Vrátenie majetku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Vrátenie majetku

Dobrý deň, mám určitý problém. Pred siedmimi rokmi sme spolu so súrodencami podpísali svoj majetok po otcovi naše mame, pretože sme jej dôverovali. Po čase si však našla priateľa, ktorý by veľmi rád predal náš dom a nás za symbolickú sumu z neho vypísal. Chcel by som sa opýtať, či mám právo na vrátenie svojho (nášho) majetku? Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie majetku

Dobrý deň. Z Vašej otázky nie je zrejmé, akým spôsobom ste na Vašu matku spolu so súrodencami prepísali majetok po otcovi. V zásade prichádzajú do úvahy dve alternatívy, a to darovanie alebo vzdanie sa dedičstva, prípadne dohoda dedičov ohľadom vyporiadania dedičstva.

Vrátenie daru

Inštitút vrátenia daru je normatívne upravený v ustanovení § 630 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí, že: „Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Ak by ste chceli uvažovať o vrátení daru, muselo by sa dať správanie Vašej matky (ako obdarovanej) subsumovať pod citovanú právnu normu.

Vrátenie daru vo svojej podstate predstavuje osobitný spôsob zániku právneho vzťahu, ktorý vznikol v dôsledku darovania. Zákon darcovi umožňuje, aby sa domáhal vrátenia daru za predpokladu, že obdarovaný sa správa voči darcovi alebo voči členom darcovej rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Pre naplnenie citovaného zákonného ustanovenia sa však za relevantné považuje iba také správanie sa obdarovaného, ktoré sa skutočne a objektívne prejavilo. Nie je teda rozhodujúce subjektívne presvedčenie darcu.

V súvislosti s Vašu otázkou je tiež potrebné uviesť, že musí ísť o správanie sa obdarovaného a nie tretej osoby. Vo Vašom prípade je teda rozhodujúce správanie sa Vašej matky a nie jej nového priateľa.

Hoci z Vašej otázky nevyplýva či skutočne išlo o darovanie a ani to, akým spôsobom sa k Vám, či k členom Vašej rodiny správa Vaša matka, pre úplnosť si dovoľujem uviesť aspoň základné informácie ohľadom praktického uplatnenia inštitútu vrátenia daru.

Domáhanie sa vrátenia daru je z právneho hľadiska jednostranný adresovaný právny úkon darcu, ktorý smeruje k tomu, aby obdarovaný vrátil dar. Zákon formu tohto úkonu explicitne neurčuje, a to ani vtedy, ak je predmetom daru nehnuteľnosť. Zo všeobecných ustanovení o právnych úkonoch je však zrejmé, že ak ide o vrátenie daru, ktorým je nehnuteľnosť, výzva na vrátenie daru musí byť realizovaná písomnou formou. Pritom z výzvy na vrátenie daru byť zrejmá vôľa darcu smerujúca k tomu, aby mu obdarovaný predmet daru vrátil.

Ako už bolo uvedené, darca je oprávnený domáhať sa vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa voči nemu a členom jeho rodiny tak, že hrubým spôsobom porušuje dobré mravy. Čo sa však rozumie pod pojmom hrubé porušenie dobrých mravov, to zákon nedefinuje.

Pod hrubým porušením dobrých mravov treba rozumieť také porušenie dobrých mravov, ktoré je sústavné alebo značnej intenzity. V zmysle ustálenej rozhodovacej praxe súdov platí, že predpokladom úspešného uplatnenia práva darcu na vrátenie daru nie je akékoľvek nevhodné správanie obdarovaného voči nemu alebo členom jeho rodiny, ale len také správanie, ktoré so zreteľom na všetky okolnosti konkrétneho prípadu možno kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov. Vždy je preto nevyhnutné skúmať individuálne okolnosti každého jedného prípadu.

V praktickej rovine teda ide o hrubé porušenie dobrých mravov napríklad vtedy, ak sa obdarovaný  dopúšťa fyzického násilia, hrubých urážok a pod. voči darcovi alebo členom jeho rodiny.

V zadanej otázke okrem iného uvádzate aj časový údaj, kedy došlo k nadobudnutiu predmetného majetku Vašou matkou (cca sedem rokov dozadu). Plynutie času má pritom nezanedbateľný význam aj pri prípadnom domáhaní sa vrátenia daru.

Právo na vrátenie daru je vo svojej podstate majetkovým právom, ktoré sa premlčuje vo všeobecnej trojročnej premlčacej dobe (k tomu bližšie v ustanovení § 101 Občianskeho zákonníka). Pritom v danom prípade začína premlčacia doba plynúť od momentu, kedy sa obdarovaný zachoval spôsobom uvedeným v citovanom zákonnom ustanovení. V prípade opakovaného závadného konania začína plynúť premlčacia doba u každého takéhoto konania samostatne a v prípade dlhotrvajúceho závadného konania plynie premlčacia doba až odo dňa, keď obdarovaný od tohto konania upustil.

Pre úplnosť je nutné uviesť, že zákon neupravuje spôsob, akým má dôjsť k vráteniu daru. Ak však obdarovaný s vrátením daru nesúhlasí, a teda výzvu darcu na vrátenie veci nerešpektuje, musí darca pred uplynutím premlčacej doby uplatniť svoj nárok na vrátenie daru súdnou cestou.

Dedenie

Ako je už uvedené vyššie, predpokladám, že ďalšou alternatívou, ako ste na matku prepísali majetok po otcovi je v rámci dedičského konania. Pritom ak ide o túto možnosť, v porovnaní s darovaním v zásade nemáte možnosť domáhať sa „vrátenia“ majetku.

Taktiež je potrebné uviesť, že pokiaľ došlo k prevodu vlastníckeho práva sporného majetku, prípadne ak ste vlastnícke právo k spornému majetku nikdy ani nemali, nemôžete o danom majetku hovoriť ako o Vašom. Ak totiž daný majetok patrí vlastnícky Vašej matke, v zásade je s ním oprávnená nakladať podľa jej slobodnej vôle.

Záver

Rozumiem Vášmu pohľadu na vec, avšak zo stručných informácií, ktoré ste uviedli vo Vašej otázke, nemožno posúdiť Vašu vec po právnej stránke komplexne. Ak však máte pocit, že sú ohrozené Vaše majetkové alebo rodinné záujmy, odporúčam Vám predovšetkým komunikovať s matkou, pokiaľ možno bez prítomnosti jej priateľa.