Nevyplatený podiel z dedičstva ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Nevyplatený podiel z dedičstva ?

Sme súrodenci traja a majetok po strýkovi sme dali prepísať na jedného z bratov. Bol to podmienkou, že pri každom odcudzení majetku nás spravodlivo vyplatí - každému tretinu. Pred dvoma mesiacmi však bol pozemok predaný a náš brat nám namiesto vyplatenia dedičského podielu neberie telefón a nekomunikuje. Každý z nás mal dostať 40 000 €. Naše peniaze už previedol na účet svojho syna, ktorý naše peniaze - moje aj tie druhého brata - vedomky zhodnocuje na svojom účte. Ide o trestný čin sprenevery? Náš brat moje a peniaze druhého brata vedomky nevyplatil a na náš úkor sa obohacuje.

Odpoveď: Nevyplatený podiel z dedičstva ?

Dobrý  deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ Je potrebné vychádzať zo samotného rozhodnutia v dedičskom konaní.

2./ Ak máte vedomosť, že brat nehnuteľnosť predal a získal za predaj aj peniaze,  v prípade súdneho konania bude potrebné  doložiť ako doklad aj nový výpis z listu vlastníctva, ktorý bude preukazovať, že došlo k prevodu vlastníckeho práva. V prípade, že máte aj samotnú zmluvu o prevode vlastníckeho práva, tak predložíte túto zmluvu. Nepíšete, na základe čoho vychádzate z toho, že peniaze už Váš brat obdržal, ale bude potrebné doložiť aj dôkaz uvedenom. Tento by Vám mohol poskytnúť kupujúci.

3./ Odporúčame  vo veci poslať bratovi písomnú výzvy k úhrade dlžnej sumy v stanovenej lehote a ak na túto  nebude reagovať vo veci podať  návrh na vydanie platobného rozkazu na súd, plus žiadať aj úroky z omeškania.

4./ Vo veci môžete kontaktovať  našu advokátsku kanceláriu.