POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môžem požiadať o skrátenie trestu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Môžem požiadať o skrátenie trestu?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či môžem požiadať o skrátenie trestu, keď mi ho už dvakrát uložili za alkohol nad 1 promile. Dostal som trest na 6 rokov podľa § 61 ods. 1, 2, 3 trestného zákona. Chcel by som vedieť, či je takéto skrátenie možné, alebo musím odsedieť celý trest. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Môžem požiadať o skrátenie trestu?

Dobrý deň, podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti je upravené v ustanoveniach §§ 69 a 70 Trestného zákona. Vo Vašom prípade sa bude aplikovať ustanovenia § 69 ods. 5 Trestného zákona, ktorý hovorí:

Súd nemôže podmienečne upustiť od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti podľa odseku 1, ak bol trest zákazu činnosti uložený podľa § 61 ods. 3 až 5.

Vzhľadom na to, že Vám bol uložený trest zákazu viesť motorové vozidlo za opakované vedenie motorového vozidla pod vplyvom návykovej látky podľa ustanovenia § 61 ods. 3, vo Vašom prípade v zmysle vyššie citovaného ustanovenia Trestného zákona nie je možné podmienečne upustiť od výkonu zvyšku trestu zákazu viesť motorové vozidlo. Na základe toho budete musieť počkať 6 rokov, kým uplynie Váš trest.