Môže obec vyvlastniť môj pozemok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Môže obec vyvlastniť môj pozemok?

Som výhradným vlastníkom pozemku v intraviláne obce už 15 rokov. Nachádza sa na ňom podzemný prameň, ktorý nie je verejným zdrojom pitnej vody. Na listoch vlastníctva, ani na mape, nefiguruje ako ťarcha. Nadštandartne sa o tento pozemok a prameň starám - kosenie, chodník a podobne. Každému, kto má záujem nabrať si vodu z tohto prameňa, to umožňuje chodník, ktorý vedie cez môj pozemok. Obec prejavila "záujem" o tento pozemok v zmysle verejného záujmu. Je mi dovolené sa opýtať - má obec v zmysle verejného záujmu právo vyvlastniť môj pozemok za účelom prístupu k vode? Majú cudzie osoby právo pohybovať sa po tomto pozemku bez môjho súhlasu? Som povinný označiť tento pozemok ceduľou "Súkromný pozemok"? Ďakujem.

Odpoveď: Môže obec vyvlastniť môj pozemok?

Dobrý deň, bez zápisu vecného bremena spočívajúceho v práve prechodu cez Váš pozemok do katastra nehnuteľností, sa nikto nemôže bez Vášho súhlasu na ňom pohybovať. Napriek tomu Vám odporúčam označiť tabuľou Váš pozemok ako súkromný. Vlastnícke právo možno bez Vášho súhlasu obmedziť len vo vyvlastňovacom konaní. V zmysle § 108 ods. 1 stavebného zákona, tak možno urobiť len pre potreby uskutočnenie stavieb alebo opatrení vo verejnom záujme, ktoré sú uvedené v odseku 2). Plánovaná verejnoprospešná stavba musí vyplývať zo schválenej územnoplánovacej dokumentácie, verejný záujem musí byť zrejmý a musí sa preukázať vo vyvlastňovacom konaní. Vyvlastniť možno len vtedy, ak cieľ vyvlastnenia nemožno dosiahnuť dohodou alebo iným spôsobom, vždy v nevyhnutnom rozsahu a vždy za náhradu.