Možno požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Možno požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Dobrý deň. Máme rodinného príslušníka, ktorý je odsúdený nepodmienečne na 6 mesiacov podľa paragrafu 194 Trestného zákona - porušovanie domovej slobody. Trest dostal v podmienke, ktorá sa vzťahovala na iný trestný čin - maranie úradného rozhodnutia. Môže náš rodinný priateľ teraz po odsedení polovice trestu požiadať o podmienečné prepustenie? Bude mu vyhovené alebo mu to súd zamietne? Alebo nemôže požiadať o podmienečné prepustenie, keď tento trestný čin spáchal v podmienke? Ďakujem vám pekne.

Odpoveď: Možno požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Dobrý deň, podľa § 66 Trestného zákona, súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, a ak ide o osobu odsúdenú za prečin po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody. O podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody rozhoduje súd na návrh prokurátora, riaditeľa ústavu na výkon väzby alebo riaditeľa ústavu na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom sa trest vykonáva, záujmového združenia občanov alebo na návrh odsúdeného na verejnom zasadnutí. V každom prípade, môže Váš známy ako odsúdený, po výkone polovice uloženého trestu požiadať súd o podmienečné prepustenie. Súd po doručení žiadosti posúdi, či sú zákonné podmienky pre vyhovenie žiadosti a to z ohľadom na uvedené pomery odsúdeného. Vzhľadom na Vami uvedené okolnosti je podľa môjho názoru nepravdepodobné, že súd bude od Vášho známeho očakávať, že po prepustení povedie riadny život.