Nedoplatok za byt požadovaný od prenajímateľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Nedoplatok za byt požadovaný od prenajímateľa

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či má prenajímateľ právo žiadať od nájomcov nedoplatok, ktorý mu prišiel vo výške 732,16 eur - rozdiel nákladov celkom vrátane DPH za rok 2016. Pričom na konci dokumentov je uvedené, že stav konta k 30. 04. 2017 je 546,41 eur. V byte bývalo 6 ľudí, avšak v dokladoch, kde je vyúčtovanie, sú nahlásené len 4 osoby. Mesačne sme platili zálohy vo výške 168,99 eur. V nájomnej zmluve je síce napísané, že nedoplatky platí prenajímateľ, ale my si myslíme, že keby boli započítané platby za 6 ľudí, tieto nedoplatky by možno ani nevznikli, alebo by boli v oveľa nižšej sume. Za štvorizbový byt sme platili 525 eur mesačne. Ďakujem Vám za radu.

Odpoveď: Nedoplatok za byt požadovaný od prenajímateľa

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

Je potrebné vychádzať zo samotnej zmluvy o nájme, kedy nájom vznikol, či by  vykonaný odpočet meračov teplej as studenej vody, odpočet pomerových meračov na radiátoroch, kedy zanikol nájom, či bola spísaná zápisnica o odovzdaní bytu, vrátane spísania stavu všetkých meradiel. Pokiaľ sa jedná o nezrovnalosť v počte osôb, v samotnom vyúčtovaní sa uvádza priemerný počet osôb za celý prechádzajúci kalendárny rok. Otázku nahlásenia počtu nájomcov bytu je preto otázkou na prenajímateľa nehnuteľnosti,   ktorý je povinný v zmysle zákona o vlastníctve bytov uvedený počet nahlásiť správcovi bytového domu /§ 11 odst. 9 zákona o vlastníctve bytov/  a následne sa potom podľa uvedeného počtu rozpočítavajú aj niektoré položky za jednotlivé byty,  ktoré sú závislé od tzv. osobomesiacov /napr. upratovanie, výťah,  elektrická energia spoločných priestorov, upratovanie a podobne/. Ale to by sme museli vidieť samotnú  zmluvu zo správcom bytového domu. Otázka preplatku alebo nedoplatku je preto otázkou ako výšky zálohových platieb, tak aj počtu osôb, ktoré byt užívajú, a ich spotreby.

Je otázne či si prenajímateľ splnil tzv.  registračnú povinnosť voči príslušnému správcovi dane podľa ust. zákona o dani z príjmov /§ 49a : Fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať správcu dane o registráciu./

V prípade, že ste mali uzatvorenú zmluvu podľa ust. zák. č. 98/2014 Z. z. o krátkodobom nájme bytu prenajímateľ bol povinný Vám preukázať splnenie registračnej povinnosti. Ak by sa tak nestalo, spravujú sa právne vzťahy medzi Vami podľa ust. Obč. zákonníka.

Nedoplatok preto treba rozpočítať v súlade s ustanoveniami samotnej zmluvy, protokolov o odpočte meračov a podľa skutočného počtu užívateľov.