Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dohoda o skončení PP

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Dohoda o skončení PP

Dobrý deň, som zamestnaná na TPP od roku 2015. Od roku 2018 som bola na reťazovej materskej a znova som nastúpila do práce 10.06.2024, pričom momentálne čerpám dovolenku. Mala som prísť do práce, aby sme sa dohodli ohľadom mojej pracovnej náplne, zostala som však nemilo prekvapená, keď mi predstavili dohodu o skončení pracovného pomeru. Vraj sa zmenila organizačná štruktúra a nemajú pre mňa prácu. V tom strese a šoku som túto dohodu podpísala (sľúbili mi vyplatiť 2 priemerné mesačné zárobky), avšak v dohode nebol uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru, resp. bolo tam uvedené, že zamestnanec nežiada spísať dôvody skončenia pracovného pomeru. Čítala som však, že podľa zákona je zamestnávateľ povinný uviesť dôvod. Rovnako by som mala mať nárok na odstupné vo výške 3 priemerných mesačných zárobkov. Prosím Vás, dá sa s tým ešte niečo spraviť? Ide o neplatnosť dohody? Ďakujem krásne za odpoveď.

Odpoveď: Dohoda o skončení PP

Dobrý deň, vo veci vašej otázky uvádzame, že v zmysle ust. § 60 ods. 2 Zákonníka práce ak bolo dôvodom skončenia pracovného pomeru na základe dohody organizačné zmeny na strane zamestnávateľa, zamestnávateľ bol povinný tieto dôvody uviesť v dohode o skončení prac. pomeru. Zamestnávateľ nemá možnosť rozhodnúď sa či tieto org. dôvody uvedie alebo neuvedie. Toto je chyba na strane zamestnávateľa.

Vzhľadom na skutočnosť, že váš pracovný pomer trvá od roku 2015, máte nárok podľa ust. § 76 Zákonníka práce nárok na odstupné vo výške 3 násobku priemerného zárobku.

Možnosťou na vašej strane je teraz podať žalobu o neplatnosť dohody o skončení pracovného pomere v zmysle ust. § 77 Zákonníka práce a to v lehote do 2 mesiacov odo dňa keˇd sa mal pracovný pomer skončiť.

Odporäúčam kontaktovať adovkáta na podanie žaloby.