Môžem byť trestne stíhaná za dlh?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Banská Bystrica

Otázka: Môžem byť trestne stíhaná za dlh?

Dobrý deň. Môj bývalý priateľ za mňa vyplatil úver, ktorý bol použitý na nákup a rekonštrukciu jeho bytu, zaregistrovaného na jeho meno. Napriek tomu, že som nevlastnila nič, súd sa postavil na jeho stranu na základe tvrdenia, že za mňa vyplatil úver a že mu teda dlžím peniaze. Keďže som nemala dostatok dôkazov, súdny spor som prehrala. Momentálne žijem v zahraničí a chcela by som vedieť, či môžem byť trestne stíhaná za dlženie peňazí, hoci som nič nespravila. Môžu ma na Slovensku uväzniť? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem byť trestne stíhaná za dlh?

Dobrý deň. Trestne stíhaná môžete byť len v prípade, ak bude podané trestné oznámenie a následne po vykonanom dokazovaní voči Vám vznesené obvinenie za niektorý z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Svojim konaním by ste však museli naplniť všetky znaky skutkovej podstaty niektorého trestného činu. V prípade, ak niekomu dlžíte peniaze a dotyčný by napríklad podal na Vás trestné oznámenie, že ste ho podviedla, v trestnom konaní by muselo byť preukázané, že ste v čase uzavretia zmluvy o pôžičke vedeli, že chcete druhého uviesť do omylu.  Vaše konanie by muselo byť úmyselné s cieľom obohatiť seba na úkor iného. Pokiaľ by Vám tieto skutočnosti neboli preukázané, trestné konanie by bolo zastavené. Ak máte trvalý pobyt na Slovensku pošta sa Vám bude doručovať na Vašu adresu. Ak Vás bude potrebné vypočuť v trestnom konaní, odporúčam poštu preberať a v trestnom konaní sa brániť už od samotného začiatku. Nenapísali ste aký súd Váš ex priateľ vyhral, ale predpokladám, že po ukončení súdneho konania disponuje právoplatným rozhodnutím súdu o tom, že ste povinná mu zaplatiť určitú pohľadávku. Váš ex priateľ má právo obrátiť sa na súdneho exekútor a uvedenú pohľadávku si vymáhať, toto konanie však nemá nič spoločné s trestným konaním.