Môže si cudzinec kúpiť nehnuteľnosť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Môže si cudzinec kúpiť nehnuteľnosť?

Dobrý deň, som štátnym príslušníkom Ukrajiny a chcel by som sa opýtať, či mám možnosť kúpiť nehnuteľnosť na Slovensku?

Odpoveď: Môže si cudzinec kúpiť nehnuteľnosť?

Dobrý deň, podľa § 19a zákona č. 202/1995 Z.z. Devízové zákona, cudzozemec môže nadobudnúť vlastnícke právo k nehnuteľnostiam v tuzemsku okrem nehnuteľností, ktorých nadobúdanie je obmedzené osobitnými predpismi. Cudzozemcom sa rozumie právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nie je tuzemcom, pričom tuzemcom je právnická osoba so sídlom alebo fyzická osoba s trvalým pobytom v Slovenskej republike. Osobitnými zákonmi, ktoré obmedzujú nadobúdanie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam je napr. zákon č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch, zákon č. 140/2014 Z. z. o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Tieto predpisy sa však vzťahujú na nadobúdanie osobitných pozemkov ako je poľnohospodárska pôda a lesy mimo zastavaného územia obce a pod. Nadobúdanie stavieb do vlastníctva cudzincov v zastavanom území obce je preto spravidla zákonom dovolené.