Som povinný zaplatiť zmluvnú pokutu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Som povinný zaplatiť zmluvnú pokutu?

Boli sme na obhliadke pozemku s realitným agentom č. 1. O niekoľko dní neskôr sme sa zúčastnili ďalšej obhliadky s realitným agentom č. 2, ktorý pracuje pre inú realitku. U oboch sme podpísali záznam o prehliadke, avšak kópiu nám poskytol iba agent č. 2. Chceli by sme realizovať kúpu pozemku cez agenta č. 2, no keď sa o tom dozvedel agent č. 1, tvrdil, že kúpu musíme uskutočniť cez neho, keďže on nám pozemok ukázal ako prvý. V opačnom prípade bude od nás požadovať zaplatenie pokuty. Nie som si istý, čo všetko bolo uvedené v zázname o prehliadke u agenta č. 1, avšak agent č. 2 má vo svojom zázname klauzulu, podľa ktorej nás zaväzuje k vyplateniu zmluvnej pokuty, ak uskutočníme prevod vlastníckych alebo nájomných práv na predvádzanej nehnuteľnosti na seba bez jeho účasti. Predpokladám, že agent č. 1 mal v zázname niečo podobné. Môže nám agent č. 1 vymáhať pokutu, ak prevod uskutočníme cez agenta č. 2? Alebo nás môže pokutovať agent č. 2, ak uskutočníme prevod cez agenta č. 1? V oboch prípadoch uskutočníme prevod buď bez účasti agenta č. 1, alebo agenta č. 2. Nie je možné, aby sme prevod zvládli uskutočniť naraz cez oboch, takže v jednom z týchto prípadov porušíme danú klauzulu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Som povinný zaplatiť zmluvnú pokutu?

Dobrý deň, podľa § 544 Občianskeho zákonníka, ak strany dojednajú pre prípad porušenia zmluvnej povinnosti zmluvnú pokutu, je účastník, ktorý túto povinnosť poruší, zaviazaný pokutu zaplatiť, aj keď oprávnenému účastníkovi porušením povinnosti nevznikne škoda. V zmysle uvedeného preto v prípade, že ste sa zaviazali uzavrieť kúpnu zmluvu cez sprostredkovateľa a svoj záväzok porušíte, môžete byť zaviazaný na zaplatenie zmluvnej pokuty, ak je pre tento prípad dohodnutá. Ak je výška zmluvnej pokuty neprimerane vysoká, môže ju súd znížiť s prihliadnutím na hodnotu a význam zabezpečovanej povinnosti.