Kedy možno požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Kedy možno požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Dobrý deň. Mám rodinného príslušníka, ktorý je odsúdený na výkon trestu za trestný čin marenia úradného rozhodnutia. Po dohode s prokurátorom dostal trest nepodmienečný za 4 mesiace, hoci hrozil až 9-mesačný trest. Môže po odsedení polovice trestu požiadať o podmienečné prepustenie? Musí odsedieť celý trest, teda 4 mesiace? Alebo môže požiadať o podmienečné prepustenie aj skôr ako po odsedení polovice trestu? Ďakujem.

Odpoveď: Kedy možno požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody?

Dobrý deň, podľa § 66 ods. 1 Trestného zákona, súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, a ak ide o osobu odsúdenú za prečin po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody. Uvedené zákonné ustanovenie teda umožňuje odsúdenému požiadať o podmienečné prepustenie po polovici výkonu trestu. Z praxe však môžem potvrdiť, že súdy akceptujú aj žiadosti, ktoré sú im doručované ešte pred uplynutím polovice výkonu trestu a to vzhľadom na zdlhavejší postup prípravy verejného zasadnutia, na ktorom súd o predmetnej žiadosti rozhodne.