Väzenie pre dlhy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Väzenie pre dlhy?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Môj brat má dlhy v banke, ktoré dlhodobo neplatí. Tento problém sa ťahá už približne desať rokov. Exekútor momentálne vymáha zaplatenie dlžnej sumy vo výške 20 000 € súdnou cestou. Môj brat bohužiaľ zápasí s vážnymi psychickými problémami. Liečil sa už dvakrát, avšak stále nie je úplne zdravý. Ďalšie liečenie sa mu zatvára aj kvôli dlhom voči poisťovni. Pokúšal sa o samovraždu, pretože sa obáva, že ho pošlú do väzenia. Čaká ho súd a jeho právnik mu povedal, že by nemal očakávať nič dobré, skôr naopak, že ho pravdepodobne zavrú. Dá sa s tým niečo robiť? Som vo veľkej únave a zúfalstve. Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Väzenie pre dlhy?

Dobrý deň, samotná skutočnosť, že Váš brat má dlhy voči bankám alebo iným subjektom (hoci i fyzickým osobám) nie je spáchaním trestného činu. Náš právny poriadok nepozná žiadny trestný čin, ktorý by upravoval možnosť odsúdiť niekoho za to, že má dlhy. V prípade, že by si tieto dlhy narobil nekalým spôsobom, napr. uviedol banku alebo iné osoby do omylu, aby od nich vylákal peniaze, môže sa za určitých okolností jednať o trestný čin. Bez bližších a konkrétnejších informácií nie je preto možné posúdiť, či Váš brat bude alebo nebude odsúdený na trest odňatia slobody.