pravidelne zapália cigaretu pod našimi oknami alebo v ich tesnej blízkosti. Už niekoľkokrát som ich upozornil na to, že kvôli ich závislosti máme v byte zdĺhavý zápach. Sme nefajčiarska rodina a máme v domácnosti aj dieťa do 10 rokov. Ich konanie nám nielen znepríjemňuje život, ale tiež ohrozuje naše zdravie. Napriek mnohým pokusom o vyriešenie situácie, keď som ich láskavo požiadal o presunutie sa aspoň o päť metrov od budovy, kde by fajčenie nesmerovalo ku nám, boli schopní akceptovať túto žiadosť. Zaujímalo by ma, ako sa vieme brániť voči ich nezodpovednosti a netolerantnosti. Teším sa na Vašu odpoveď. S pozdravom,

Odpoveď: Občianske spolunažívanie

Dobrý deň, možných riešení je viacero.

V zmysle Občianskeho zákonníka sa má vlastník veci zdržať všetkého, čo by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo ohrozoval výkon jeho práva. Vo Vašom prípade ide o nadmerné obťažovanie tzv. imisiami (dymom). Podľa OZ sa môžete domáhať ochrany na obci, ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu. Neviem posúdiť či v tomto prípade došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, nakoľko nepoznám presný skutkový stav (možno tam fajčia už roky a nielen oni). Domáhaním sa ochrany na obci nie je dotknuté Vaše právo domáhať sa ochrany na súde.

Druhou možnosťou je skontaktovať sa so správcom bytovky, aby vyhradil pre fajčiarov miesto na fajčenie tak, aby neobťažovali ostatných susedov. Táto možnosť závisí aj od aktivity správcu bytovky, nakoľko nie každý správca je tzv. dobrým hospodárom a dobrej vôle fajčiarov.

Poslednou možnosťou je postup podľa zákona o ochrane nefajčiarov. V zmysle § 7 ods. 3 tohto zákona môže obec všeobecne záväzným nariadením zakázať fajčenie na iných verejných priestranstvách než zakazuje zákon (môžete sa informovať na obci, či náhodou takéto nariadenie už nie je vydané a susedia ho len ignorujú).